Brněnští Y Soft Ventures spouští nový investiční fond. Do startupu NenoVision posílají 20 milionů korun

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

milos-sochor-y-soft-venturesInsider

Foto: Y Soft

Miloš Sochor, Managing Partner Y Soft Ventures

0Zobrazit komentáře

Už 19 let vyvíjí Y Soft chytrá kancelářská řešení, díky kterým dokáží firmy zlepšovat a optimalizovat především tisk a digitalizaci dokumentů a nově se pouštět také do oblasti 3D tisku. Vedle toho se ovšem brněnská firma v rámci své divize Y Soft Ventures věnuje od roku 2014 také investicím do jiných nadějných projektů a nově spouští další investiční platformu.

Jmenuje se Y Soft Ventures II a jejím cílem bude opět poskytovat jak finanční podporu, tak také mentoring, a to především B2B startupům s produkty týkajících se internetu věcí a dalšího hardwaru, kde má právě Y Soft největší expertízu. Y Soft Ventures navíc pro další platformu získali i významné partnery z řad tuzemských podnikatelů.

Díky Y Soft Ventures II se více než zdvojnásobí objem peněz, jimiž chce Y Soft podporovat středoevropské startupy. Investici do platformy spolu s Y Softem vložili zakladatel společnosti Linet Zbyněk Frolík, společnost Livesport Invest, zakladatel Soitronu Ondrej Smolár a také Jiří Imrýšek. Společně už navíc všichni našli i svou první investici.

Jak prozradili pro CzechCrunch zástupci Y Soft Ventures, celkem 20 milionů korun vloží do brněnského startupu NenoVision. Ten vyvíjí a vyrábí speciální typ mikroskopů atomárních sil, které se jednoduše integrují do elektronových mikroskopů, a díky tomu lze využít výhod obou měřících technologií zároveň. Výsledkem je pak logicky hlubší a zároveň jednodušší analýza vzorků.

litescope-3

Foto: NenoVision

LiteScope od NenoVision

„NenoVision, který prošel přes JIC podobně, jako tomu bylo u vzniku celého Y Softu, představuje progresivní hardwarový startup přesně zapadající do konceptu našich investičních aktivit,“ říká Miloš Sochor, Managing Partner Y Soft Ventures. Ve Y Softu navíc NenoVision velmi dobře a dlouho znají. Současný Principal investiční divize Lukáš Konečný na začátku roku 2017 vedl seed investici do nadějného výrobce mikroskopů ještě v rámci svého působení v JIC (Jihomoravské inovační centrum).

Hlavním produktem NenoVision je tzv. LiteScope, který na Mezinárodním strojírenském veletrhu získal zlatou medaili za inovaci a zároveň potvrzuje, že v Brně se elektronové mikroskopii skutečně daří. Zhruba třetina celosvětové produkce vzniká právě ve druhém největším českém městě a o produkt NenoVision je zájem, jelikož dokáže zkoumanému povrchu přiřadit třetí rozměr, a tím zobrazit reálnou rekonstrukci povrchu.

kellner1

Přečtěte si takéFirmy nejbohatšího Čecha Petra Kellnera začaly na lidech testovat lék proti rakovině. Myším pomohl v 70 % případůFirmy nejbohatšího Čecha Petra Kellnera začaly na lidech testovat lék proti rakovině. Myším pomohl v 70 % případů

„Hledali jsme spolehlivého partnera, který by nám pomohl s našim produktem výrazně akcelerovat na mezinárodní trhy. Kromě silného posílení mezinárodního obchodu a marketingu plánujeme také investovat do vývoje vlastních komponent a nových aplikací,“ vysvětluje zakladatel a CEO NenoVision Jan Neuman, v čem všem mají Y Soft Ventures jeho startupu pomoci.

nenovision-team

Foto: NenoVision

Jan Neumann (vlevo) se svým týmem NenoVision

Pro novou brněnskou venture kapitálovou platformu se ale rozhodně nebude jednat o jedinou investici. V plánu má podpořit celkem pět až sedm projektů a Miloš Sochor pro CzechCrunch prozrazuje, že na spadnutí je již další investice. Ta půjde opět do další české hardwarové firmy, což má být ostatně specialita Y Soft Ventures II.

„Y Soft Ventures je unikátní právě zaměřením na hardware – zatímco zejména v USA existují venture capital fondy zaměřené exkluzivně na hardware, například Bolt, Root Ventures nebo Lemnos Labs, v Evropě se k němu investoři staví spíše oportunisticky nebo se mu vyhýbají kvůli tomu, že rozvoj hardwarových projektů je složitější a finančně náročnější,“ popisuje Lukáš Konečný, Principal Y Soft Ventures, kteří již dříve investovali do Sewio Networks, LumiTRIX či Sensoneo.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

CzechCrunch Jobs