Kam kráčí Tesla? I přes rekordní počet doručení se automobilce Elona Muska pořád nedaří vydělávat a přišla o CTO

elon-musk4

Foto: TED

Elon Musk

0Zobrazit komentáře

Další čtvrtletí je tu a s ním i finanční výsledky kalifornské automobilky Tesla, které všichni s napětím očekávali. Tesla, kterou vede z pozice CEO Elon Musk, totiž v posledním čtvrtletí doručila rekordní počet elektromobilů, když se číslovka zastavila na 95 200 kusech (Tesla následně přidala ještě 156 kusů). To bylo o celkem 32 tisíc kusů více než ve stejném období loni.

V té době ještě tradičně finanční výsledky známy nebyly, ale očekávalo se, že by mohly být příznivější než v prvních letošních měsících, kdy firma smetla ze stolu svou pozitivní šňůru z druhé poloviny minulého roku. Nakonec však i v posledním uplynulém čtvrtletí ztratila celkem 408 milionů dolarů a její celková záporná bilance jen za letošní rok přesáhla miliardu.

Na druhou stranu je druhý letošní kvartál stále lepší výsledek než ten první, ve kterém Tesla ztratila 702 milionů dolarů. To jsou poměrně zajímavá čísla, vezmeme-li v potaz, že se společnosti povedlo doručit za několik měsíců rekordní počet aut. Rostly také samotné tržby, které představovaly 6,3 miliardy dolarů, respektive 40% nárůst ze 4,5 miliardy z prvních tří měsíců.

tesla-Model-3-Performance-Red-Above-Tarmac

Foto: Tesla

Tesla Model 3

Dařilo se opět především díky prodeji nejlevnějšího Modelu 3, který v číslech absolutně dominoval nad staršími Modely S a X. Každý týden jich zvládla Tesla vyrobit ve své fremontské továrně 7 tisíc kusů, což byl předchozí dlouhodobý cíl. Do konce roku chce pravidelně produkovat přes 10 tisíc kusů elektromobilů týdně.

Zatímco se společnost postupně zotavuje z prvního čtvrtletí a pokračuje v potřebné restrukturalizaci celého byznysu, aby mohla znovu generovat nějaký zisk, klesá i zájem o starší Modely X a S. Ty totiž za mnoho let neprošly prakticky žádným faceliftem a vylepšením, přitom ale stojí i násobně více než nejnovější Model 3, na který aktuálně Tesla naplno sází.

bolt-aplikace2

Přečtěte si takéPřepravní aplikace Bolt v Praze spouští luxusní kategorii s vozy nejvyšší třídyPřepravní aplikace Bolt v Praze spouští luxusní kategorii s vozy nejvyšší třídy

I na levnějších modelech jí nicméně klesá ziskovost. V minulém roce ve stejném období Tesla pracovala s průměrnou marží ve výši 20,6 procenta, za poslední měsíce ovšem poklesla na 18,9 procenta. Tesla se tak chce zaměřit na další snižování ceny produktů, které využívá k výrobě, stejně jako na optimalizaci celého procesu, která by měla v budoucnu postavit marži blíže k vytyčeným 25 procentům.

Větší profit totiž měla firma v minulosti se silnými prodeji Modelu S a Modelu X, jenže ty závratně klesají, a ziskovost na nejlevnějším Modelu 3 je podstatně menší, respektive je mnohem menší prostor na jakékoliv klopýtnutí.

tesla-models

Foto: Tesla

Tesla Model S, Model 3 a Model X

Na druhou stranu byla schopna automobilka Elona Muska navýšit množství volných finančních prostředků, které může využít k další expanzi, k pokrytí nákladů vývoje a dalších potřebných změn. Nyní sedí na celkem 5 miliardách dolarů, což je vůbec nejvíc v celé historii firmy. Celkem 2,4 miliardy dolarů z toho firma získala konvertibilními bondy a veřejnou nabídkou akcií.

Pozitivní naopak není fakt, že Tesle po dlouhých 15 letech odstupuje z pozice CTO JB Straubel, který přechází do jiné exekutivní pozice ve firmě. „Určitě nikam nemizím a chtěl bych, aby lidi pochopili, že tohle rozhodnutí nemá mít za následek sníženou důvěru firmě nebo týmu či něco podobného,“ ubezpečoval JB Straubel při hovoru investory.

Sám Elon Musk vděčí JB Straubelovi za obrovské množství věcí, a kdyby prý společně v roce 2003 nezačali na firmě dělat, Tesla by dle něj prakticky neexistovala. Roli JB Straubela převezme bývalý technologický viceprezident Drew Baglino. A ať už má být veřejný obraz jakýkoliv, pro Teslu je to další výrazná ztráta, která následuje sérii nedávných podobných událostí, respektive odchodů lidí z manažerských pozic.

