Prvotřídní akustika, 21 sálů a napojení na O2 arenu. Nahlédněte do multifunkční haly O2 universum, která se dnes otevírá

Filip HouskaFilip Houska

universum

Foto: Jan Brychta / Bestsport

Největší sál O2 universum s decentním interiérem

0Zobrazit komentáře

Jakmile se v roce 2002 začala stavět O2 arena, aby se dva roky nato stala největší víceúčelovou halou v Česku, simultánně s ní vznikala i takzvaná malá aréna, která měla původně sloužit jako tréninkové hokejové kluziště. Se slavnostním otevřením O2 areny v březnu před 15 lety se nicméně žádný doplňkový prostor nepředstavil.

Vize sekundární haly se širokým využitím v přímém napojení na matku zůstala zahalena prachem. Byť stavba reálně stála, nikdo se neměl k tomu ji dotáhnout do zdárného konce a otevřít její prostory pro veřejnost. Celá situace začala nabírat nové tempo až v roce 2016.

Tehdy se společnost Bestsport, která vlastní a provozuje zmíněnou O2 arenu pod hlavičkou skupiny PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, rozhodla, že s hrubou, zakonzervovanou stavbou výrazně pohne. Rozjela nový projekt s cílem vybudovat na stejném místě multifunkční komplex, který by O2 arenu vhodně doplňoval a lákal veřejnost na nové události. A dnes jej po zhruba třech letech oficiálně otevírá.

o2-universum_14

Foto: Jan Brychta / Bestsport

Výrazná markýza nad O₂ universum

Přivítejte O2 universum

„V České republice nemá konkurenci. Je unikátní i ve srovnání s prestižními multifunkčními komplexy po celém světě.“ Těmito slovy uvádí zbrusu novou halu, pojmenovanou jako O2 universum, předseda představenstva a generální ředitel firmy Bestsport i O2 areny Robert Schaffer.

Byť se jeho citace může jevit jako tradiční PR řeč, rozhodně ji nelze jen tak zpochybňovat. O2 universum, které – stejně jako O2 arenu – projektovali bratři Vokatí ze skupiny ATIP, totiž nabízí celou řadu zajímavých vychytávek a prvků, díky nimž se skutečně může zařadit mezi špičkové víceúčelové komplexy.

o2-universum_15

Foto: Jan Brychta / Bestsport

Pohled z Českomoravské ulice

Hned na úvod zaujme přední fasáda a hlavní brána, dostupná z Českomoravské ulice na Praze 9. Ta je lemována masivní markýzou, která má chránit návštěvníky před nepříznivým počasí během delších front.

„O2 universum přebírá svou architekturu z velké části z O2 areny, pouze hlavní vstup bylo potřeba nějakým způsobem zvýraznit, aby stavba plnila dominantní funkci v celé ulici Českomoravská,“ komentuje Martin Vokatý.

neumann

Přečtěte si takéWeWork se před vstupem na burzu otřásá v základech. Z čela miliardového startupu odstupuje jeho šéfWeWork se před vstupem na burzu otřásá v základech. Z čela miliardového startupu odstupuje jeho šéf

„Vytažením vstupní markýzy a použitím ‚zrcadlového‘ efektu se dosáhlo velmi zajímavého výrazu objektu jak pro projíždějící automobily, tak pro návštěvníky stojící před hlavním vstupem do O2 universum,“ doplňuje projektant.

o2-universum_2

Foto: Jan Brychta / Bestsport

V lobby je 650 ručně foukaných koulí od Preciosy, které slouží jako lampy

Při vstupu do vnitřních prostor, které od venkovního světa odděluje skleněná panelová výloha, pak nejvíce oslní dynamický strop lobby, který je tvořen z 650 ručně foukaných koulí různých barev od české značky Preciosa. Ty zároveň slouží jako hlavní osvětlení a znevšednění jinak konzervativního šedo-bílého interiéru.

