Unikátní českou datovou firmu SQLdep kupuje za stovky milionů korun belgický startupový jednorožec

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

martin-masarik-sqldepInsider

Foto: SQLdep

Martin Masařík, spoluzakladatel SQLdep

0Zobrazit komentáře

Analýza datových toků sice pro mnoho vývojářů není ta nejvíce vzrušující práce, na druhou stranu je pro stále více firem naprosto klíčové, aby všem svým datům dobře porozuměly. Mohou na základě toho dělat klíčová rozhodnutí a dopředu posouvat celý svůj byznys. Před několika lety se právě na řešení pro analýzu datových toků začal soustředit také český projekt SQLdep.

Martina Masaříka kdysi během působení v tehdejší GE Money Bank dopálilo, když zjistil, že vývojáři tráví až příliš velké množství času mapováním složitých datových toků. Řekl si, že by to šlo určitě dělat jednodušeji, a spolu s Miroslavem Šemorou založili SQLdep. V rámci něj vyvinuli celosvětově unikátní řešení pro automatizovanou vizuální analýzu dat, čemuž se říká data lineage.

A nyní si Martin Masařík, Miroslav Šemora a také investiční skupina Rockaway, která do projektu v roce 2015 investovala, došli pro stamilionovou odměnu. SQLdep totiž koupil belgický startup Collibra, který je světovým lídrem v oblasti řízení a správy dat a od posledního investičního kola také tzv. jednorožcem, tedy startupem s hodnotou přesahující 1 miliardu dolarů.

Jen pár firem na světě

„Collibra je pro nás přirozeným a logickým partnerem, naše vize a přístup byl od počátku velmi kompatibilní. Máme radost, že společně budeme moci pomáhat uživatelům získávat hodnotu z jejich dat, pomáhat jim dělat lepší rozhodnutí a dále inovovat celé odvětví,“ říká Martin Masařík, který spolu s Miroslavem Šemorou a Rockaway odprodal veškeré své podíly a s týmem SQLdep se připojí ke Collibře.

Collibra vznikla v Belgii v roce 2008 a za 10 let vyrostla ve světového lídra svého oboru. Klientům umožňuje odhalovat a umocňovat hodnotu jejich dat a dosahovat celkové datové inteligence. Ostatně velká investorská jména jako Index Ventures, Iconiq Capital nebo CapitalG patřící matce Googlu do firmy v průběhu let nalili přes 230 milionů dolarů a poslední investice ze začátku roku převalila hodnotu Collibry přes 1 miliardu dolarů. To se zatím žádnému jinému belgickému startupu nepovedlo.

sqldep-web

Za kolik belgický datový gigant koupil český SQLdep, oficiálně neprozradil, ale podle informací CzechCrunche se cena počítá ve stovkách milionů korun. Vedle Rockaway, které drželo ve firmě čtvrtinový podíl, neměl SQLdep žádné jiné investory. Investice Rockaway z roku 2015 se měla pohybovat v nižších desítkách milionů korun.

Důvod, proč se Collibra rozhodla tuzemský projekt pohltit, je především v tom, že cloudová služba, kterou SQLdep vytvořil a dokáže s ní bleskově zmapovat datové toky a vizualizovat je, je celosvětově unikátní. Podobnou problematikou se zabývá jen několik málo firem a shodou okolností je jednou z nich také další český projekt Manta.

„Firmy se denně potýkají s enormním množstvím dat rozesetých po celé organizaci, ať už přímo na místě nebo v cloudu,“ vysvětluje Jim Cushman, produktový ředitel Collibry. „V souvislosti s tímto objemem dat je jejich vizualizace zásadním krokem k jejich porozumění a akvizice SQLdep pomůže našim klientům posílit důvěru v jejich data a získávat z nich tak požadovanou hodnotu,“ doplňuje Cushman.

mkasatop

Přečtěte si takéOnline lékárna Pilulka.cz po 6 letech překročila 1 milion registrovaných zákazníkůOnline lékárna Pilulka.cz po 6 letech překročila 1 milion registrovaných zákazníků

Jedinečnost celého řešení SQLdep pak potvrzuje i investiční manažer Rockaway Ventures Martin Konop, který tak se svými kolegy může slavit již druhý úspěšný exit v krátké době. V květnu Rockaway podobně vystoupilo z dalšího českého startupu Brand Embassy.

„Dá se říct, že Martin Masařík i celý SQLdep tak trochu předběhl dobu, protože trh pro jejich vizi a produkt dosáhl adekvátní velikosti relativně nedávno. Množství dat exponenciálně roste a s novými regulacemi jako je GDPR vzniká další potřeba adekvátně spravovat data ve firmách všech velikostí. Vizualizace datových toků a provázanosti databází je v tomto velmi užitečným nástrojem,“ říká Martin Konop.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina