Ani bota, ani ponožka. Čeští Skinners prodali 200 tisíc unikátních ponožkobot a nově se zaměří i na děti

skinners-5-min

Foto: Skinners

Petr Procházka, spoluzakladatel startupu Skinners

Počítali jste někdy, kolik bot máte ve svém botníku? Většina z nás má více než tři páry pro nejrůznější účely, aktivní lidé často i násobně více. Boty však nejsou pro naši nohu vždy tím nejlepším, zvláště pak, jsou-li těsné, tuhé a nedávají svalům a šlachám chodidla příliš volnosti. Ví to i čeští Skinners, kteří se rozhodli před lety překopat celý koncept boty tak, aby vytvořili hybrid mezi botou a ponožkou. A nově v nich mohou dovádět i děti.

Podle archeologických nálezů jsou boty nedílnou součástí naší výbavy již minimálně 10 tisíc let. Za tuto dobu si bota prošla výraznými proměnami, ovšem její primární ochranný princip zůstává stejný. I přesto je dnešní obuv daleko pohodlnější, módnější a více funkční. Nemusí to však být vždy klasická obuv, kterou si můžeme na nohy nasadit, aby naše chodidlo chránila a zároveň doplňovala outfit. Příkladem jsou i české ponožkoboty Skinners.

Crowdfundingová kampaň na speciální ponožky s polymerovou podrážkou se před třemi lety rozjela na Hithitu a lidé byli novinkou, která v sobě kombinuje pohodlnost ponožky a ochrannou funkci bot, doslova nadšeni.

skinners-6-min

Foto: Skinners

Petr Procházka se svými ponožkobotami Skinners

Celý nápad vznikl v momentě, kdy si spoluzakladatel Skinners Petr Procházka při brigádě v Norsku všiml, že jeden z jeho kolegů chodí do ulic jen v ponožkách. Důvodem bylo zranění, které se mu v uzavřené obuvi špatně hojilo. Procházka mu pomohl ponožky vylepšit o podrážku, aby se mu hned neprošoupaly, a nápad byl na světě. První prototyp Skinners nakonec vytvořil z materiálu, který našel na staveništi, a příběh tzv. ponožkobot mohl začít.

Přes 200 tisíc prodaných párů

Procházka jej začal rozpracovávat hned po svém návratu do Česka, a tak vznikla ponožka s funkcí boty, kterou lze srolovat třeba do kapsy. Takovou obuv je možné využívat všude, kde se nechcete obouvat, ale zároveň nechcete být bosi, tedy v kempech, fitness centrech nebo během cestování. Bota by měla dopřávat příjemný pocit svobody pohybu a cit pro povrch, po kterém jdete, na což vsází i tzv. barefootová obuv.

vollebak-m

Přečtěte si takéBritský startup Vollebak vytvořil unikátní triko z řas a eukalyptu, které se do 12 týdnů samo rozloží v zemiBritský startup Vollebak vytvořil unikátní triko z řas a eukalyptu, které se do 12 týdnů samo rozloží v zemi

Díky crowdfundingu se Skinners podařilo vybrat nejdříve na českém Hithitu kolem 600 tisíc korun a následně na globálním Kickstarteru dalších 16 milionů korun. Získané finance pomohly rozjet výrobu ve velkém a za tři roky Skinners prodali již přes 200 tisíc párů „ponožkobot“ do 120 zemí světa.

Loňský obrat firmy činil 53 milionů korun a letošní výsledek by měl být ještě lepší. Skinners jsou už od prvního roku zisková firma a i přes poměrně rychlý růst to platí i nadále. Jeden pár ponožkobot přitom stojí 50 eur (1 250 korun).

skinners-1-min

Foto: Skinners

Skinners se dají použít v celé řadě případů. Například i u vodních sportů

„Důležitá je rozmanitost. Obuv je neodmyslitelný společenský fenomén, ale zároveň bychom neměli zapomenout, co je pro nohy přirozené. S naším produktem lidi od bot neodrazujeme, jen se snažíme upozornit na jejich dnešní nadužívání a že by svým nohám měli dopřát více volnosti,“ říká devětadvacetiletý Petr Procházka, který sice vystudoval práva a v oboru se po škole chvíli pochyboval, ale nakonec se naplno vrhl do vlastního byznysu.

