ČVUT začíná zásobovat lékaře ochrannými polomaskami. Fungují jako respirátor a tisknou se na 3D tiskárnách
Dnešní doba je tak rychlá, že není dne, kdy by se neobjevil nový nápad, jak chránit populaci před koronavirovou nákazou. Nově do oblasti alternativních respirátorů a roušek vstupuje České vysoké učení technické (ČVUT), které začíná vyrábět speciální polomasky pro fakultní nemocnice. Zatím půjde o vyšší stovky kusů za den, nicméně brzy by měla denní produkce dosahovat hranice deseti tisíc.
Podobně jako například Technická univerzita v Liberci, která vyvíjí roušky s minimálně propustnou nanomateriálovou vrstvou, i Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) pod hlavičkou pražského ČVUT neponechává nic náhodě. Poslední dny využívá své odborné kapacity k tomu, aby ulevil extrémní poptávce po obličejových ochranných pomůckách, a pracuje na nových typech respirátorů.
Své originální pojetí mají v několika směrech. Zdaleka nejde pouze o design, jenž připomíná masku vojáka z budoucnosti (nebo mimozemskou bytost), ale primárně o funkčnost a princip výroby. Na rozdíl od všech podomácku šitých látkových roušek sází CIIRC na spojení plastu a gumy, díky čemuž vzniká odolnější produkt s pevnější konstrukcí. Výhodou také může být to, že jsou určeny pro tisk na 3D tiskárnách.
Jak ČVUT před pár dny pro CzechCrunch sdělilo, zatím nejde o běžné 3D tiskárny, které se objevují v dílnách amatérských kutilů. Typickými příklady jsou zařízení od české společnosti Prusa Research (ta mimochodem pracuje na vlastních ochranných štítech pro lékaře). Naopak se vyžadují náročnější stroje typu HP Jet Fusion 540, které mají vyšší výrobní kapacitu.