Česká BSC modernizuje banky v Evropě, Asii i USA. Loni její tržby vyrostly o pětinu na 369 milionů korun

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

petr-koutny-bsc

Foto: BSC

Petr Koutný, CEO BSC

0Zobrazit komentáře

Banky byly dlouho vcelku neohroženým vládcem finančního světa, tedy minimálně v ohledu jejich vztahů s klienty, kdy se maximálně přetahovaly mezi sebou. Stále více ale do jejich vod začínají rychlým tempem vplouvat i malé a dravé fintechové startupy, které se snaží ukrojit svůj díl finančně zajímavého koláče, a banky jsou tak tlačeny k inovacím. A to v mnohem větším tempu, než byly v předchozích letech zvyklé.

Když banka potřebuje zůstat relevantní i v nové době, kdy veškeré služby přecházejí do digitální podoby a klienti místo návštěvy kamenných poboček otevírají mobilní aplikace, obrací se její představitelé mimo jiné i na českou společnost BSC. Pod třípísmennou zkratkou se skrývá název Banking Software Company, který je zcela výmluvný.

Jelikož se tu bavíme o modernizaci a digitalizaci bankovních produktů, jeden by si mohl pomyslet, že jde i v případě BSC o mladou firmu, která učí banky, jak proplouvat v době fintechové, ale není tomu tak. Naopak, BSC funguje již přes 25 let a vývoj bankovního sektoru tak zná velmi podrobně. Na rozdíl od mnoha bank se však pražská firma dokázala chytit nových trendů a dnes vyvíjí moderní softwarové produkty, které obvykle v bankách sami vyvinout nedokáží.

bsc-web

Vlajkovou lodí BSC je v oblasti digitálního bankovnictví platforma myGemini Digital Bank OS, což je zjednodušeně řečeno operační systém, který dokáže pohánět celou banku. BSC ho dnes nabízí jak několika bankám v České republice, tak také dalších evropských zemích, Asii a nově také Spojených státech. V posledních třech letech firma stabilně roste zhruba o pětinu ročně a v roce 2018 dosáhly její konsolidované tržby na 369 milionů korun, přičemž čistý zisk se pohyboval lehce přes 40 milionů korun.

BSC se může pochlubit ziskovostí všech svých obchodních linií a podobný růst si chce udržet i v následujících letech. „Nadmíru výborně se dařilo v České republice a na Slovensku, kde růst přesáhl průměrnou výši, což je dokladem toho, že BSC ani přes zahraniční expanzi nezapomíná na své domácí zákazníky,“ komentuje hospodářské výsledky CEO společnosti BSC Petr Koutný.

dan-hejl

Přečtěte si takéDaniel Hejl z českého startupu Productboard: 5 věcí, které jsme se naučili v technologickém hiringuDaniel Hejl z českého startupu Productboard: 5 věcí, které jsme se naučili v technologickém hiringu

V České republice staví na softwarových základech BSC například Equa bank, UniCredit Bank, Raiffeisen Bank či PPF Banka, na Slovensku zase Slovenská sporiteľňa. Stále více se ovšem BSC prosazuje také v zahraničí. Například v Gruzii pomohla česká firma tamní TBC Bank stát se z malé soukromé banky během posledních let jedničkou na trhu a porazit do té doby neohroženou státní banku.

Petr-Koutny-bsc2-min

Foto: BSC

Petr Koutný, CEO BSC

V loňském roce pak Petr Koutný se svým týmem zakotvil také ve Spojených státech, odkud začínají rovněž přicházet první výsledky. S digitální transformací tam již BSC pomohla několika bankám, letos přibudou další a navíc za oceánem tuzemská firma testuje i zbrusu nový obchodní model, kdy celou banku nabízí jako službu. A to nejen zavedeným bankovním institucím, které potřebují střeva pro svůj provoz, ale i dalším hráčům.

Vlastní banku si tak díky důmyslnému operačnímu systému BSC, na němž lze velmi snadno postavit všechny potřebné bankovní produkty, jako jsou kreditní karty, úvěry a další, a zároveň je jednoduše provozovat, mohou zřizovat například sportovní kluby a oslovovat tak své fanoušky. Tento trend pomalu začíná právě ve Spojených státech a Petr Koutný věří, že budou takové modely stále více relevantní.

Produkty BSC, mezi něž se vedle robustního operačního systému řadí také software pro výkaznictví a regulatorní reporting a také klíčová infrastruktura na pozadí pro clearing, karetní systémy a podobně, dnes využívá přes 25 bank v 11 zemích. BSC operuje od Spojených států přes Gruzii a Kazachstán až po Rusko a v následujících letech se chce zaměřit mimo jiné na expanzi do západní Evropy a na Blízký východ.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym