Praxe, která dává smysl. Bývalí spolužáci založili startup, který studentům zajistí stáž třeba v Kiwi.com či Unileveru

Peter BrejčákPeter Brejčák

xflowInsider

Foto: Xflow

Zakladatelé Xflow Dominik Růžička a Lukáš Apolenář

0Zobrazit komentáře

Dominik Růžička se s Lukášem Apolenářem seznámil během studia globální ekonomiky a podnikání na brněnské Newton College. Jako mnoho jiných studentů chtěli čas během studia využít i na získání praxe. Když však hledali vhodnou stáž, uvědomili si, že je tato oblast v Česku na nedostatečné úrovni. V mnoha firmách totiž zapojení stážistů nefunguje tak, jak by mělo.

Společně se tak mladí studenti rozhodli, dát mladým lidem příležitost na smysluplné propojení vzdělávání s praxí, zatímco firmám by zajistili stážisty, které jim budou opravdu ku prospěchu. Ve firmách totiž běžně dochází k velké fluktuaci studentů na pozicích stážistů, ať už kvůli nesprávnému výběru kandidáta nebo nedostatečnému plánovaní samotné stáže. To chtějí Růžička s Apolenářem změnit svým novým projektem Xflow.

Firmám umožňují prezentovat se na platformě, která je pak propojí s relevantními kandidáty z řad studentů. „Firmy, které se stážistickou kulturou zkušenosti nemají, mohou postupně využít i našich školení. Pomůžeme jim s nastolením prostředí pro stážisty a ukážeme jim, jak s touto pracovní silou efektivně pracovat,“ popisuje Lukáš Apolenář.

„Tuzemské firmy ještě pořád občas tápou v nastolování firemní kultury, která počítá také se stážisty. Ne všechny si však potenciál studentů uvědomují a umí ho plně využít. Právě s tím bude Xflow firmám také pomáhat,“ doplňuje druhý ze zakladatelů Dominik Růžička s tím, že studentům Xflow pomůže v kariérním rozhodování, s výběrem vhodné stáže a připraví je i na pohovor.

xflow-team-min

Foto: Xflow

Tým Xflow

Již teď se mezi několika desítkami firem, se kterými dvojice spolupracuje, najdou velká jména jako Unilever, Kiwi.com nebo Siemens. S dalšími stovkami probíhají jednání o spolupráci, do budoucna se tak na platformu možná připojí i Facebook či Red Bull. Projekt byl oficiálně spuštěn teprve před několika dny a společnosti aktuálně platformu plní daty o sobě i volných pozicích. Xflow mezitím jedná i o spolupráci se školami a pracuje na propagaci projektu.

Vedení profilu mají firmy zdarma, vznikající služba plánuje vydělávat na doplňkových placených službách, jako je správa profilu, tvorba videí či organizování workshopů pro firmy, které ještě se stážemi nemají zkušenosti. Xflow chce každopádně ukázat, že studenti jsou důležitou součástí trhu práce a do firem mohou přinést novou energii.

Zajímavá jména se u Xflow najdou nejenom mezi klienty, ale i mezi jeho investory. Projekt již dříve několika miliony korun podpořil Tomáš Jízdný v rámci své investiční platformy Rozjízdný.cz, kterou rozběhl s cílem efektivně investovat peníze z prodeje svého podílu ve firmě JK Education. Jízdný se v Xflow podílí především na vývoji platformy, operativě a komunikaci projektu.

„Praxe je důležitou součástí vzdělávání pro budoucí kariéru, proto projekt Xflow skvěle zapadá do toho, co děláme. Pokud chceme měnit české školství, musíme počítat také s firmami a propojit je se studenty už během studia,“ vysvětluje Jízdný, který přes platformu Rozjízdný.cz letos spustil projekt Education.cz a koupil pražskou střední školu.

tomas-jizdny

Foto: Rozjízdný.cz

Tomáš Jízdný

Jízdný však není jediným investorem, do projektu nyní vstupují také Tomáš Hülle, zakladatel European Centre for Career Education, a Soňa Jonášová, ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky. S jejich podporou chce Xflow především dokončit spuštění platformy a začít naplno propojovat firmy, studenty a školní instituce.