České GoodAI a Nemocnice Na Bulovce vyvíjí umělou inteligenci pro prevenci vzniku proleženin u pacientů

marek-rosa-goodai

Foto: GoodAI

Marek Rosa, zakladatel GoodAI

0Zobrazit komentáře

Umělá inteligence může pomáhat v celé řadě odvětví, od dopravního až po zábavní průmysl, ovšem největší zásluhy by si mohla odnést ze sektoru zdravotnictví, kde dokáže pomáhat jak s aktivní léčbou, tak také s prevencí.

Právě na prevenci v oblasti péče o pacienty se zaměřuje i projekt české společnosti GoodAI Marka Rosy, která ve spolupráci s Nemocnicí Na Bulovce provedla pilotní testy své nové technologie. Ta na bázi umělé inteligence analyzuje snímky pacientů dlouhodobě upoutaných na lůžko a tím vyhodnocuje riziko vzniku tzv. dekubitů, známých také jako proleženiny.

Proloženiny vznikají při dlouhodobém tlaku na kůži a měkké tkáně, které nejsou dostatečně prokrvovány a hrozí jejich odumírání. Tato problematika se týká především pacientů, kteří nejsou schopni sami měnit polohu. Jelikož jsou proleženiny ve zdravotnictví velkým problémem, chce je GoodAI odstranit předvídáním pravděpodobnosti jejich vzniku, což by pečujícímu personálu umožnilo preventivně zakročit.

goodai-bulovka-team

Foto: GoodAI

Projektový tým GoodAI a Nemocnice Na Bulovce v čele s Lívií Večeřovou

Na rozdíl od konkurenčních metod, které pracují s podložkami vybavenými senzory, využívá metoda GoodAI pouze kamerový záznam pacienta. Ten je analyzován umělou inteligencí, která skrze hloubkového učení rozpoznává a vyhodnocuje jednotlivé polohy a následně dokáže varovat před rizikem vzniku proleženiny či případným pádem z lůžka.

linet-safetymonitor

Přečtěte si takéČeský výrobce zdravotnických lůžek Linet představil unikátní monitorovací systém, který zlepšuje péči o pacientaČeský výrobce zdravotnických lůžek Linet představil unikátní monitorovací systém, který zlepšuje péči o pacienta

V rámci Nemocnice Na Bulovce si tento systém prošel úspěšným pilotním testováním a nyní se hledají zdravotnické organizace, inovativní nemocnice, domovy s pečovatelskou službou či zařízení s lůžky dlouhodobé péče, které by byly ochotny poskytnout zázemí pro výzkum a vývoj dané technologie.

24hodinový dohled

Samotná technologie se stále ocitá ve své prvotní fázi testování, které na Bulovce probíhalo tak, že nad lůžko pacienta byla umístěna kamera, která poskytovala možnost analýzy v reálném čase. Během testů bylo využito kamery poskytující barevný i černobílý obraz a pro monitoring v nočních hodinách či při slabém osvětlení bylo využito i infračerveného osvětlení. Pokročilé algoritmy umělé inteligence umožňují rozeznávat polohu osoby i v momentě, kdy leží pod přikrývkou.

Celý systém je schopen sledovat pacienta 24 hodin denně, což je podle GoodAI jedna z mnoha výhod oproti podložkám, které je nutné čistit a navíc jsou podstatně dražší než jimi nabízený systém.

goodai-hospital1

Foto: GoodAI

Monitorovací technologie GoodAI pro sledování polohy pacienta

Nové monitorovací zařízení pomůže personalizovat skupinu preventivních opatření pro prevenci dekubitů a prevenci náhlých pádů u imobilních pacientů. Předpokládáme, že povede k předcházení výskytu dekubitů nejen u ležících pacientů, ale i u pacientů se sníženou pohyblivostí. Umožní nám zkrátit dobu hospitalizace a rekonvalescence a zachová kvalitu života, která je při léčbě dekubitů u jedinců významně snížená,“ vysvětluje MUDr. Lívia Večeřová z Nemonice Na Bulovce.

„Součástí monitoringu polohy pacienta je pacientem podepsaný informovaný souhlas, který schválí příslušná Etická komise. Prevence vzniku dekubitů je jedním z indikátorů sledování kvality poskytované zdravotní péče a je pravidelně vyhodnocována a předkládána Akreditačním komisím při akreditaci nemocnice,“ doplňuje Večeřová.

Cílem GoodAI je vyvinout umělou inteligenci, která má pomáhat celému lidstvu. Veškerá umělá inteligence sloužící pro zdravotnické účely je v současné době vyvíjena v divizi GoodAI Applied, která pracuje například i na systému sledování a analýzy rehabilitačních postupů pacienta či na systému upozornění sester a lékaře v případě, že je pacient ohrožen, nebo si jen chce přivolat zdravotnický personál.