Akcie letí dolů a roste zájem o zlato. Revolut ve své aplikaci spouští obchodování s cennou komoditou

revolut-komodity-zlato

Foto: Revolut/CzechCrunch

V aplikace Revolut nově můžete obchodovat se zlatem

0Zobrazit komentáře

Britský fintechový startup Revolut vznikl teprve před několika lety, ale za krátkou dobu dokázal díky svému alternativnímu přístupu obrátit finančně-technologický sektor naruby. Jeho spoluzakladatel Nikolaj Storonskij dokázal z nejprve poměrně jednoduché aplikace, která umožňovala levné platby ve světě s nulovými konverzními poplatky a výhodným kurzem, udělat miliardovou službu, jež funguje v desítkách zemí.

Dnes Revolut vydává vlastní debetní karty, nabízí pojištění, služby pro firmy, ale také obchodování s akciemi nebo kryptoměnami. Vedle akcií a kryptoměn se v jeho portfoliu služeb nyní objevuje další investiční vehikl, který v aktuální situaci na finančním trhu nabírá na obrátkách – zlato.

Vzácná komodita, která je oblíbeným dlouhodobým cílem investorů, kteří nehledají jen krátkodobé zhodnocení, ale především uložení hodnoty. Kvůli celosvětovým problémům spojeným s koronavirem navíc zájem o zlato stoupá, jelikož hodnota akcií na burzách kolísá. Například český prodejce Golden Gate zaznamenal v posledních týdnech 400% nárůst denních tržeb.

Kryptoměny se oproti předpokladům také nedrží, a tak nabádá aktuální situace ke dvěma směrům – spekulacím nebo využití nákupu pro možný zisk v dlouhodobém horizontu. Jakýkoliv krátkodobý obchod je ale čistá spekulace a rozhodně nelze s jistotou doporučit žádný postup.

revolut-founders2-min

Foto: Revolut

Spoluzakladatelé Revolutu Vlad Jacenko a Nikolaj Storonskij

Cena jedné troyské unce (přes 28 gramů) zlata se aktuálně pohybuje na hranici 1 530 dolarů (36 tisíc korun), ještě před rokem to přitom bylo zhruba 1 300 dolarů (30 tisíc korun). Situace se tedy rozhodl využít také Revolut a v rámci aplikace povoluje všem uživatelům na placených plánech Premium nebo Metal nákup jedné z nejobchodovanějších komodit na světě.

Startup na tom spolupracuje s britskou společností London Bullion Market Association, která nakupované zlato poté reálně drží. Nová funkce, v níž lze zlato nakupovat, se jmenuje Komodity a lze ji najít přímo v kontrolním panelu aplikace, hned pod Kryptoměnami – dostupná je navíc již nyní také pro české uživatele. Zlato lze přes Revolut nakupovat buď za pomocí jedné z fiat měn (od českých korun až po dolary), ale využít můžete i kryptoměny.

Britský startup si pak účtuje v průběhu pracovního týdne z každé transakce 0,25% poplatek, o víkendu pak jedno procento. Veškeré směnné transakce probíhají podle Revolutu okamžitě. Jednou ze zajímavých funkcí je také zasílání cenných kovů, nyní tedy pouze zlata, přátelům v kontaktech. Stejně jako běžnou měnu nebo kryptoměny tak můžete někomu poslat jako platbu za služby nebo třeba jako dárek.

Pokud bude celý proces funkční a zájem uživatelů poroste, Revolut rozšíří nákup a prodej zlata také na běžné uživatele bez placených plánů. Velmi pravděpodobně pak také mimo zlata rozšíří nabídku o další komodity. Zároveň je ale nutno zmínit, že tím, že nejsou drahé kovy zákonem regulované (minimálně ve Velké Británii), nenabízí na ně Revolut podobně jako u kryptoměn žádné pojištění a garanci.