Jednadvacet sálů na čtyřech podlažích

Ze vstupní haly poté vedou masivní schody, u nichž se nachází směrovka do jednotlivých sálů. O2 universum jich nabízí až jednadvacet, které dohromady na čtyřpodlažní ploše okolo 50 tisíc metrů čtverečních pojmou až 10 tisíc návštěvníků.

Ten největší z nich nabízí kapacitu okolo 4,5 tisíce lidí a bude sloužit především jako prostor pro pořádání středně velkých koncertů a sportovních utkání (s výjimkou mezinárodní gymnastiky, které dostupný strop o výšce 13 metrů nestačí). Zbylé jsou pak výrazně menší (jen tři z nich mají místo pro více jak tisíc hostů) a mají jednotné zaměření: kongresové a kulturní využití.

o2-universum_9

Foto: Jan Brychta / Bestsport

Pohled do největšího sálu

„O2 universum může velmi dobře posloužit jak pro konference a firemní setkání pro několik stovek účastníků, tak pro kongresy s několika tisíci účastníků,“ dodává Robert Schaffer z Betsportu.

Odpálí to Kabát

Aktuálně se však oči veřejnosti soustředí na první akci, která ve velkém sále A nové haly proběhne. Dnes ve 20 hodin v něm uspořádá koncert známá česká kapela Kabát, která prověří nejen tamní akustiku, ale například technologicky vyspělé pódium a další prvky, díky nimž se má komplex řadit mezi špičku v zemi.

„Akustika má dvě úrovně, jedna je doba dozvuku ve vlastním sálu, která je vyřešena malými otvory, jimiž zvuk proniká do pohlťových struktur obkladu, a ten dozvuk tam není žádný. Díky tomu tam může člověk mluvit volným slovem,“ říká Vokatý pro Novinky.cz a zmiňuje i takzvanou prozvučnost konstrukcí, díky níž může v jednom sále probíhat například koncert a ve druhém třeba zápas ve volejbalu, aniž by vzájemně rušily.

o2-universum_1

Foto: Jan Brychta / Bestsport

Světelný strop s ručně foukanými koulemi

I tento aspekt pak přispívá skutečnosti, že na výstavbu tohoto nového zázemí padlo okolo 1,4 miliardy korun s tím, že roční režijní náklady jsou odhadovány v průměru na 50 milionů korun. Celková investice by se pak provozovatelům měla vrátit v horizontu 16 let.

Co se týče dalších vystoupení, O2 universum bude i místem pro klasickou orchestrální hudbu, přičemž se uvnitř do konce roku ještě objeví i třeba Vojtěch Dyk, Ewa Farná nebo Tomáš Klus. Chystá se i galavečer bojových umění IAF, který proběhne 10. října a bude první sportovní události této arény.

tasing-airport-min

Přečtěte si takéČína otevřela největší letiště světa připomínající mořskou hvězdici. Stojí za ním slavná architektka Zaha HadidČína otevřela největší letiště světa připomínající mořskou hvězdici. Stojí za ním slavná architektka Zaha Hadid

Vzhledem k velkému množství akcí, které se budou v O2 universum pořádat, chystá Bestsport vybudovat hned vedle O2 areny a O2 universa i čtyřhvězdičkový hotel. Ten by se mohl otevřít v roce 2021.

o2-universum_13

Foto: Jan Brychta / Bestsport

Interiér sálu

o2-universum_11

Foto: Jan Brychta / Bestsport

Interiér sálu

o2-universum_10

Foto: Jan Brychta / Bestsport

Interiér sálu

o2-universum_7

Foto: Jan Brychta / Bestsport

Interiér sálu

o2-universum_5

Foto: Jan Brychta / Bestsport

Interiér sálu

o2-universum_4

Foto: Jan Brychta / Bestsport

Interiér sálu

o2-universum_12

Foto: Jan Brychta / Bestsport

Lobby

Diskuze (0)

Novinka

Anonym