Architekti Apple Parku navrhli budovu pro čínského giganta Alibaba. Je hranatá, modulární a plná skla

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

foster-partners-alibaba-2

Foto: Foster + Partners

Budova ze všech stran dovoluje nahlédnout hluboko dovnitř

0Zobrazit komentáře

Foster + Partners patří k vůbec nejznámějším architektonickým studiím na světě díky projektům jako například nový Apple Park. Nyní vyhrálo soutěž o navržení šanghajského sídla pro Alibabu, pro změnu jednu z největších firem v Číně. V něm využije fascinující koncept připomínající město ve městě, velkou obdélníkovou stavbu rozdělenou do mnoha transparentních segmentů.

Nová kancelářská budova se bude nacházet v obvodě Sü-chuej, jedné z nejnovějších a nejmodernějších částí Šanghaje. Pro Alibabu má prostřednictvím architektury reprezentovat unikátní firemní kulturu, Foster + Partners se tedy rozhodli, že do ní umožní kolemjdoucím přímo nahlédnout.

Spíše než o konvenční kancelářský objekt se tak bude jednat o jakýsi veřejný prostor přirozeně zasazený do pracovního prostředí internetového giganta.

„Náš design zvýrazňuje důležitost komunikace, propojenost pracující komunity a ze všeho nejvíce vytvoření image odpovídající povaze Alibaby,“ vysvětluje Luke Fox, vedoucí architektonického studia. Proto návrh konečné struktury začal netypicky u těch nejzákladnějších prvků a prostorů, z nichž postupně vyrostl celek.

foster-partners-alibaba-1

Foto: Foster + Partners

V srdci nové budovy Alibaby bude velký veřejný prostor

„Schéma je skutečně navrženo zevnitř ven, soustředí se kolem dynamického, chráněného veřejného prostoru využívajícího své skvělé umístění s výhledy na řeku Chuang-pchu-ťiang a jejího nábřeží The Bund,“ poznamenává Fox.

Studio Foster + Partners vytvořilo už mnoho designově i funkčně inovativních projektů, z nichž o několika jsme na CzechCrunchi v minulosti psali. Za zmínku stojí například plánovaný mrakodrap firmy Salesforce v srdci Sydney, který má ambici stát se novou vizuální dominantou města a navíc být jednou z nejekologičtějších budov v zemi. Nejvýraznějším projektem studia nicméně je a nejspíš ještě dlouho bude sídlo Applu v Cupertinu.

„Vesmírná loď“, jak se mu kvůli netypickému tvaru přezdívá, ideu provázanosti zprostředkovává odlišným způsobem. Celou budovu charakterizují křivky, což platí také o širokém používání přívětivých zaoblených rohů v prvcích interiéru. Projekt pro Alibabu na druhou stranu vychází z vysoce modulární koncepce kvádrovitých buněk, které do sebe zapadají jako kostky lego. Vytváří přitom velice členitou, ale zároveň srozumitelnou a díky všudypřítomnému sklu přehlednou strukturu.

Nová budova v Šanghaji bude v detailech využívat podobný designový jazyk jako například moderní Apple Story, které se také snaží spojovat prostředí obchodu a veřejného prostoru do jednoho organického celku. Tato otevřenost vnějšímu světu se projevuje velkými prosklenými plochami, respektive celými stěnami. Exteriéry i interiéry pak kombinují minimalismus rovných linek a ostrých úhlů s velkým množstvím zeleně.

foster-partners-alibaba-3

Foto: Foster + Partners

Nová kancelářská budova Alibaby vznikne v Šanghaji uprostřed moderní městské části

Moduly, odpovídající kancelářím, zasedacím místnostem a podobně, jsou specifickým způsobem poskládány ze všech stran kolem velkého otevřeného prostoru ve středu budovy. Jejich umístění určil genetický algoritmus, který má zajistit optimální seskupování. Mezi hlavní pokyny algoritmu přitom patřila vysoká responsivita vůči stavu okolního prostředí, maximalizace průhlednosti a uspořádání prvků struktury tak, aby jejich rozměry a umístění plnilo různé specifické funkce.

Přečtěte si takéIKEA chce změnit, jak lidé nakupují. Nová prodejna ve Vídni bude bez fasády i parkovacích místIKEA chce změnit, jak lidé nakupují. Nová prodejna ve Vídni bude bez fasády i parkovacích míst

Seskupování různých částí členitého kancelářského objektu má zajistit co nejvyšší komfort pracovníků napříč všemi ročními obdobími při minimálních energetických nárocích. Stejně důležitá je ovšem také schopnost vytvořeného prostoru podněcovat ke spolupráci jak vizuálními, tak fyzickými prostředky. 

Stavba z velké části překvapivě neproběhne přímo na místě, kde budou pouze zkompletovány všechny její jednotlivé moduly. Výroba jejich částí proběhne jinde, což má zajistit lepší kvalitu kontroly, snížení odpadu a minimalizaci stavebních prací v rušné městské části. Díky tomu by měly konstrukční práce probíhat mnohem efektivněji.

campus-1160×560

Foto: Foster + Partners

Apple Park