Do brněnského Kiwi.com vstupuje za miliardy korun americký investor. Oliver Dlouhý jako šéf zůstává

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

oliver-dlouhy-kiwicom2

Foto: Kiwi.com

Oliver Dlouhý, CEO Kiwi.com

0Zobrazit komentáře

Jeden z dlouho sledovaných českých startupových příběhů je u očekávaného konce. Brněnské Kiwi.com oznámilo, že nadpoloviční podíl v jednom z nejrychleji rostoucích startupů posledních let kupuje společnost General Atlantic. Za více než 50 procent zaplatí americký konglomerát 100 milionů britských liber, tedy necelé tři miliardy korun a významně promění podobu akcionářské struktury.

Jak informovaly servery Euro a Forbes, výše transakce blížící se třem miliardám korun ocení celé Kiwi.com na více než 5 miliard korun, což je v přepočtu na americké dolary přes 215 milionů. I po akvizici ve firmě zůstává zakladatel a dosavadní CEO Oliver Dlouhý spolu s nejbližšími kolegy, několik dalších investorů naopak definitivně odchází.

Akcionářská struktura brněnského startupu byla vcelku složitá, i proto ostatně v posledních letech několikrát ztroskotaly diskuze o dalším rozvoji Kiwi.com a ke shodě došlo až nyní. Díky mnohamiliardové investici globálního investora General Atlantic tak nyní z firmy kompletně odchází Jiří Hlavenka (držel 20,2 %), Ondřej Tomek s Impulse Capital (10 %), Jaroslav Kokolus se Sugilit Invest (8,5 %) a také bývalá výkonná ředitelka Lucie Brešová (0,9 %).

kiwi-1

Foto: Kiwi.com

Brněnská kancelář Kiwi.com

Naopak podíl zůstává Oliveru Dlouhému, který Kiwi.com, tehdy ještě pod názvem SkyPicker, v roce 2012 založil a dosud držel téměř čtvrtinu firmy (24,5 %). Podobně se rozhodl také spoluzakladatel a CTO Jozef Kepési (dosud 13,4 %) a dlouholetý Chief Architect Luboš Charčenko (0,9 %). Aktivním zůstává i poslední akcionář, Touzimsky Airlines Jana Veverky, který dosud držel 21,6 % a rozhodl se prodat přes polovinu svých akcií – nově tedy drží 10 %.

Jednoduchým výpočtem můžeme dojít k tomu, že součet všech kompletně odprodaných podílů zmíněných výše spolu s částí akcií Touzimsky Airlines přesahuje potřebných 50 procent, které získal General Atlantic. Zároveň to znamená, že Dlouhému, Kepésimu a také Charčenkovi zůstává velmi podobný podíl jako dosud. Konkrétně však novou akcionářskou strukturu, kde bude mít hlavní slovo nový americký investor, nikdo komentovat nechce. Důležité je rovněž to, že Dlouhému s Kepésim zůstávají dosavadní exekutivní funkce.

hubhub-palac-ara_1-min

Přečtěte si takéHubHub v Praze otevírá druhý coworking. V Paláci ARA nabídne 5 pater a 2 700 metrů čtverečníchHubHub v Praze otevírá druhý coworking. V Paláci ARA nabídne 5 pater a 2 700 metrů čtverečních

Do brněnského startupu každopádně vstupuje ostřílená private equity společnost, která od roku 1980 sídlí v New Yorku a dnes spravuje aktiva v celkové hodnotě 31 miliard dolarů. General Atlantic se soustředí na technologie, finanční služby nebo zdravotní péči a mezi jeho předchozí investice patří například Flixbus, Uber, Slack či Airbnb. Nyní sází miliardy korun na vyhledávač letenek, který propojuje nespolupracující letecké společnosti, a rychle roste.

oliver-dlouhy-kiwi.com2

Foto: Kiwi.com

Oliver Dlouhý, CEO Kiwi.com

„Z partnerství s General Atlantic jsme nadšení, pouštíme se díky němu do další fáze růstu. Našim zákazníkům chceme přinášet na stále komplexnějším trhu online travel služeb hodnotu i možnost volby,“ okomentoval partnerství Oliver Dlouhý, spoluzakladatel Kiwi.com. „Hluboká expertíza General Atlantic v technologickém a cestovním sektoru i dosavadní výsledky při pomoci rychle rostoucím disruptivním firmám dosáhnout globálních rozměrů budou pro Kiwi.com obrovským benefitem,“ dodává.

