Facebook potvrdil, že chystá novou kryptoměnu Libra. Podívejte se, jakým způsobem bude fungovat

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

mark-zuckerberg-facebook2

Foto: Facebook

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

0Zobrazit komentáře

Jeden z největších projektů Facebooku poslední doby dostává reálné obrysy. Největší sociální síť světa Marka Zuckerberga potvrdila, že pracuje na vlastní kryptoměně, se kterou bude chtít začít oslovovat doslova miliardy lidí po celém světě už v příštím roce. Bude se jmenovat Libra a Facebook pro její podporu získal přes dvě desítky věhlasných firem z byznysového a technologického světa, aby si zajistil potřebnou důvěryhodnost.

Právě důvěryhodnost je pro úspěch celého obřího projektu klíčová. Facebook měl totiž v posledních měsících a letech několik významných problémů s ochranou dat a obecně soukromím svých uživatelů. Jelikož chce nově operovat s virtuálními penězi, pro vznik nové kryptoměny Libra vzniklo konsorcium zvané Libra Association se sídlem ve švýcarské Ženevě, v němž je Facebook a dalších 27 partnerů.

Facebook má v plánu položit základy pro novou globální měnu, se kterou by mělo být maximálně jednoduché platit všude po internetu a do budoucna i mimo něj a také si snadno posílat peníze mezi jednotlivými uživateli. Do projektu s Markem Zuckerbergem vstupují velcí hráči jako Visa, Mastercard, Vodafone, eBay, Spotify, Uber, PayPal či PayU, což má celé věci dodat jednak na legitimitě a také jejím rychlém rozšiřování nad rámec sociální sítě a jejích přidružených služeb.

libra_association

První členové Libra Association

Hlavní předností kryptoměny Libra má být možnost zasílat ji takřka instantně a prakticky bez poplatků do celého světa. Facebook tím bude chtít propojit většinu ze svých 2,7 miliardy uživatelů, kteří aktuálně využívají jeho komunikační služby Messenger a WhatsApp, a potenciálně mnoho dalších, jak píše The New York Times. Přes 1,5 miliardy lidí po světě navíc nemá přístup ke standardnímu bankovnictví.

Libra tedy bude založena na stejném principu jako například nejznámější kryptoměna Bitcoin, jenže na rozdíl od něj bude mít jeden zásadní rozdíl, aby mohla být jednoduše používaná pro každodenní placení a byla pochopitelná pro většinu uživatelů. Libra bude mít stabilní hodnotu, která bude navázána na několik mezinárodních měn, mezi nimiž bude například dolar, euro, britská libra, švýcarský frank či japonský jen a další.

Ještě než se však ambiciózní kryptoměna dostane do oběhu, je potřeba, aby zmíněná švýcarská nezisková asociace, na níž budou dohlížet Facebook se svými partnery, schválila finální podobu kryptoměny a také našla banky, které budou držet peníze, jež budou Libru krýt. Tady ještě Facebook nemá zdaleka vyhráno a očekává se, že schvalovací proces s regulátory nebude úplně jednoduchý.

Ekologičtější než bitcoin

Aktuální plán nicméně zní, že ke spuštění by mělo dojít v roce 2020. Přestože je hlavním hybatelem celého projektu Facebook, Libru by měla moci využívat jakákoliv společnost. Využitím je myšleno jak přijímání nové kryptoměny pro placení, tak také například vyvíjení různých směnáren či peněženek pro jejich ukládání. Kolem Libry by tak měl postupně vyrůst velký ekosystém, jaký známe právě z kryptoměnového světa kolem Bitcoinu a dalších.

Sám Facebook už ukázal první plány, jaké s Librou má. V rámci své nově vzniklé divize Calibra vyvíjí stejnojmennou mobilní aplikaci, která umožní uživatelům jeho sociální sítě velmi jednoduše posílat peníze mezi sebou. V rámci různých partnerství by pak mohl Libru univerzálně přijímat i třeba například Uber nebo Spotify a integrace by mohla dorazit také do platebních řešení od PayPalu či PayU.

facebook-calibra

Aplikace Calibra od Facebooku

Jen jednoduché placení a posílání peněz je navíc teprve začátek. V rámci Calibry plánuje Facebook postavit také mnohem robustnější finanční služby, jako jsou úvěry či investice, a bude zajímavé sledovat, jaké úmysly mají v tomto ohledu další partneři, kteří by mohli nabídnout celou řadu dalších zajímavých užití digitální měny.

