Nike učí další výrobce udržitelnosti. Nabádá k využití ekologických materiálů, z nichž sám vyrábí tenisky

Filip HouskaFilip Houska

nike-queens

Slavné tenisky

0Zobrazit komentáře

Dlouhé roky patří Nike k největším výrobcům tenisek a sportovního oblečení na světě, což ho prakticky zavazuje k výraznému důrazu na péči o životní prostředí. Stejně jako ostatní nadnárodní společnosti ani firma z amerického Beavertonu to neponechává náhodě a na trend ochrany planety včetně udržitelného přístupu k produkci reaguje zajímavým krokem.

Nike do oběhu vypouští dedikovanou designérskou příručku, se kterou vyzývá ostatní výrobce bot a oblečení, aby se adaptovaly na ekologičtější postupy a inspirovaly se metodami, jež Nike aktivně ve svých produktech využívá. Příručka se jmenuje Circularity: Guiding the Future of Design a skrývá deset specifických principů, které jsou pro Nike klíčové a které by měly brát v potaz i jiní.

Od prvotního výběru správného materiálu, důrazu na dostatečnou odolnost jednotlivých komponentů až po chytré, ekologické balení včetně zkoumání možností konečné recyklace a opětovného použití jednotlivých částí. Veškeré metody pak na sebe velmi úzce navazují a tvoří tak komplexní systém pro zabraňování produkce zbytečných odpadů, jež zatěžují Zemi. To vše s přesvědčením, že design jako takový může být klíčem k ekologii a udržitelnosti.

what-is-nike-flyleather_lead_image_original

Foto: Nike

Postupné recyklace

V konečném důsledku je však příručka pouhou třešničkou na dortu toho, jak Nike k ochraně životního prostředí přistupuje. Typickým příkladem může být materiál pod označením Flyleather, který je vyroben z minimálně 50% recyklovatelné přírodní kůže a díky své struktuře se hodí na stavbu velmi oblíbených tenisek pro běžné nošení jako Air Force 1, Air Max 90, Jordan 1 nebo štikovitou klasiku jménem Cortez.

Neméně zajímavou (minimálně co se dopadů na životní prostředí týče) je i měkká tkanina Flyknit, která je známá zejména ze sportovních modelů kladoucích důraz na maximální pohodlí. Z jejich přebytečných, recyklovatelných vláken totiž Nike tvoří i další tenisky jako například VaporMax2 Random, které mimo jiné disponují i slavnou „air-sole“ s polšťářkem, jež je ze 75 % recyklovatelná.

native_shoes

Přečtěte si takéŠpička z ananasu, podešev z eukalyptu. Kanaďané uvádí rostlinné, 100% rozložitelné teniskyŠpička z ananasu, podešev z eukalyptu. Kanaďané uvádí rostlinné, 100% rozložitelné tenisky

Na botech však celá věc nestojí. Nike dlouhodobě experimentuje i s metodami, které přeměňují plastové lahve do skutečného oblečení, což lze ideálně interpretovat na fotbalových dresech, kde je tento proces nejvyužívanější. Od roku 2010 navíc měla firma zužitkovat přes šest miliard PET lahví. Dresy z mořského plastového odpadu ostatně vyvíjí také konkurenční Adidas.

S ekologickými snahami Nike se pojí mimo jiné i zavázání se k využívání energie ze 100% obnovitelných zdrojů ve výrobních podnicích na celém světě, a to od roku 2025, nebo zvýšení soustředěnosti na používání udržitelné bavlny. Díky tomu by pak firma měla navyšovat množství ušetřené vody, které už nyní atakuje hranici 32 miliard litrů.

nike-hq

Foto: Nike

Ústředí společnosti Nike poblíž Beavertonu v americkém Oregonu

Interesantní je i pohled na Nike v kontextu moderních technologií. Poslední měsíce se společnost totiž výrazně zaměřuje na různé futuristické postupy, díky nimž by si lidé nemuseli vlastnoručně zavazovat své tenisky, které by si navíc mohli přeměřit v klidu v pohodlí svého domova pomocí aplikace.

Podrobnější informace o veškerých pozitivních a zelených krocích jsou dostupné na purpose.nike.com, což je web zaměřený na ekologické nastavení firmy pod označením Purpose Moves Us.