Oliver Dlouhý a Jozef Képesi začali na Kiwi.com, tehdy již pod zmíněným názvem SkyPicker, pracovat koncem roku 2011. V té době bylo ve firmě jen pár lidí včetně Lucie Brešové, která pro CzechCrunch příběh o raketovém růstu nedávno popsala. Z firmy o čtyřech zaměstnancích je dnes obří společnost, která má přes 2 400 zaměstnanců po celém světě, v loňském roce utržila téměř 31 miliard korun a opět skončila v zisku, byť ho blíže nekomentovala.

jozef-kepesi-kiwi.com

Jozef Képesi, spoluzakladatel a CTO Kiwi.com

„Unikátní je Kiwi.com především díky tomu, že do firmy se investovalo do dnešního dne jen 1,4 milionu dolarů, což je na startupové poměry hrozně málo. Navíc firma byla hned v prvních letech zisková. Takové srovnání nemohou nabídnout ani nejznámější světové firmy,“ vysvětluje investiční ředitel Impuls Capital Branislav Gordan, který měl na starost prodej 10% podílu Ondřeje Tomka. Ten do Kiwi.com vložil peníze v roce 2016.

Přestože je pro mnoho investorů akvizice General Atlantic i vzhledem k četným nesouladům mezi všemi akcionáři v posledních letech úspěšným vyvrcholením jejich příběhu, nejednou se předpokládalo, že se brněnský startupový klenot prodá za mnohem víc. Případný prodej měl původně dosáhnout alespoň dvojnásobku konečné ceny, za níž General Atlantic nadpoloviční podíl získalo, nicméně minimálně pro Olivera Dlouhého a jeho nejbližší kolegy tato jízda ještě nekončí a jak šéf Kiwi.com prozradil pro Hospodářské noviny, ve hře zůstává i kompletní exit a vstup na burzu.

kiwi.com

Aplikace od českého studia Qubix přenese váš výraz v reálném čase na 3D model. Šetří čas animátorům

qubix
0Zobrazit komentáře

Přenášet pohyby herce přímo do 3D modelu pomocí technologie motion capture (snímání pohybu) vyžaduje nejen velké množství času, ale také nákladnou techniku, kvůli které se s využitím této animační techniky setkáme spíše u větších studií. Ovšem s novým animačním nástrojem od českého vývojářského studia Qubix by mohly motion capture využívat i menší studia a animátoři na volné noze.

Qubix je kreativní vývojářské studio se sídlem v Praze, jehož většinovým vlastníkem je české postprodukční studio PFX. To se zaměřuje na vizuální efekty, 3D animaci a motion grafiku, zatímco Qubix se soustředí především na mobilní aplikace a rozšířenou realitu. A když se dají obě firmy dohromady, může vzniknout unikátní produkt, jakým je aplikace MocapX.

Tato aplikace vznikla po téměř roční intenzivní vývojářské práci pod vedením Ondřeje Přidala, který je spolumajitelem Qubixu. MocapX svým uživatelům poskytuje animační nástroj, díky kterému je možné přenášet herecký výkon přímo na 3D model v reálném čase. Stačí k tomu pouze nejnovější iPhony či iPady s technologií True Depth Camera a plug-in v animačním programu Autodesk Maya.

ondrej-pridal-qubix-min

Ondřej Přidal ze studia Qubix

MocapX funguje na principu záznamu pohybu hlavy a výrazů obličeje, který se objeví před čočkou iPhonu nebo iPadu. Snímaný materiál se rovnou přenáší do počítače vybaveného programem Autodesk Maya, který snímaný obraz ihned modeluje na animátorem zvoleném 3D modelu. Technologie dokáže rozpoznat až 52 různých mimických výrazů obličeje, otáčení hlavy a další detaily, takže je výsledek skutečně velmi realistický.

