Život na moři podle Jamese Bonda. Francouzský architekt posadil na hladinu solární obytnou kopuli

Filip HouskaFilip Houska

anthenea-1

Foto: Anthénea

Solární obytný dům na moři Anthénea

0Zobrazit komentáře

Pokud jste někdy chtěli bydlet na moři a užívat si svobodu, kterou hektická pevnina nenabízí, jediným dostupnějším řešením byla loď, přesněji řečeno vybavená plachetnice nebo jachta. Doba se ovšem mění a začínají vznikat i speciální plovoucí domečky, které poskytnou obdobný zážitek. Potvrzuje to i francouzský architekt Jean-Michel Duacancelle.

Ten dlouhou dobu přemýšlel nad tím, jak vytvořit obytné plavidlo, které by vyčnívalo nejen moderním exteriérem, ale zároveň poskytovalo potřebný komfort všem, jež se rozhodnou na moři strávit delší čas. Dbal i na to, aby interiér splňoval vysoký standard a nešlo pouze o místo „k přespání“. Pustil se tedy do náčrtů.

Po přibližně patnácti letech a pěti prototypech přišel s výsledkem, který svým zpracováním okouzlí i nejnáročnější klientelu. Vytvořil plovoucí obytnou kopuli, díky níž chce světu ukázat, že alternativní bydlení na moři není nereálnou představou. Nazval ji Anthénea a vybavil vším, co taková netradiční mořská chatka potřebuje.

anthenea-3

Foto: Anthénea

Decentní design s odklápěcími dveřmi

Hned na úvod je nutné zmínit design, s nímž Anthénea přichází. Jde o poměrně minimalistické pojetí, kterému dominuje bílá barva rozprostírající se nejen po střeše (kopuli), ale také po plovoucí základně. Důležité je ovšem samotné zpracování, na které měly být použity vysoce odolné materiály slibující větší stabilitu než u běžných lodí a lepší izolaci, jež má vzdorovat teplotním náporům od -30° C po 40° C.

Po obvodu se pak nachází okna, nad kterými se tyčí malé solární panely. Anthénea je totiž energeticky soběstačná a stačí ji pouze sluneční svit k tomu, aby mohla fungovat. Vedle solárních panelů nicméně disponuje i šesticí výkonných baterií, které je možné dobíjet z pontonu a mít tak jistotu, že se plovoucí obydlí nikde zničehonic nevybije. Samozřejmostí je i informační panel, který o aktuálním stavu baterií všechny přítomné informuje.

anthenea-5

Foto: Anthénea

Modul má zhruba 50 metrů čtverečních

Svým způsobem Anthénea připomíná i futuristický pod, který se objevil ve filmu s Jamesem Bondem s názvem Agent, který mne miloval z roku 1977. Duacancelle sám přiznává, že ho tento film v mládí dost inspiroval a Anthénea částečně kopíruje křivky vodního zařízení, jež se v kultovním snímku objevovalo.

Autonomní plavba v luxusu

Tvůrce uvádí, že jeho nejnovější počin je kompletně autonomní a dokáže udržovat směr (respektive korigovat polohu) bez cizí pomoci. Vzhledem k tomu, že se tento obytný modul patrně nebude vydávat na žádné delší plavby a bude setrvávat především u břehů, nejspíš není potřeba žádného důmyslnějšího navigačního systému.

Díky autonomnímu nastavení tak uvnitř není potřeba kormidla nebo rozměrnějších ovládacích prvků a zbývá více místa na potřebné vybavení, na které Duacancelle klade velký důraz. Je to patrné už při pohledu na fotky. Vše má čisté linie s nádechem luxusu a elegance, což dotváří i fakt, že kompletně celý vnitřek je tvořen z udržitelných materiálů, za které Anthénea obdržela od magazínu L’Echo Touristique cenu Inovace.

anthenea-4

Foto: Anthénea

Pohled do interiéru

Co se týče samotného rozmístění jednotlivých prostor, francouzský plovoucí modul se dělí na tři základní segmenty: obývací pokoj s pohovkou a minibarem, ložnici s kruhovou postelí a relaxační zónu s vanou a 360stupňovým soláriem. Uprostřed se pak nachází prosklená podlaha, která nabízí výhledy na podmořský svět.

Za všechny tyto vymoženosti je pochopitelně nutné zaplatit, a to ne zrovna málo: Anthénea je nabízena za 480 tisíc dolarů, což je v přepočtu přibližně 11 milionů korun.

Yann Richard photographe professionnel

Foto: Anthénea / Yann Richard

Vana

Yann Richard photographe professionnel

Foto: Anthénea / Yann Richard

Kruhová postel

anthenea-2

Foto: Anthénea / Yann Richard

Vnitřní zázemí

anthenea-6

Foto: Anthénea / Yann Richard

Anthénea zatím setrvává u břehů Francie

Diskuze (0)

Novinka

Anonym