Zapomeňte na ocel a beton. Bytový dům v Bostonu dokazuje, že dřevostavba může nalézt uplatnění i ve městě
Když se řekne dřevostavba, většině z nás se vybaví samostatný, energeticky nenáročný domek, ideálně stojící na zelené louce. Jenže v Bostonu brzy vyroste dřevostavba, která veškeré tyto představy zcela boří. Jedná se o uhlíkově neutrální bytovou jednotku, která bude součástí klasické městské zástavby.
Dřevostavby jsou dnes velice oblíbenou volbou osob, kteří si chtějí pořídit vlastní bydlení s nízkými náklady na provoz a přívětivou pořizovací cenou. Jenže druhů dřevostaveb je velké množství. Patří mezi ně klasické roubenky, sruby, skeletové budovy i domy ze sendvičových panelů. Právě ty představují nejrychlejší a nepohodlnější způsob, jak si nový dům postavit, jelikož jsou jednotlivé díly domu prefabrikovány již u výrobce, a na místě jsou pouze montovány dohromady.
Několik dřevěných dílů, a to správné místo ke stavbě je to jediné, co potřebujete k vybudování bytového domu Model-C, navrženého architektonickým studiem Generate. I to využilo možnost výstavby domu pomocí prefabrikovaných dílů, ovšem po jejich složení na zvoleném místě nestojí nový rodinný domek, ale rovnou pětipodlažní blok se 14 bytovými jednotkami, který lze kdykoliv rozmontovat a sestavit na jiném místě.
Cílem budovy je dosáhnout zcela pasivního standardu, tedy mít energetickou účinnost takovou, že samotný dům svým provozem nevyprodukuje žádné emise. „Pokud je nám známo, bude se jednat o jednu z nejudržitelnějších budov v Americe,“ prozradil magazínu Dezeen generální ředitel Generate John Klein.
Pro stavbu budovy architekti zvolili dřevěné CLT panely vyrobené z kolmo na sebe lepených dřevěných vrstev, které vykazují vysokou pevnost a odolnost, a zároveň se s nimi pracuje lépe než s betonem a ocelí.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch Jobs„Nahrazením konvenčních betonových a ocelových konstrukčních materiálů, které významně přispívají k uvolňování oxidu uhličitého do atmosféry, bude projekt Model-C fungovat spíše jako úložiště uhlíku tím, že po celou dobu životnosti bude ukládat uhlík do buněčné struktury dřeva,“ uvádí u svého projektu Generate.
Z CLT panelů bude vytvořena i střecha budovy, která je připravena nést solární panely pro získávání energie. Energie v podobě tepla bude uvnitř jednotlivých místností budovy udržována pomocí dřevěných příček a minerální izolace. Ta se v letních měsících postará i o udržení příjemného chladu uvnitř budovy.
Model-C nabídne celkem užitnou plochu o rozloze 1936 metrů čtverečních, která bude rozdělena na 14 bytových jednotek a několik společných prostor. První Model-C bude vystavěn v jedné z bostonských ulic, kde vyroste trojúhelníkový blok. To má jasně demonstrovat univerzálnost bytového domu, jehož tvar lze libovolně přizpůsobovat různým místům.
Generate by chtělo výstavbu domu zahájit v červnu tohoto roku a hotovo by mělo mít začátkem roku 2021. Architektonické studio v současné době pracuje i na řešení, v rámci kterého by stavební systém Modelu-C bylo možné aplikovat u domů až s 18 patry. Na rozvoj technologií v oblasti dřevostaveb totiž zareagovaly i regulační úřady ve Spojených státech, které až doposud umožňovaly stavět dřevostavby s nanejvýše 6 patry.
Sidewalk Labs, člen rodiny Alphabet, pod který spadá i Google, například nedávno představil svůj plán vybudovat dřevostavbu o 35 podlažích. Dost možná se tak schyluje k novému závodu ve stavebnictví, kdo u svých dřevěných projektů dosáhne nejvyššího počtu pater. Tentokrát však budou ocel a beton vystřídány klasickým dřevem.