Právě přenášení veškerého pohybu v reálném čase přímo na 3D model a plynulá práce s modelem jsou tím, co dělá tuto technologii unikátní. Dříve bylo nutné jednotlivé pohyby a výrazy dlouze připravovat a nasnímat, až následně se vše promítalo na model. Nová aplikace však umožňuje celý proces animace pomocí motion capture značně urychlit. „Můžeme říci, že záběr, na kterém animátor pracoval i několik dní, dokáže s naší aplikací připravit v řádu hodin,“ říká Ondřej Přidal ze studia Qubix.

Qubix-MocapX

Princip fungování MocapX

Úsporu času stráveného nad animací potvrzuje také Jiří Mika, producent a partner PFX: „Nedávno jsme pracovali na animacích pro projekt Vivaldianno člena hudební skupiny Lucie Michala Dvořáka. Díky MocapX jsme byli schopni za tři týdny odevzdat výstupy, které by normálně trvaly připravit několik měsíců, a pracovalo by na nich přibližně pět animátorů.“

Pro profíky, školy i amatéry

Právě projekt Vivaldianno se stal jednou z prvních zatěžkávacích zkoušek po květnové premiéře aplikace. Projekt Vivaldianno Reloaded je pokus udělat trochu jinak halovou multimediální show postavenou na moderně zaranžované klasické hudbě Antonia Vivaldiho a část animací pro celé představení vytvářelo právě studio Qubix se svou aplikací MocapX. V pražské O2 Areně tak byl příběh z barokních Benátek přenesen do moderní doby za použití audiovizuální výpravy odpovídající 21. století.

qubix-mocapx-vivaldianno

Projekt Vivaldianno v pražské O2 Areně

V Qubix vše zvládli připravit v rekordním čase a show sklidila pozitivní ohlasy ze všech stran. „Zájem o naši aplikaci nás velice těší. Máme pozitivní zpětnou vazbu z celého světa od Spojených států a Kanady až po českou kotlinu. Utvrzuje nás to v tom, že jsme přišli s produktem, který má obrovský potenciál,“ komentuje pozitivní reakce Přidal, který již má za sebou v Qubixu práci pro klienty jako Coca-Cola, Sony, Škoda Auto či T-Mobile.

mona-lisa

Přečtěte si takéVývojáři Samsungu vynalezli umělou inteligenci, která rozpohybovala obraz Mony LisyVývojáři Samsungu vynalezli umělou inteligenci, která rozpohybovala obraz Mony Lisy

milan-ondrik-cernak-2

Přečtěte si takéNadchly vás Devadesátky? Podívejte na slovenský ekvivalentNadchly vás Devadesátky? Na Netflixu je dvojice nových hitů o vzniku impéria slovenského podsvětí

Aplikaci ocení především animační studia a animátoři na volné noze. Jedná se však i o skvělou edukační pomůcku pro instituce zabývající se výukou animace. MocapX je navíc v porovnání s jinými animačními nástroji dostupná za poměrně příznivou cenu. Jak celá aplikace funguje a co všechno dokáže, si navíc může vyzkoušet i naprostý amatér. V App Storu je totiž k dispozici její bezplatná verze, spolu s plug-inem do Autodesk Maya.

Chtěli jsme, aby si nadšenci do animace mohli vyzkoušet základní možnosti aplikace bez nutnosti zakoupit plnou verzi. Tu využijí spíše profesionálové, kteří si mohou pořídit doživotní licenci za 299 dolarů (téměř 7 tisíc korun – pozn. red.),“ uzavírá Ondřej Přidal.