Papež František spojil síly s Microsoftem a IBM. Chce prosazovat etickou umělou inteligenci i její regulaci
Je už nějakou dobu známo, že současný papež František se oproti svým předchůdcům věnuje moderním technologiím a snaží se k nim zaujmout zodpovědný postoj. Založil si například účet na Instagramu, několikrát zval lídry technologického průmyslu a vyjadřoval se o umělé inteligenci. Nyní duchovní otec podepsal dokument, který definuje hlavní principy tzv. etické umělé inteligence. K němu se připojili i zástupci Microsfotu a IBM.
Stanoviska papeže Františka byla přednesena na konferenci, které se kvůli nemoci nakonec nemohl účastnit osobně. Varoval například před tím, že umělá inteligence umožňuje použití, respektive zneužití dat pro komerční a politické účely, obvykle bez vědomí koncového uživatele.
„Nesymetrie vztahu, kdy hrstka vyvolených o nás ví všechno, zatímco my o nich nic, znemožňuje kritické myšlení a plnohodnotné praktikování svobody,“ napsal papež ve svém příspěvku s upozorněním, že je s tímto trendem spojena i zvyšující se nerovnost mezi lidmi a kumulace světového jmění.
I tyto myšlenky pontifikát přetavil do dokumentu nazvaného Římská výzva za etickou umělou inteligenci, který podepsali i právě prezident Microsoftu Brad Smith a viceprezident IBM John Kelly, tedy zástupci firem, které se vývojem umělé inteligence rovněž zabývají. Jádrem dokumentu je šest zásad, které by budoucí umělou inteligenci měly definovat. Jedná se o transparentnost, inkluzivnost, odpovědnost vývojářů, férovost, spolehlivost a bezpečnost spojenou se soukromím.