„Požadavky na nastupující generaci jsou někdy až nadlidské. Studenti ale současně často mění zaměstnání právě proto, že se chtějí neustále posouvat dále a učit se nové věci, aby se tomu vyrovnali. Většina firem se v tomto prostředí neumí pohybovat. Má filozofie byla vždy jen neradit, ale problémy rovnou řešit. Právě proto jsem ohromně pyšný, že se mohu osobně pustit do Xflow a připravit české firmy na podnikání v 21. století,“ uvedl Tomáš Hülle.

ondrej-vlcek-avast

Přečtěte si takéČVUT a Avast v Praze otevírají laboratoř umělé inteligence. Český antivirový gigant ji podpoří 23 miliony korunČVUT a Avast v Praze otevírají laboratoř umělé inteligence. Český antivirový gigant ji podpoří 23 miliony korun

O větší povědomí v oblasti stážistické kultury se dlouhodobě snaží i druhá nová investorka, Soňa Jonášová: „Když jsem před sedmi lety se spolužáky na Mendelově univerzitě organizovala první veletrh pro studenty a spouštěli jsme i online portál, byla jsem přesvědčená, že do pěti let bude pro firmy normální navazovat spolupráci se školami a studenti tak budou trávit praxi skutečně na praxi svých snů a nebudou jen falšovat razítka. Po devíti letech je propast mezi školami a praxí bohužel stále obrovská. Díky Xflow získáváme společný nástroj, jak propojovat studenty s firmami, a navíc budovat stážistickou kulturu plošně.“

sona-jonasova

Foto: SJ

Soňa Jonášová

ČVUT a Avast v Praze otevírají laboratoř umělé inteligence. Český antivirový gigant ji podpoří 23 miliony korun

Michal PtáčekMichal Ptáček

ondrej-vlcek-avast

Foto: Avast

Šéf Avastu Ondřej Vlček oznámil spolupráci s ČVUT a otevření laboratoře umělé inteligence

0Zobrazit komentáře

Umělá inteligence a její možné zneužití v oblasti kyberbezpečnosti je ve světě technologií čím dál více skloňovaným tématem. S jejím neustálým rozvojem totiž útočníci do rukou dostávají nástroj, který je možné použít ke stále sofistikovanějším útokům.

Bojovat proti tomuto trendu se nově společně pokusí České vysoké učení technické a tuzemský technologický obr Avast. Ve vzájemné kooperaci se právě na půdě ČVUT otevírá nová laboratoř umělé inteligence, která se bude snažit moderním bezpečnostním hrozbám zabránit. A každý ze subjektů přispěje svým významným dílem.

Zatímco Fakulta elektrotechnická ČVUT poskytne prostory a znalosti komplexních kybernetických hrozeb, česká technologická společnost, která letos překročila v zisku už 8 miliard korun, zpřístupní svá data o hrozbách z více než 400 milionů zařízení a celý výzkum zároveň v průběhu následujících pěti let podpoří 23 miliony korun.

avast-3

Foto: ČVUT

Na ČVUT se otevře laboratoř umělé inteligence

Peníze ČVUT využije na výzkum umělé inteligence a strojového učení, ale zároveň také na získávání nových talentů a upevnění své pozice akademické instituce v oboru umělé inteligence a kyberbezpečnosti. Cílem laboratoře, jejíž program ponese název AAICL, bude zároveň zveřejnit a publikovat v této oblasti průlomové výzkumné výsledky a vylepšit detekční engine malwaru Avastu.

„Cílem našeho partnerství je sdílení průkopnického výzkumu a jeho aplikace ve skutečném světě. Aby umělá inteligence v kontextu kyberbezpečnosti fungovala správně, potřebujete nejen velké množství dat, ale také profesionály v kyberbezpečnosti a vědce, kteří dokáží vypracovat detailní analýzu malwaru, která následně může sloužit jako vstupní data pro umělou inteligenci,“ říká šéf Avastu Ondřej Vlček, který se po svém červencovém nástupu do čela firmy vzdal svého platu.

„Spolupráce s ČVUT je navržena tak, aby spojila největší kyberbezpečnostní databázi světa s těmi nejlepšími mozky v oboru umělé inteligence, abychom se od sebe mohli vzájemně učit. Ve špatných rukou může umělá inteligence vytvořit složitější malware a šířit tak například masové spearphishingové útoky. Spojení s ČVUT pomůže tyto útoky přelstít, nyní i v budoucnu,“ doplňuje Vlček.

avast-office-praha2

Foto: Avast

Pražské kanceláře Avastu

Nejedná se mimo jiné o první spolupráci ČVUT a Avastu v tomto směru. Už v minulosti oba subjekty společně pracovaly na několika projektech, včetně nedávného objevení bankovního viru Geost, který napadal občany Ruska. Právě nově otevřená laboratoř, ve které budou na plný uvázek působit tři výzkumníci a deset doktorandů z FEL ČVUT, by měla na předchozí kooperaci navázat.

„Spolupráce s byznysem je pro pokrok v akademickém výzkumu zásadní. Laboratoř zkombinuje globální pohled a zkušenosti Avastu, jeho data o hrozbách a umělé inteligenci s kyberbezpečnostním výzkumem ČVUT. Společně tak vytvoříme program, který se zaměří na ty největší kyberbezpečnostní problémy naší doby, včetně detekce složitého, vyvíjejícího se malwaru, bezpečnosti IoT zařízení a identifikace a analýzy fake news,“ říká výzkumník ČVUT Sebastián García.