Šéf miliardového WeWorku si vyplatil z firmy 700 milionů dolarů. Investuje je do nemovitostí i startupů

Spoluzakladatel a bývalý šéf WeWorku Adam Neumann

0Zobrazit komentáře

Americký startup WeWork je jednou z nejrychleji rostoucích firem na poli coworkingů, tedy sdílených kanceláří, na světě. Svou pobočku má zanedlouho otevřít i v Praze na Národní třídě a v nejbližší době se má miliardová firma podívat na burzu. I proto je bedlivě sledována ze všech stran a největší starost mají o budoucnost společnosti především investoři, kteří do firmy nalili již přes 12 miliard dolarů.

Na vině má být někdy až výstřední jednání spoluzakladatele a šéfa WeWorku Adama Neumanna, který je znám pro své extrémní názory. Ten sice tentokrát nic nevhodného neřekl, ale v poslední době si měl díky prodeji akcií a také několika zápůjčkám ze své firmy vyplatit kolem 700 milionů dolarů, tedy téměř 16 miliard korun. Jde tak o jednu z vůbec největších podobných transakcí u privátních firem, a samozřejmě to vyvolává spoustu otázek.

Většina lidí v exekutivních rolích vyčkává s prodejem akcií až na dobu, kdy se jejich firma dostane na burzu, jelikož to velmi často znamená masivní a relativně rychlý nárůst jejich hodnoty. Ale Neumann si řekl, že na to půjde jinak. Dle magazínu The Wall Street Journal si založil rodinnou kancelář na správu financí, přes kterou bude chtít využít prostředky k dalším investicím do realit a startupů.

wework

WeWork v San Diegu

Právě reality jsou dlouhodobě Neumannovou vášní. Ostatně, jednou z kontroverzí je fakt, že sám pronajímá několik vlastních nemovitostí WeWorku, pochopitelně za miliony dolarů ročně. Vlastní ale také množství míst v New Yorku a San Francisku, včetně obrovského domu za 21 milionů dolarů. Na realitách měl dle všeho Neumann utratit již více než 80 milionů dolarů.

Další část peněz pak využije na investice do startupů. Již dříve vložil finance do startupů Hometalk, Pins, EquityBee, Selina, ale také do firmy, která vyrábí a prodává marihuanu pro zdravotní využití. Vedle množství investic v realitách či byznysech zároveň věnoval také více než 100 milionů dolarů na nejrůznější charitativní účely.

bechynsky

Přečtěte si takéSkleněná váza jinak. Vaaza Víta Bechynského spojuje tradiční české řemeslo s vlastní kreativitouSkleněná váza jinak. Vaaza Víta Bechynského spojuje tradiční české řemeslo s vlastní kreativitou

Hodnota WeWorku se zastavila po posledních letošních investicích na 47 miliardách dolarů. Sám 40letý Adam Neumann je stále největším akcionářem a ještě ke konci předminulého roku držel ve firmě zhruba 30% podíl. Jeho jmění se aktuálně odhaduje na 4,1 miliardy dolarů.

Výběr prostředků z firmy výše zmíněným způsobem v době, kdy se do vstupu WeWorku na burzu mohou počítat pouhé měsíce, ovšem přeci jen zvláštní. Neumann prodával část svých akcií v každém investičním kole až do letošního ledna, kdy poprvé ani jednu akcii neodprodal. Od té doby si pravděpodobně postupně půjčoval peníze, které byly zajištěny jeho vlastními akciemi, stejně jako akcie odprodával mimo.

wework

Připravovaný kampus WeWorku v kancelářské budově Drn

Úsměvné je, že si často půjčoval peníze z firmy zajištěné akciemi na nákup dalších akcií, aby tak postupně rozšiřoval svůj podíl. Budoucnosti své firmy totiž bezmezně věří. S podobnými úkony mu pomáhala banka JPMorgan Chase & Co, která pro WeWork zároveň postupně připravuje i další velké financování. Miliardová firma by chtěla totiž získat až čtyři miliardy dolarů v dalším financování za pomocí půjčky.

Prostředky by se mohly v průběhu let rozšířit až na 10 miliard dolarů. To vše ještě před samotným vstupem na burzu, kde WeWork získá další finance. Nad budoucností firmy stále visí poměrně zásadní otazník. WeWork totiž v minulém roce na příjmech vygeneroval 1,8 miliardy dolarů, ale celých 1,9 miliardy také ztratil. Firma je tak za cenu růstu dlouhodobě ztrátová, což se například Uberu nebo Lyftu po vstupu na burzu příliš nevyplatilo.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

CzechCrunch Jobs