Jak již bylo zmíněno, Libra je sice postavena na stejných základech jako Bitcoin a je poháněna technologií blockchainu, tedy decentralizované databáze, která uchovává veškeré záznamy o provedených transakcích. Významný rozdíl ovšem bude probíhat na pozadí. Zatímco pro získání Bitcoinu probíhá takzvaná těžba, kdy se uživatelé za pomocí vysoce výkonných počítačů a náročných výpočtů, během nichž probíhá ověřování procesů na blockchainu, snaží získat nové bitcoiny, u Libry nic tak energeticky náročného potřeba nebude.

Potenciální návratnost investice pro všechny partnery je vysoká.

Jakmile si někdo zakoupí Libru, je příslušný počet dolarů či dané měny uložen v bance, odkud je zase částka vybrána, jakmile se někdo rozhodne Libru prodat, respektive směnit zpět. To je důležité hned z několika pohledů. Jednak to zajistí stabilitu měny (i díky celému košíku mezinárodních měn, nikoliv jen jedné), jednak to znamená, že nové kryptoměny může být na rozdíl od bitcoinu vydáno neomezené množství, a jednak také z reálných peněz uložených v bance budou plynout úroky.

Jednotliví partneři včetně Facebooku museli při vstupu do společné asociace vložit alespoň 10 milionů dolarů. Každý člen pak dostal podle výše svého vkladu tzv. investiční tokeny, na jejichž základě jim bude vyplácen podíl z úroků. K tomu dojde až po uhrazení veškerých provozních nákladů, investic do ekosystému a dalších náležitostí, nicméně potenciál je obří. Pokud by se podařilo novou kryptoměnu rozšířit globálně mezi velké množství uživatelů, je potenciální návratnost investice pro všechny partnery vysoká.

Facebook finanční data nebude prodávat

Klíčová pro úspěch celého projektu bude již zmíněná důvěryhodnost. Samotný Facebook oznámil, že jeho aplikace Calibra bude mít maximální zabezpečení a ověřovací procesy, které jsou využívány v bankách či u platebních karet, a především že nebudou žádná data o vašem účtu, údajích či finančních stavech sdílena s Facebookem ani s žádnou třetí stranou. To znamená, že Facebook neplánuje data získaná z využívání Libry prodávat a využívat pro lepší cílení reklam.

Přes všechny možné scénáře načrtnuté výše Facebook zpočátku očekává, že bude Libra využívána především pro jednoduché převody peněz mezi jednotlivými uživateli, a to zejména v rozvojových zemích. Tam jsou již dnes totiž velmi rozvinuté mobilní technologie, ale lidé často vůbec nemají základní přístup k bankovním službám, na které jsme běžně zvyklí. Navíc za převody peněz platí obrovské poplatky, což by globální síť nové kryptoměny prakticky eliminovala.

Podle Facebooku nemá přístup k bance a tím pádem ani žádným moderním finančním službám 1,7 miliardy lidí po celém světě. Právě jim chce Mark Zuckerberg a spol. zajistit přístup k dostupným službám, které mohou mít zásadní dopad na jejich životy. Potenciál ale jinak je skutečně globální, Facebook ostatně plánuje do Libra Association přibrat ještě před spuštěním kryptoměny další desítky nebo dokonce stovky partnerů, kteří by s rozvojem Libry a celého ekosystému pomohli.

2297216E-FF50-4D59-B865-C1063EF3A4A8

Marcus David, šéf blockchainové divize ve Facebooku

Zároveň to však ale neznamená, že by se chtěl Facebooku současnému finančnímu sektoru postavit a jít proti němu. Naopak by se měly obě strany vzájemně doplňovat. Jak prozradil pro The Verge David Marcus, který ve Facebooku vede divizi blockchainu, předtím dlouhé roky Messenger a má dlouholeté zkušenosti z PayPalu, o Libru by se měly brzy začít zajímat i banky. „Pokud přivedeme další miliardu lidí, budou potřebovat spořící účty, úvěry a věci, ve kterých jsou banky dobré,“ říká Marcus.

Ostatně podle Marcuse už jen fakt, že se součástí Libra Association stali hráči jako Mastercard či Visa, ukazuje velký potenciál Libry. Právě Mastercard a Visa mají pomoci s rychlou adopcí nové kryptoměny u obchodníků a dalších partnerů, byť by jim v budoucnu mohla Libra nabourat jejich vlastní byznys, který je založený na významných provizí z různých transakcí – tedy na tom, co chce Facebook se svou kryptoměnou z velké části odbourat.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym