Odsud se bude létat do vesmíru. Virgin Galactic otevřel první komerční kosmický přístav

Jiří SvobodaJiří Svoboda

virgin-galactic-gateway-to-space1-min

Foto: Virgin Galactic

Lounge v prvním patře Gateway to Space

0Zobrazit komentáře

Společnost Virgin Galactic otevřela první komerční kosmický přístav, ze kterého by měli v blízké budoucnosti cestující mířit na pravidelné lety do vesmíru. Stavbě, která se nachází hluboko v poušti v Novém Mexiku ve Spojených státech, by mohl závidět kdejaký letištní terminál.

Virgin Galactic, vlastněné miliardářem Richardem Bransonem, se tak přiblížilo stavu, kdy bude moci plnit závazky pro svých 650 zákazníků, kteří si již za lety v lodi VSS Unity na hranici vesmíru zaplatili v přepočtu téměř 6 milionů korun a obsadili tak všechna místa v dohledné době.

Dvoupatrová budova je známá jako Gateway to Space a nachází se v komplexu zvaném Spaceport America. Bude sloužit pro samotné zákazníky i jejich rodiny před letem, ale také pro zaměstnance a řízení celého letu. Její první patro nazvané Gaia reprezentuje bod odletu a návratu a jsou jím protkané přírodní materiály, dřevěný nábytek či designové sedačky. Sloužit bude jako místo, kde si pasažéři dají například snídani s piloty.

virgin-galactic-gateway-to-space11-min

Foto: Virgin Galactic

Výhled na runway v Gateway to Space

Hlavními motivy druhého patra nazvaného Cirrus jsou lehkost, vzduch a let a s prvním patrem je spojeno dvoupatrovým atriem. Sídlit zde bude řídící místnost a dispečeři mající na starost celý let. Vše mají na svědomí architekti z londýnského Viewport Studio a architektonický veterán Jeremy Brown. Celý Spaceport America si pak vzalo do parády uznávané studio The Foster + Partners.

„Chceme, aby byl Spaceport America pozoruhodné a historické místo, kam lidé přijdou a řeknou si: Ano, odsud poletím do vesmíru,“ uvedl k nové stavbě CEO Virgin Galactic George Whitesides.

Letka lodí SpaceShipTwo (z nichž jedna je VSS Unity) bude parkovat v přidruženém hangáru, kde se již nyní nachází letadlo VMS Eve, typu White Knight Two. To má při každém letu za úkol vynést SpaceShipTwo do patnáctikilometrové výšky, odkud je vypuštěna. SpaceShipTwo následně zažehne své motory a pokračuje k hranici vesmíru, odkud opět začne klesat zpět k Zemi.

Nedlouho po vstupu na burzu

Několik takových letů již Virgin Galactic podniklo. Před Vánoci VSS Unity poprvé pokořila hranici 80 kilometrů, stejný let zopakovala v únoru, avšak k pravidelnosti má ještě daleko. V červenci tohoto roku oznámilo vstup na burzu.

dallmyd-4

Přečtěte si takéiPhony, střelné zbraně i lidské ostatky. Podvodního lovce pokladů 21. století sleduje téměř 10 milionů fanouškůiPhony, střelné zbraně i lidské ostatky. Podvodního lovce pokladů 21. století sleduje téměř 10 milionů fanoušků

Miliardář Richard Branson založil Virgin Galactic už v roce 2004. Do problémů se společnost dostala především v říjnu 2014, kdy fatální nehoda SpaceShipTwo stála život jednoho z pilotů. Jiná Bransonova firma, Virgin Orbit, mezitím začala pracovat na tom, aby mohla do vesmíru vypouštět satelity z křídla modifikovaného Boeingu 747-400. Z něj se za letu bude odpojovat 21 metrů dlouhá raketa LauncherOne, která náklad ponese na oběžnou dráhu.

virgin-galactic-gateway-to-space2-min

Foto: Virgin Galactic

Společenská místnost v prvním patře Gateway to Space

virgin-galactic-gateway-to-space4-min

Foto: Virgin Galactic

Společenská místnost v prvním patře Gateway to Space

virgin-galactic-gateway-to-space7-min

Foto: Virgin Galactic

Interaktivní chodba v Gateway to Space

virgin-galactic-gateway-to-space10-min

Foto: Virgin Galactic

Začátek interaktivní astronautské procházky v Gateway to Space

virgin-galactic-gateway-to-space9-min

Foto: Virgin Galactic

Silnice vedoucí ke Gateway to Space od Virgin Atlantic

virgin-galactic-gateway-to-space5-min

Foto: Virgin Galactic

Letadlo Virgin Galactic před kosmodromem Gateway to Space

virgin-galactic-gateway-to-space8-min

Foto: Virgin Galactic

VMS Eve ve Spaceport America

virgin-galactic-gateway-to-space12-min

Foto: Virgin Galactic

VMS Eve se připravuje ke startu v kosmodromu Spaceport America