Meteorologický projekt Windy Iva Lukačoviče nově ukáže mapu kvality vzduchu po celém světě

Jiří SvobodaJiří Svoboda

windy-web
0Zobrazit komentáře

Česká meteorologická aplikace Windy je již ve světě zavedeným jménem v oblasti předpovědi počasí a nyní opět rozšiřuje své služby. K interaktivním mapám větrnosti, mraků, teploty nebo srážek přidává nově také data o kvalitě ovzduší, o níž se stále více mluví. Právě informace o kvalitě ovzduší začalo s Windy sdílet Evropské centrum pro střednědobou předpověď počasí (ECMWF), a to přes program Copernicus, což je jeden z hlavních projektů Evropské unie v oblasti pozorování Země.

Pro novou funkci se zástupci ECMWF a Windy rozhodli mimo jiné kvůli faktu, že každý rok po celém světě zemře až 400 tisíc lidí v důsledku akutního i chronického vystavení se jedovatým plynům a pevným částicím ve vzduchu. Účelem tak bylo zajistit nejen přístup k datům, ale i jejich přehledné prezentaci. „Chceme zobrazovat informace v čistém formátu tak, aby jim každý rozuměl i přes zvyšující se množství dat, které na Windy zobrazujeme,“ říká zakladatel Windy Ivo Lukačovič a dodává, že nová data mohou organizace používat k tomu, aby v konečném důsledku zachraňovaly životy.

windy-air-quality-web

Na základě původní dohody z března tak nyní mohou uživatelé sledovat, jaké jsou ve vzduchu po celém světě hodnoty prachu, oxidů dusíku, aerosolů či ozonu. Již dříve Windy zobrazovalo také hodnoty oxidů síry a oxidu uhelnatého. Stejně jako u dalších map také Windy předpovídá, jak se bude situace ohledně kvality vzduchu vyvíjet v následujících dnech.

Aplikace Windy se původně orientovala na windsurfaře, kitaře či lodní kapitány, a proto předpovídá například i velikost vln. Denně službu používá až 800 tisíc lidí a do širšího povědomí se dostala zejména během hurikánové sezóny v roce 2017, kdy jí na monitoring ničivých hurikánů Irma a Maria používaly americké vládní instituce i média.

ocean-discovery-xprize

Přečtěte si takéMezinárodní tým expertů tvoří kompletní mapu dna oceánů, která pomůže i s tsunami. Získal na to 4 miliony dolarůMezinárodní tým expertů tvoří kompletní mapu dna oceánů, která pomůže i s tsunami. Získal na to 4 miliony dolarů

O tom, jak rychle se celý byznys rozvíjí, svědčí i fakt, že letos v únoru zakladatel služby a třináctý nejbohatší Čech Ivo Lukačovič odešel z představenstva Seznamu, aby se naplno mohl věnovat právě novému projektu Windy. Stále však využívá synergií s českou internetovou jedničkou, jejíž zůstává i jediným majitelem, a tak je od dubna dostupná předpověď počasí od Windy také v aplikaci Mapy.cz.

DHL začíná v Česku doručovat balíky nákladním elektrokolem, které na jedno nabití ujede 50 kilometrů

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

dhl-cubicycle-elektrokolo1-min
0Zobrazit komentáře

Nové technologické vychytávky stále více prostupují také do světa logistiky. Firmy zlepšují jak své interní procesy, aby dokázaly uspokojit stále rostoucí poptávku po rychlém doručení balíků, tak zároveň řeší samotný způsob, jakým zásilky doručují. I tady vstupuje do hry elektrifikace vozových parků a DHL Express tak nyní přichází s vlastním nákladním elektrokolem.

DHL patří ke světovým lídrům logistického trhu, na kterém přepraví každý rok zhruba 1,5 miliardy zásilek, a zároveň i k jeho velkým inovátorům. Naposledy začala původem americká firma, kterou dnes vlastní německá Deutsche Post, doručovat v Číně pomocí dronů a inovaci do dopravy nyní přináší také do Česka. V Praze nově operuje s nákladním elektrokolem.

Nový stroj, který začíná v České republice fungovat jako vůbec první svého druhu, nese název DHL Cubicycle a jedná se o speciální kurýrní elektrokolo, které je navrženo tak, aby uvezlo najednou až 150 kilogramů zásilek. Cubicycle je postavený na platformě švédského výrobce Velove a na jedno nabití ujede až 50 kilometrů.

dhl-cubicycle-elektrokolo2-min

DHL s ním prozatím plánuje operovat v okolí administrativního centra The Park na pražském Chodově, kde bude nákladní elektrokolo vyzvedávat a doručovat zásilky. Cubicycle má přes 3 metry na délku, sám o sobě váží 59 kilogramů a přepravní prostor o objemu jednoho metru krychlového pojme až zmíněných 150 kilogramů.

bmw-scooterxx

Přečtěte si takéKoloběžka s logem BMW. Německá automobilka přichází s vlastním elektrickým modelem do městaKoloběžka s logem BMW. Německá automobilka přichází s vlastním elektrickým modelem do města

V Praze půjde o první kompletně čisté řešení pro první i poslední míli, co se týče doručování a přijímání zásilek. DHL má již nicméně s tímto elektrokolem zkušenosti z Německa a Nizozemí, kde jím nahradilo desítky standardních dodávek. Díky tomu jednak ročně šetří miliony korun a zároveň vyprodukuje menší množství emisí CO2. Vedle Prahy nově s Cubicycle vstupuje globální logistický hráč do Vídně a finského Turku a pomalými krůčky míří k cíli, aby do roku 2025 dosáhl ve svém provozu na nulové emise.