Michal Dobrovolný z Devixu: Odhalení rakoviny, samořiditelná auta či chodící roboti aneb jak funguje umělá inteligence
Michal Dobrovolný z Devix Technologies, který se zaměřuje na výzkum neuronových sítí
Umělá inteligence, strojové či hluboké učení. Nebo chcete-li AI, machine learning, deep learning. Jde o spoustu buzzwordů, kterými se ohání pomalu každá druhá firma jen proto, aby vypadala zajímavěji, nebo jde o reálné technologie, které mohou změnit svět? Jde o poměrně komplexní oblasti a jejich využití v praxi opravdu může měnit spoustu technologických firem.
Ostatně právě na bázi hlubokého a strojového učení vyvíjí své nejúspěšnější produkty třeba i Google, Apple, Facebook nebo Amazon, a i když je sami jako uživatelé a zákazníci využívat nemusíte, minimálně se hodí pochopit jejich funkčnost a vliv na běžný život.
To vše se rozhodl popsat Michal Dobrovolný z vývojářské firmy Devix Technologies, který se v rámci svého doktorského studia zaměřuje na výzkum neuronových sítí a úzce spolupracuje na technologiích pro startupy a firmy z fintechové oblasti. Co tedy je vlastně umělá inteligence a co se skrývá za strojovým a hlubokým učením?
***
Počítačový software vnesl do našich každodenních životů spoustu změn. O příchodu výpočetní techniky a internetu do běžného užívání se často mluví jako o další průmyslové revoluci. Počítače dokáží svou práci vykonávat rychle, přesně a neúnavně. Dovedou řídit celé továrny nebo počítat složité matematické výpočty s téměř dokonalou bezchybností. Avšak právě matematická přesnost výpočetní techniky, představovala paradoxně také její největší slabinu.
V čem je ten problém? Svět kolem nás není ani zdaleka matematicky dokonalý a definovatelný pomocí algoritmů nebo přímočarých kroků. Vezměme si třeba takovou chůzi – kdybyste měli pro člověka, který nikdy nechodil, sepsat návod, jak na to, asi by vám na to stačil jediný papír. Oproti tomu existuje jistá společnost Boston Dynamics, kterou stálo neuvěřitelných 22 let výzkumu, opakovaných neúspěchů, miliardy dolarů a milionů řádků kódu, aby naučila chodit robota takovým způsobem, jako to umí člověk.
To, co se jakýkoliv člověk naučí empiricky (tj. zkušeností nebo-li metodou pokus-omyl), to se počítač musí naučit algoritmicky – tedy musí mít předem jasně definovaný postup, jak výsledku dosáhnout. Když je výsledek špatně, je potřeba algoritmus opravit, rozšířit, vylepšit a celé kolečko zopakovat.
Empirický přístup živé bytosti funguje trochu jinak. Živá bytost dostane vstup, například malému dítěti ukážete několik obrázků koně a řeknete, že je to kůň. Když pak vidí další obrázky koně, řekne, že je to kůň. Je to proto, že si na obrázku sám najde nějaké atributy (hříva, kopyta, tvar hlavy a uší), podle kterých dovedete obrázek klasifikovat jako koně. Když mu následně ukážete zebru, asi také řekne, že je to kůň – má přece úplně stejné klasifikační atributy jako kůň (hříva, kopyta, tvar hlavy a uší).
Když pak ale řeknete, že je to zebra (tedy označíte jeho výstup za nesprávný), dítě se samo pokusí najít rozdíly mezi tím, co je kůň a co zebra, a zjistí, že rozdíl mezi koněm a zebrou jsou pruhy. Jeho klasifikační algoritmus a správnost výsledků se samy zdokonalují s rostoucím množstvím dat, ze kterých se může učit.
Počítačové a biologické neurony
Právě toto byl až donedávna neřešitelný problém, díky kterému se daly některé, byť triviální, lidské činnosti nahradit počítači jen velmi obtížně, nebo s obrovskými náklady. Jde třeba o zmiňovaný příklad s chůzí, nebo rozpoznání ručně psaného textu. Ale právě díky umělé inteligenci to již brzy nemusí být pravda a nejen to.
Umělá inteligence neboli AI je oblastí informačních technologii, která pomocí strojového učení (machine learning) přináší možnosti, které by v tradičním počítačovém softwaru nebyly možné, nebo by jejich realizace byla nepředstavitelně náročná. Podobně jako v lidském mozku je nástrojem počítačového učení neuronová síť. Ačkoliv se v případě AI fakticky jedná jen o kousek počítačového kódu, co do funkce mají počítačové neurony s těmi biologickými mnoho společného.
Nahlásit komentář
Zdá se vám, že komentář je urážlivý, nebo sprostý? Dejte nám vědět.