Elon, Kimbal a Tosca aneb co stojí za úspěchem rodiny Muskových? Za vším hledej matku i soběstačnost

maye-musk3

Foto: Maye Musk

Zleva Elon, Kimbal, Maye a Tosca Muskovi

0Zobrazit komentáře

Její první dítě vybudovalo společnosti, jako je PayPal, Tesla či SpaceX. Druhé dítě provozuje jedny z nejlepších restaurací na území Spojených států, které vaří z výhradně regionálních farmářských potravin, a učí děti, jak pěstovat plodiny na školních pozemcích. Třetí dítě vlastní produkční společnost, v rámci které se věnuje tvorbě filmů. Jak zní recept Maye Muskové na úspěšnou výchovu dětí, ze kterých se v dospělosti stanou úspěšné doby?

Na to tyto otázky odpovídala matka Elona Muska a jeho dvou sourozenců ve svém sloupku pro CNBC.

Maye Muskové bylo 31 let, když se z ní stala svobodná matka tří dětí, která byla nucena pracovat na plný úvazek, aby zajistila sobě a svým dětem jídlo, oblečení a střechu nad hlavou. Tehdy ještě bydlela v Jihoafrické republice, kam se se svými rodiči přestěhovala z Kanady, když jí byly teprve dva roky.

Pro svého otce začala pracovat o šest let později, když připravovala a roznášela tiskové materiály jeho chiropraktické ordinace. Takových letáků bylo měsíčně asi tisíc a Maye se svým dvojčetem Kaye dostávaly 5 centů za hodinu práce.

maye-musk2

Foto: Maye Musk

Maye Muskové je dnes 71 let

Práci na letácích později vystřídala práce na recepci otcovy ordinace, péče o pacienty čekající na ošetření i obsluha některých lékařských přístrojů. Maye vzpomíná, že rodiče ke svým dcerám, kterým bylo tehdy asi 12 let, přistupovali již jako k dospělým, kterým se dá věřit. A tento přístup se promítl i do výchovy jejích tří dětí, synů Elona a Kimbala a dcery Toscy.

„Mé děti mi pomáhaly s mým výživovým byznysem. (Maye Musková dodnes působí jako dietoložka – pozn. red.) Tosca chtěla chodit do mé kanceláře a psát dopisy lékařům. Elon mi vždy pomáhal s vysvětlováním fungování textového procesoru. A Kimbal také vždy rád pomáhal,“ vzpomíná Maye Musková ve svém textu.

Tosca byla později dokonce zaměstnána i v modelingové a umělecké škole své matky, kde ve svých devíti letech učila mnohem starší studenty, jak se správně pohybovat, nacvičovala s nimi choreografie, a dokonce vedla i hodiny etikety. Dnes řídí vlastní streamovací platformu pro romantické filmy.

Nechte své děti rozhodnout, co chtějí dělat

Maye zkrátka přistupovala ke svým dětem se stejným respektem, s jakým k ní přistupovali její rodiče. Jak sama uvádí, chtěla z nich vychovat nezávislé, laskavé, čestné, ohleduplné a slušné osoby. Naučila je tvrdé práci a jak dělat věci dobře. Nikdy jim nenadávala, nekřičela na ně a zároveň se k nim nikdy nechovala jako k malým dětem. Dokonce nikdy nekontrolovala jejich domácí úkoly, protože za ně byly zodpovědní pouze oni sami.

A tento model se rozhodla Maye uplatnit i v momentě, kdy si děti vybíraly své budoucí povolání. „S tím, jak stárli, postupně začali přebírat odpovědnost za svou budoucnost prostřednictvím svých vlastních rozhodnutí. Tosca si sama vybrala střední školu. Všichni se přihlásili na vybrané univerzity, vyplnili své žádosti o stipendia a zvládli studentské půjčky.“

Jak sama Maye přiznává, její děti nebyly zvyklé na žádný velký luxus. Když šly na vysoké školy, měly na pokojích až šest dalších spolubydlících, jednu matraci na zemi a domy, ve kterých bydlely, rozhodně nebyly jako vystřižené z katalogů. Jenže Maye byla spokojená s tím, že její děti dělají to, co je baví, a že se o sebe dovedou postarat.

„Děti nemusí být chráněny před realitou odpovědnosti.“

Zároveň jim byla vždy na blízku. Když se Elon Musk rozhodl odejít z Jihoafrické republiky a šel studovat vysokou školu do Kanady, jeho matka vzala dva mladší sourozence a odjela s ním. „Děti nemusí být chráněny před realitou odpovědnosti. Mé děti těžily z toho, že mě viděly tvrdě pracovat, jen abychom měli střechu nad hlavu, měli jsme jídlo do žaludku a mohli si koupit použité oblečení.“

A na celou věc ještě přidala svůj pohled coby výživový odborník: „Viděla jsem tolik rodičů, kteří se kvůli svým dětem dostávali do stresu. Často jsem se s tím setkávala ve své výživové praxi. Otec nebo matka jedli ze stresu, protože museli vyplnit tolik formulářů, aby dostali své děti na dobrou střední školu či univerzitu.“

maye-musk4

Foto: Maye Musk

Maye Musková je modelkou a odbornicí na stravování

A jaký je tedy podle ní klíč k výchově soběstačných a úspěšných dětí? Maye radí především nechat kus odpovědnosti za jejich budoucnost na nich samotných. Děti by si měly již odmala spravovat své dokumenty, které souvisí s jejich vzděláváním či prací.

singapur-min

Přečtěte si takéUspět v Asii může být jednodušší než v Silicon Valley. Vhodnou startovací stanicí je i pro české startupy SingapurUspět v Asii může být jednodušší než v Silicon Valley. Vhodnou startovací stanicí je i pro české startupy Singapur

Zároveň by jim rodič neměl bránit, pokud chtějí založit své vlastní podnikaní, a měl by je v něm podporovat, pokud vidí, že se jedná o dobrý nápad. Děti by měly dělat to, co je baví, a zároveň by měly uplatňovat své dobré vychování.

Z Maye Muskoví je dnes nejen úspěšná dietoložka, ale také spisovatelka. Nadále se věnuje i modelingu, který ji taktéž doprovází celý život. Její fotky již coby modelky 50+ se objevily na obálkách časopisů jako Vanity Fair, Vogue, Cosmopolitan či Marie Claire a pro časopisy New York a Time dokonce zapózovala zcela nahá.