Firmy nejbohatšího Čecha Petra Kellnera začaly na lidech testovat lék proti rakovině. Myším pomohl v 70 % případů

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

kellner1

Nejbohatší Čech Petr Kellner

V Institutu Gustave Roussy v Paříži se před několika dny pomocí nového přípravku pro posílení lidské imunity vůči rakovinovým buňkám začal léčit historicky první pacient. Stalo se tak po dvanácti letech vývoje a jedná se o potenciálně velmi významný krok v historii boje s pokročilými nádorovými onemocněními.

Přípravek s označením SO-C101 byl vyvinut společnostmi Sotio a Cytune Pharma a představuje nový imunoterapeutický přístup, který se může stát důležitou součástí léčby mnoha onkologických onemocnění. Využívá fúzní protein IL-15 a IL-15Rα, jež podle dřívějších experimentů podporuje růst imunitních buněk tvořících důležité protilátky a oproti nemodifikovaným verzím imunitních proteinů IL-15 nebo IL-2 je účinnější a buňkámi lépe tolerovaný. Testovaný přípravek přitom neaktivuje jiné imunitní mechanismy, které mohou mít výrazné nežádoucí účinky.

Navíc je SO-C101 možné, podobně jako jiné jemu podobné přípravky, kombinovat také s dalšími imunoterapeutickými strategiemi a zvýšit tak šanci na úspěšné oslabení nemoci. Aktuálně probíhající klinická studie má za cíl zhodnotit bezpečnost a předběžnou účinnost potenciálního léku pro boj s rakovinou. SO-C101 je testován samostatně i v kombinaci s další látkou usmrcující nádorové buňky.

sotio-2

Foto: Sotio

V minulém roce byla zveřejněna předklinická data ukazující pozitivní účinky přípravku na vyvolávání protinádorové imunity. U myší s rakovinou prostaty vedlo jeho použití v kombinaci s protilátkami ke kompletnímu vymizení nádoru až v 70 % případů. Pozitivní účinky byly identifikovány také u opic a v předběžných testech i u lidských buněk.

Professor Aurélien Marabelle z pařížského institutu, který testování koordinuje, svoje očekávání popsal slovy: „Jsme přesvědčeni, že přípravek SO-C101 má potenciál změnit životy velkého množství pacientů trpících nádorovými onemocněními, které se v současnosti léčí jen obtížně. Těším se na další pokrok ve vývoji této inovativní terapie.“

tomas-pluharik-behavee

Přečtěte si takéČeské Behavee používá umělou inteligenci pro vylepšování marketingu. Od investorů nově získává 12 milionů korun

Institut Gustave Roussy patří k celosvětově nejvýznamnějším institucím zabývajícím se první aplikací nově vyvíjených léčiv pacientům. Po zdejším zahájení se má klinická studie nového přípravku rozšířit také do onkologického centra univerzity Vall d’Hebron ve Španělsku a po obdržení potřebných povolení také dvou rakovinových center ve Spojených státech.

Společnost Sotio sponzorující testování i Cytune Pharma stojící za klinickým vývojem SO-C101 jsou součástí mezinárodní finanční a investiční skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Právě on je dodnes majoritním vlastníkem PPF (jeho podíl činí 98,92 %) a pochází odsud hlavní část jeho majetku.

sotio-1

Foto: Sotio

Kellner pochopitelně nemá s konkrétními činnostmi žádné ze dvou zmiňovaných biotechnologických společností nic společného, ale je zajímavé sledovat jeho investice. Ty se z velké části týkají spíše finančních firem, internetových společností a telekomunikací, ačkoliv se v posledních letech rozšiřují také do dalších odvětví.

V roce 2017 PPF prostřednictvím Sotio vložila téměř 132 milionů korun do švýcarské soukromé firmy vyvíjející přípravek na léčbu leukémie. O rok dříve to zase bylo v přepočtu čtvrt miliardy korun investovaných do jiné firmy zabývající se protinádorovými léčebnými prostředky.

Prezident a provozní ředitel Cytune Pharma, David Bechard, k zahájení testování nejnovějšího produktu firmy na lidských pacientech řekl: „Jsem velmi rád, že po 12 letech výzkumu a vývoje […] náš objev vstupuje do fáze klinického vývoje a dostává se k prvním pacientům. Věřím, že se přípravek SO-C101 v budoucnu stane jednou z běžných metod léčby nádorových onemocnění.“