Není čas zemřít. Koronavirus nepřemohl ani agent 007, premiéra nové bondovky se odkládá na podzim

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

NO TIME TO DIE

Foto: Forum Film

Není čas zemřít je posledním filmem, kde se Daniel Craig objeví jako James Bond

0Zobrazit komentáře

Na přelom března a dubna byla naplánovaná jedna z největších filmových událostí roku. Nejnovější bondovka Není čas zemřít je poslední, ve které hlavního hrdinu ztvárnil Daniel Craig a se stopáží přes 160 minut bude nejdelší, co dosud vznikla. Diváci si však na ni naneštěstí budou muset počkat déle, než bylo v plánu. Premiéra totiž byla kvůli šíření koronaviru odložena na listopad.

Není čas zemřít bude možná jeden z vůbec nejdůležitějších filmů o Jamesi Bondovi. S dosud nejvyšším rozpočtem v dějinách franšízy, čítajícím přesně čtvrt miliardy dolarů, totiž uzavírá zatím nejdelší éru jednoho herce v hlavní roli. Daniel Craig se jako agent veličenstva na plátnech poprvé objevil v roce 2006 ve filmu Casino Royale.

Ten zároveň představoval do určité míry nový, realističtější pohled na klasického hrdinu. Spolu s dalšími pokračováními se tento pohled dále problematizoval s dosavadním vrcholu ve snímku Skyfall, který se dá označit za jistou dekonstrukci Jamese Bonda.

Trailery na Není čas zemřít i předchozí kariéry režiséra Cary Jojiho Fukunagy stojícího například za první řadou Temného případu od HBO naznačují, že nová bondovka by v tomto ohledu mohla být vrcholem.

Spojeno je to například i s hnutím #MeToo, jelikož James Bond typicky není zrovna feministická postava. Na scénáři se tentokrát podílela a s režisérem úzce spolupracovala Phoebe Walter-Bridge, oceňovaná britská komička, režisérka a scenáristka.

Jestli se novému filmu podaří zlepšit nepříliš vysoké výdělky po předchozím Spectre a jestli úspěšně uzavře zásadní kapitolu univerza Jamese Bonda, nejspíš zjistíme nejdříve ke konci letošního roku. Studio MGM a výkonní producenti se totiž rozhodli premiéru z důvodu aktuální globální zdravotní krize odložit na listopad.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Jak vysvětluje magazín The Hollywood Reporter, jedním z hlavních dílčích důvodů rozhodnutí je pravděpodobně situace v Číně, která je po Spojených státech druhým nejdůležitějším filmovým trhem. Kvůli epidemii koronaviru návštěvnost kin momentálně výrazně poklesla a v blízké době se neočekává změna k lepšímu, spíše naopak.


Podobný vývoj se přitom očekává i na dalších trzích. Příjmy minulé bondovky Spectre z Číny, Japonska, Itálie, Francie, Švýcarska, Jižní Koreji a Hongkongu, jedněch z momentálně nejvíce zasažených zemi koronavirem, činily až 38 % celku. Touha film v kině vidět by naopak mnoho diváků mohla vystavit zvýšenému riziku nákazy a dále tak zrychlit šíření epidemie.

Obavy z nízké návštěvnosti překonaly i dosud vynaložené prostředky na marketingovou kampaň, která nyní dospěla blízko ke svému vrcholu a byly na ni už vynaloženy stovky milionů dolarů.

klimaticka-zmena-coronavirus2

Přečtěte si takéVedlejší efekt koronaviru. Díky stojícím továrnám a výrobě dostává životní prostředí šanci se nadechnoutVedlejší efekt koronaviru. Díky stojícím továrnám a výrobě dostává životní prostředí šanci se nadechnout

Dalším aspektem je samozřejmě i snaha ochránit před možnou nákazou delegace herců a tvůrců, kteří v rámci promování filmu cestují po celém světě a setkávají se se stovkami lidí. Už dříve proto byly zrušeny návštěvy delegací v Číně, Jižní Koreji a Japonsku.

Ve světle rušení mnoha velkých mezinárodních konferencí různých typů a podobně lze předpokládat, že Není čas zemřít nebude jediným filmem, jehož premiéra může být odložena.

Český dokument V síti boří rekordy. Chování sexuálních predátorů na internetu vidělo za víkend přes 115 tisíc lidí

Filip HouskaFilip Houska

v-siti-3

Foto: V síti/Facebook

Herečky Anežka Pithartová, Tereza Těžká a Sabina Dlouhá

0Zobrazit komentáře

V kinech od čtvrtka běží jeden z nejočekávanějších českých dokumentů posledních let. Jmenuje se V síti a jeho smyslem je odhalit hrůzné chování sexuálních lovců vůči nezletilým dívkám i chlapcům, které se dnes a denně děje na internetu. A protože jde o ožehavé téma, dal se očekávat zvýšený zájem diváků, o čemž svědčí i rekordní čísla za úvodní víkend – během něj dokument vidělo přes 115 tisíc lidí.

Námět na tento snímek se v hlavě dokumentaristy a režiséra Víta Klusáka začal rýsovat už v roce 2017. Tehdy se s kolegyní Barboru Chalupovou zaměřil na problematiku internetového zneužívání dětí ze stran dospělých, kteří bez jakýchkoliv zábran posílali nezletilým dívkám své intimní partie a na oplátku od nich vyžadovali to stejné.

Na rozdíl od zdlouhavého hledání potenciálních predátorů se však do těchto vod pustili na vlastní pěst, respektive přes falešný profil dvanáctileté dívky Týnušky, u kterého si chtěli ověřit, jak závažná tato situace je. Poté, co za zhruba pět hodin od vytvoření profilu dívku oslovilo 83 mužů se sexuálními výzvami, se dvojice tvůrců rozhodla, že to může být ideální námět pro plnohodnotný, oči otevírající dokument.

klusak-1

Foto: Aerofilms

Režisér a dokumentarista Vít Klusák

Rozjela se kampaň na crowdfundingovém portálu HitHit, kde tým vysbíral přes tři miliony korun z původního 850tisícového minima, a následně započalo natáčení. Ve svých studiích vybudovali tři dětské pokojíčky a do každého z nich posadili profesionální (již plnoletou) herečku, která před internetovými predátory hrála dvanáctiletou školačku. Jakmile pak vyšel první trailer, bylo jasné, že půjde o zásadní počin.

Trabant dojel. V síti uvízlo zhruba šestkrát tolik lidí

V síti se po dlouhém očekávaní dostalo na plátna kin ve čtvrtek 27. února a pravděpodobně ani samotní tvůrci netušili, o jakou jízdu půjde. Za úvodní víkend totiž zcela jednoznačně překonal dobrodružný snímek Trabantem do posledního dechu, který měl dosud v českých kinech jakožto dokument nejlepší start za první dny – konkrétně 18 tisíc platících. V síti za stejnou dobu zvládlo zasáhnout přesně 115 245 diváků.

Jde tak nejen o zatím nejúspěšnější start českého dokumentu v dějinách, ale také o nejlepší úvod v tuzemských kinech v žánru celosvětových dokumentů – V síti překonalo i Michael Jackson’s This Is It z roku 2009, který měl během zahajovacího víkendu 91 824 diváků.

„Do kin se na snímek přišlo podívat přes 115 tisíc diváků, což je číslo srovnatelné s českými hranými komerčními hity. Jedná se o historicky nejlepší první víkend dokumentu v českých kinech a devátý nejlepší první víkend českého filmu,“ uvádí distributor filmu Aerofilms na svém Facebooku a naznačuje, že může jít o jeden z nejúspěšnějších českých dokumentů vůbec.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Číslo okolo 115 tisíc diváků ovšem platí pro explicitní verzi dokumentu, která vyobrazuje praktiky sexuálních lovců v celém rozsahu. Aerofilms do oběhu pustili i cenzurovanou a méně drsnou variantu V síti: Za školou určenou pro mladší diváky, jež může sloužit i jako „manuál“, čemu se na internetu vyvarovat. U ní je návštěvnost zhruba o osm tisíc nižší, ale i tak jde o nevídaný úspěch.

Překoná Občana Havla?

Zajímavé srovnání se také nabízí při pohledu na nejúspěšnější starty českých filmů v novodobé historii. V síti je totiž na šestém místě, přičemž lepší jsou jen Anděl Páně 2, Ženy v běhu, Babovřesky, Tři bratři a Kajínek.

Pokud navíc nové dílo udrží své tempo, mohlo by být vážnou hrozbou pro dosud nejúspěšnější český dokument v historii pod názvem Občan Havel z roku 2007, který mapuje prezidentské období Václava Havla. Na něj tehdy do kin přišlo zhruba 159 tisíc diváků.

„Přál bych si, aby náš film rozpoutal celospolečenskou diskuzi, která by ústila v pozitivní nápady, jak děti v online prostředí ochránit nejen před zneužívači, ale i před jimi samotnými. Nesmí se totiž zapomínat, že jsou to i děti, kdo jde často těm nebezpečným situacím naproti,“ dodává k filmu režisér Vít Klusák.

v-siti-4

Foto: V síti/Facebook

Oficiální plakát k dokumentu V síti