Papež František varoval před nebezpečím umělé inteligence. Mohla by vést k úpadku společnosti, míní

Jiří SvobodaJiří Svoboda

Papež František

0Zobrazit komentáře

Od doby, co se do čela všech katolíků postavil papež František, zaznívají z Vatikánu výroky, které by mnozí přisuzovali spíše předsedům vlád, prezidentům nebo akademikům. Poté, co se první papež pocházející z amerického kontinentu, konkrétně z Buenos Aires, hojně vyjadřoval k válkám, klimatické krizi, nebo amazonským požárům, se pustil i do tématu umělé inteligence. Uprostřed Říma se k etickým aspektům technologií konala dokonce třídenní konference.

Jak reportovala agentura Reuters, kromě umělé inteligence zaznívaly i pojmy jako blockchain, hate speech nebo kyberšpionáž. I po stránce účastníků papežská konference rozhodně nestrádala – přiletěli na ní například Mitchell Bakerová, šéfka prohlížeče Mozilla, nebo Gavin Corn, šéf divize digitálního práva ve Facebooku.

Dále byli přítomní laureáti Nobelových cen, katoličtí etikové, internetoví podnikatelé i investoři, a tak není překvapením, že se o technologiích hovořilo spíše v celospolečenském rámci. „Pokud by se takzvaný technologický pokrok lidstva stal nepřítelem všeobecného blaha, tak by to vedlo k úpadku ve formě barbarství, kde by vládl zákon nejsilnějšího,“ prohlásil papež František během konference.

vatican

Foto: Alan Liu/Unsplash

Vatikán

Dvaaosmdesátiletý František, který na střední škole studoval chemii, varoval před nebezpečím umělé inteligence v tom, že by mohla šířit tendenční názory a nepravdivé údaje, což by mohlo ovlivnit veřejnou debatu a dokonce i manipulovat názory milionů lidí, a to až do stavu, kdy byly v ohrožení samotné instituce, jež dnes ve společnosti zaručují mírové soužití.

Dále papež apeloval na diskuzi, která je podle něj o tématech, jako je umělá inteligence, potřeba víc než kdykoliv dříve. „Tyto úžasné pokroky v oblasti technologií, zejména ty v oblasti umělé inteligence, vznášejí významné implikace na všechny oblasti lidského života,“ upozornil František.

martin-holecko1

Přečtěte si takéZakladatel Future Portu Martin Holečko: Špinavé období lidstva vrcholí. Umělá inteligence bude elektřinou 21. stoletíZakladatel Future Portu Martin Holečko: Špinavé období lidstva vrcholí. Umělá inteligence bude elektřinou 21. století

Zmínil se ale i o tématech, která jsou těžko uchopitelná také pro mnohé firmy, když řekl, že technologie musí mít v sobě zabudované jak teoretické, tak zcela praktické morální principy. Právě etika, například umělé inteligence, je aktuálně na technickém poli významným tématem.

Moderní papež

Jedná se tak o další společenský problém, k němuž se papež František vyjádřil. Naposledy se tak stalo například v případě ničivých požárů amazonských pralesů. „Modleme se, aby mohly být za pomoci všech brzy uhašeny,“ řekl František v srpnu.

Ve svých týdenních zdravicích na Svatopetrském náměstí často volá po vyřešení světových konfliktů, je vstřícný i k LGBTQ komunitě a jakožto první papež v historii oficiálně navštívil muslimskou zemi – Spojené arabské emiráty.

Hlava katolické církve ale zdaleka není k technologiím vyhraněná. Jakožto první papež má například funkční profil na Instagramu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

EN: This is the season for letting our prayer be inspired anew by closeness to nature, which spontaneously leads us to give thanks to God the Creator. This is the season to reflect on our lifestyles and to undertake prophetic actions. #SeasonOfCreation PT: É este o tempo para nos habituarmos novamente a rezar mergulhados na natureza, onde a gratidão a Deus, o criador, brota espontaneamente. É este o tempo para refletir sobre nossos estilos de vida e para empreender ações proféticas. #TempoDaCriação ES: Este es el tiempo para habituarnos de nuevo a rezar inmersos en la naturaleza, donde la gratitud hacia Dios creador surge de manera espontánea. Este es el tiempo para reflexionar sobre nuestro estilo de vida y para emprender acciones proféticas. #TiempodelaCreación IT: È questo il tempo per riabituarci a pregare immersi nella natura, dove nasce spontanea la gratitudine a Dio creatore. È questo il tempo per riflettere sui nostri stili di vita e per intraprendere azioni profetiche. #TempoDelCreato FR: C’est le moment de nous réhabituer à prier immergés dans la nature, où naît spontanément la gratitude envers le Dieu Créateur. C’est le moment de réfléchir sur nos modes de vie et d’entreprendre des actes prophétiques. #TempsdelaCréation DE: Dies ist die Zeit, um uns wieder an das Beten in die Natur eingetaucht zu gewöhnen, wo spontan der Dank zu Gott dem Schöpfer aufsteigt. Dies ist die Zeit, um über unsere Lebensstile nachzudenken und um prophetische Handlungen zu unternehmen. #ZeitderSchoepfung PL: Jest to czas, aby przyzwyczaić się na nowo do modlitwy poprzez zanurzenie się w przyrodzie, gdzie spontanicznie rodzi się wdzięczność dla Boga Stwórcy. Jest to czas, aby zastanowić się nad naszym stylem życia i podjąć działania profetyczne. #CzasieStworzenia

Příspěvek sdílený Pope Francis (@franciscus),

Diskuze (0)

Novinka

Anonym