Tesla naplno šlape do obnovitelné energie. Solární panely na střechu instaluje nově už od 50 dolarů měsíčně

tesla-solar-2

Foto: Tesla

Solární panely spolu se systémem Tesla Powerwall

0Zobrazit komentáře

Kalifornská společnost Tesla je známá především díky Elonu Muskovi, který je jednou z nejvýraznějších postav Silicon Valley, a také díky elektromobilům, které produkuje. V jejím portfoliu však najdeme také celou řadu energetických řešení pro soukromé, komerční i komunální využití v podobě velkokapacitních baterií a díky společnosti SolarCity také solární systémy.

Když Tesla v roce 2016 SolarCity, které založil Muskův bratranec, koupila, definitivně tím potvrdila svůj zájem na rozšíření pole své působnosti také o systémy na získávání solární energie. Tento krok byl poměrně logický, protože společnost již dříve představila své produkty Powerpack a Powerwall umožňující ukládání energie pro provoz domů i celých regionů.

A solární energie je skvělým způsobem, jak tato úložiště naplnit zcela v souladu se soběstačnou filozofií celé společnosti.

tesla-powerwall-solar

Foto: Tesla

Domácí baterie Tesla Powerwall

Prodejní model SolarCity původně spočíval v montáži zařízení na dům zákazníka, kterému následně společnost prodávala získanou energii. Tato strategie se firmě vyplatila a zájem o služby byl obrovský. Problémem však bylo, že SolarCity mělo značné náklady na instalaci zařízení, což podstatně sráželo potenciální čistý zisk.

Po akvizici Teslou mělo SolarCity v plánu dostihnout dva největší poskytovatele solárních systémů v zemi – konkurenční SunRun a Vivint. To se však nepodařilo, a proto se energetická firma rozhodla nabídnout zákazníkům zcela nový prodejní model solární energie.

Na střeše tiskárna na peníze

Zatímco SunRun či Vivint využívají prodejního zastoupení celou řadou stavebních společností a maloobchodníků, Tesla sází stejně jako u svých elektromobilů na přímý prodej a nově i pronájem. Nový program, který Elon Musk na svém Twitteru popsal jako tiskárnu na peníze, umožňuje za pevný měsíční poplatek startující na 50 dolarech (1 150 korun) instalaci kompletního energetického řešení pro získávání solární energie pro dům.

Tiskárnou na peníze nazval solární produkty Tesly Musk proto, že by se mělo vyplatit pořídit si solární panely na střechu každému, kdo bydlí ve státě s drahou elektřinou. A přestože je i nadále výhodnější si rovnou celé řešení koupit, i s ohledem na dotace od státu, tak i nově představený pronájem má být ekonomicky výhodnější.

teslasolaryard

Foto: Tesla

Solární panely společnosti Tesla instalované na střeše domu

Nová služba Rent Solar od Tesly zahrnuje instalaci solárních panelů zdarma a není nutné podepisovat žádnou dlouhodobou smlouvu. Pokud se tedy zákazník rozmyslí, že službu nechce již dále využívat, není nucen platit žádné poplatky za zrušení smlouvy. Jen v jediném případě je nutné zaplatit 1 500 dolarů, tedy přibližně 35 tisíc korun, a to při požadavku odstranění solárních panelů ze střechy domu.

tesla-megapack1

Přečtěte si takéTesla představila Megapack. Bateriové řešení pro ukládání masivního množství energie ze slunce či větruTesla představila Megapack. Bateriové řešení pro ukládání masivního množství energie ze slunce či větru

Zájemci si mohou vybírat celkem ze tří balíčků. Malý, produkující denně v průměru 9 až 12 kWh na základě lokality, je určený pro domy o užitné ploše 92,5 metru čtverečních až 185 metrů čtverečních. Naopak velký balíček produkuje za den 28 až 58 kWh, opět v závislosti na lokalitě, a je určený pro budovy zabírající více než 277 metrů čtverečních užitné plochy. Za tento balíček však zájemce měsíčně zaplatí od 190 do 240 dolarů (4 500 až 5 500 korun).

energy-powerwall-tesla

Foto: Tesla

Soběstačný dům díky solárním panelům a domácí baterii Tesla Powerwall

Pronájem solárních panelů je zatím dostupný pouze v některých státech USA, ovšem Evropa by se mohla dočkat snad již v příštím roce, jak naznačil sám Musk. Je zde tedy určitá pravděpodobnost, že se i u nás objeví podobná služba možnosti pronájmu solárních energetických řešení za měsíční poplatek. Je však těžké odhadovat, za jakou částku by ji Tesla musela zákazníkům nabídnout, aby i v tuzemském podnebí byla dostatečně atraktivní.

Skutečná solární střecha

Tesla v současné době pracuje také na dalším produktu, díky kterému může majitel domu získávat sluneční energii, aniž by měl na střeše nainstalované velké a nevzhledné solární panely. Jedná se o speciální střešní krytinu, která na první pohled působí jako docela obyčejné střešní tašky. Ovšem jejich cena prozrazuje, že zas tak obyčejné nebudou. Jedná se totiž o speciální krytinu, která v sobě má zabudované solární články.

Tesla vyvíjí čtyři designové typy krytiny, kterou je již nyní možno rezervovat za poplatek 930 eur (24 tisíc korun) na webu společnosti. Střechu lze přizpůsobovat přesně na míru potřebám každé domácnosti kombinací tašek, které obsahují solární články, a tašek, které je neobsahují.

tesla-solar-1

Foto: Tesla

Tesla Solar Roof není od klasické střechy téměř rozeznatelná

Pro jejich výrobu je použito speciální tvrzené sklo, které je schopné odolat krupobití i dalším nepřízním počasí. Tesla chce na systém elektroinstalace poskytovat záruku 30 let a na samotnou krytinu dokonce doživotní záruku. Celý systém je samozřejmě kompatibilní s domácí baterií Tesla Powerwall a společnost by její produkci ráda zahájila koncem tohoto roku.

CzechCrunch Jobs