Do podnikání se pustil se svou partnerkou Michaelou Matějkovou, která ve firmě působí jako provozní ředitelka a drží ve Skinners čtvrtinový podíl. Společně již dnes řídí firmu čtvrtým rokem a mají s ní poměrně velké plány.

Milion párů pro děti i dospělé

Ve Skinners proto nyní pracují na lepší škálovatelnosti produktu, přebudovávají strukturu svých výrobních podniků, které jsou situovány v České republice, a zavádí nové technologie zpracování materiálu dováženého převážně ze Švédska a Itálie. Jejich cílem je vyrábět milion párů Skinners ročně a posílit svou pozici ve Spojených státech, kde jsou české „ponožkoboty“ velice oblíbené.

Kromě toho chystá brněnská firma celou řadu dalších novinek, které by měla představit už v příštím roce. Vývoj však trvá, protože produkt je skutečným originálem, a tak není příliš prostoru pro inspiraci u konkurence.

skinners-2-min

Foto: Skinners

Skinners nově přicházejí s modely pro děti

Mezi největší novinky aktuálně patří kolekce dětských Skinners, které se společnost rozhodla vyrábět z důvodu vysoké poptávky ze strany rodičů, protože ty někdy dokonce sami upravují „dospělácké“ Skinners na míru svým ratolestem. Právě děti jsou velice náročnými uživateli obuvi, ale rodiče jim bohužel často kvůli krátké době používání kupují levnější modely, což se nepříznivě promítá do vývoje dětského chodidla.

Až 98 % dětí se rodí se zcela zdravými chodidly, na základních školách má však určitou formu vady již jedna třetina z nich a u dospělých je to pak dokonce až 60 %.

tomas-cupr

Přečtěte si takéDesítky milionů korun pro obleky na míru. Tomáš Čupr investuje do Le Premier Jakuba LohniskéhoDesítky milionů korun pro obleky na míru. Tomáš Čupr investuje do Le Premier Jakuba Lohniského

Skinners proto rozjeli novou crowdfundingovou kampaň na Hithitu, kam se vrátili po necelých čtyřech letech, a to s poměrně skromným cílem ve výši 200 tisíc korun.

Důvodem je snaha, zapojit rodiče do procesu vývoje ponožkobot. Rodiče mohou se startupem sdílet své tipy a zkušenosti, finančně jej podpořit a Skinners jim na oplátku poskytnou přesně takový produkt, jaký si přejí, navíc díky absenci obchodních mezičlánků za výhodnější cenu a ještě s předstihem.

skinners-4-min

Foto: Skinners

Skinners tak bude moct nosit celá rodina

 

Podle Petra Procházky může být dobře udělaný crowdfunding efektivnější než marketingová kampaň a dosavadní průběh druhého tažení na Hithitu mu dává za pravdu. Skinners se podařilo překročit původní cíl už během pár dní a nyní se drží nad hranicí 300 tisíc korun.

„Dětská verze ale není jen zmenšeninou té dospělé, jedná se o zcela nově vyvinutý model, do kterého jsme zapojili poznatky získané z několika let působení na trhu a zpětné vazby od zákazníků. Produkt je, co se týče zpracování a kvality, posunutý zase o kus dál,“ dodává k připravované dětské obuvi Procházka.

Zda si Skinners získají i malé neposedné zákazníky, se tedy ukáže v příštím roce. Jejich rodiče by však k nákupu mohlo přesvědčit i to, že se česká firma snaží boty vyrábět bezodpadovou technologií, produkt je zdravotně nezávadný, neobsahuje žádná lepidla či toxická změkčovadla a lze jej prát i v pračce.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina