Platební brána Stripe vstoupila do Česka. Miliardový startup tu chce jako ve světě konkurovat zavedeným hráčům

collisonInsider

Foto: Stripe

Bratři Patrick a John Collisonovi, spoluzakladatelé startupu Stripe

0Zobrazit komentáře

Jeden z nejrychleji rostoucích fintechových startupů, který dělá vrásky na čele nejen PayPalu, ale i dalším zavedeným hráčům na trhu s platebními bránami. To je Stripe, který v roce 2009 založil Patrick Collison spolu se svým bratrem Johnem. Z nenápadné dvojice se díky netradičnímu přístupu ještě před oslavením třicátých narozenin stali miliardáři, kteří donutili konkurenci inovovat a dělat věci jinak.

Už od začátku Stripe sázel na jednoduché rozhraní, okamžitou registraci zdarma a ověření účtu a také vřelý přístup k programátorům, kteří si mohou platební bránu díky pokročilé dokumentaci upravit takřka jakkoliv potřebují. To vše pak kombinuje s navazujícími službami, od komplexní prevence podvodných transakcí, tržištěm pro integrace třetích stran až po vydávání vlastních karet nebo offline terminály.

Pravděpodobně jedinou limitací bylo pomalejší rozšiřování služby do jednotlivých zemí. Sice je možné se registrovat prakticky odkudkoliv a přijímat platby, jenže si nelze propojit lokální bankovní účet, což znamená zbytečné poplatky za převody cizích měn. To se však nyní mění. Na službu naskočilo v posledních měsících několik českých firem, které Stripe využívaly v rámci uzavřené beta verze, do které se bylo nutné přihlašovat, a teď se služba konečně otevírá pro všechny.

StripeHQ_Photo©BruceDamonte_04

Stripe je totiž podle našich informací od dnešního dne oficiálně k dispozici jako Preview (otevřená beta) pro celou Českou republiku, takže už se může registrovat kdokoliv. Na svém webu navíc Stripe aktualizoval dokumentaci a také ceník pro Česko, takže je lze srovnat s konkurenčními službami u nás. Založení účtu je jako již tradičně zdarma, aktivace je téměř okamžitá a není nutné vyplňovat žádné zdlouhavé formuláře ani žádosti.

Na start Stripe nabízí platby za pomocí karet vydaných v Evropské unii za poplatek ve výši 1,4 % + 6,5 Kč, v případě karet mimo EU pak za 2,9 % + 6,5 Kč. Novinkou je možnost napojení českého účtu, takže pokud přijímáte platby v českých korunách nebo eurech, vyhnete se 2% poplatku za konverzi měny. Jednotlivé platby jsou pak viditelné v účtu ihned, uvolňují se po ověření po 7 dnech a pak míří na účet, kam přijdou do 2 dnů.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

V případě větších byznysů samozřejmě Stripe nabízí individuální plány s nižšími poplatky. Jednou z nejzajímavějších funkcí, která je pro Česko také k dispozici, je služba Radar, která využívá celou platební síť Stripe na to, aby v živém čase a ještě před samotnou finalizací platby predikovala možný pokus o podvodnou transakci.

cc_stripe

Online prostředí Stripe s možností přidání českého účtu

Takovou platbu poté služba zablokuje, označí a znemožní danému uživateli v pokračování, což šetří nejen komplikace, ale i případné poplatky za navrácenou transakci (i ty jsou ale běžně zdarma, pokud je chyba na straně kupujícího). V rámci funkce Radar si je možné nastavit vlastní pravidla pro transakce, tedy například kdy se zařadí mezi podezřelé.

michal-smida-boxed

Přečtěte si takéChceme převrátit princip splátek, hlásí Michal Šmída. Přes jeho Twisto loni protekly 2 miliardy korunChceme převrátit princip splátek, hlásí Michal Šmída. Přes jeho Twisto loni protekly 2 miliardy korun

Stripe pak pro Česko podporuje většinu platebních karet, stejně jako Masterpass nebo Apple Pay, které si lze aktivovat přímo v administraci. Služba přešla v tuzemsku z beta verze do Preview kvůli zvýšenému zájmu a spokojenosti uživatelů – v nejbližších měsících by měl Stripe v Česku dostat další funkce a přímé propojení na české bankovní účty a tím přejít z Preview do klasické ostré verze.

O tom, že je Stripe jedním z nejrychleji rostoucích fintechových startupů, jsme v úvodu každopádně nepsali jen tak. Naposledy loni v září jsme psali o dalším investičním kole, v němž firma získala 250 milionů dolarů a její hodnota se posunula až na 35 miliard dolarů. To ze Stripu dělá nejen jeden z nejhodnotnějších startupů mezi fintechy, ale na celém trhu.

Moneta hraje v digitálu jinou ligu. Je první banka na světě s aplikací pro všechny zařízení od Applu včetně televize

Filip HouskaFilip Houska

moneta-macbook

Foto: Moneta/CzechCrunch

Nová aplikace Monety pro macOS

0Zobrazit komentáře

Ačkoliv všechny tuzemské banky nabízí nějakou formu digitalizace svých služeb, je to hlavně Moneta Money Bank, která v této oblasti nechává ostatní hráče za sebou. Znatelné je to v různých rovinách, ovšem tou hlavní je velké zaměření na spolupráci s Applem, jež nyní nabírá na nových obrátkách. Moneta je totiž první bankou na světě, jejíž aplikace je dostupná na všech platformách Applu.

Už v listopadu roku 2018 bylo jasné, že to Moneta s digitalizací svého portfolia myslí vážně. Tehdy teprve jako čtvrtá banka na světě (a první v Česku) uvedla do provozu Apple Business Chat, pomocí kterého mohou klienti komunikovat s bankou prostřednictvím aplikace Zprávy, a to jak v iOS na iPhonech a iPadech, tak na macOS, operačním systému pro Macy.

Zpočátku se to jevilo jako nepříliš nutný krok, jelikož klientská báze, která používá iPhony a další produkty Applu, je daleko menší než ta, která funguje na konkurenčním Androidu. Protože to ale Monetu příliš nestálo a na moderních digitálních produktech staví svou zákaznickou zkušenost, rozhodla se připravit maximálně pohodlné rozhraní i pro své klienty z řad uživatelů Applu, kteří mají v milionové zákaznické bázi banky zásadně menší podíl.

apple-pay-moneta-1

Foto: Moneta

Apple Pay

Loni v únoru pak do Česka naplno vstoupilo Apple Pay a Moneta byla spolu s Českou spořitelnou, Komerční bankou nebo Air Bank hned v první vlně, která platební službu začala podporovat. Nehledě na to, že byla vůbec první tuzemskou bankou, která na Apple Pay ještě před jeho spuštěním obdržela certifikát. Nyní touto metodou aktivně platí zhruba 56 tisíc klientů, přičemž v celé České republice to je po roce fungování přes 660 tisíc klientů.

Ani tím však nechtěli v Monetě skončit a nyní servis pro své klienty s jablečnými zařízeními všeho druhu posouvají na další úroveň. Oficiální aplikaci Monety pod názvem Smart Banka je nyní možné stahovat pro všechny platformy firmy s nakousnutým jablkem, tudíž nejen na iPhony (iOS), iPady (iPadOS) a Apple Watch (watchOS), ale také na Macy (macOS) a dokonce i Apple TV (tvOS).

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Plnohodnotné zobrazení aplikace Smart Banka jsme jako první banka na světě rozšířili na operační systém macOS Catalina. Zaměřili jsme se na ekosystém Applu proto, že jejich uživatelé, ač jich je méně, jsou aktivnější a mají více takových zařízení,“ vysvětluje Jakub Komenda, vedoucí vývoje aplikace Smart Banka v Monetě.

moneta-apple-tv

Foto: Moneta

Aplikace Smart Banka od Monety na Apple TV

Na Macu pro rychlejší placení, na Apple TV pro investice

Rozšíření je nepochybně skvělou zprávou pro všechny majitele jablečných produktů, kteří jsou zároveň klienty Monety. Čistě teoreticky i některé nové zákazníky může díky tomuto kroku čtvrtá největší banka co do počtu klientů získat. Pohodlnější bude díky desktopové aplikaci například potvrzování internetových plateb na macOS, protože ověření dorazí přímo na Mac ve formě push notifikace, kterou lze odbavit pomocí PINu nebo otisku prstu.

Zajímavými prvky jsou i integrace hlasové asistentky Siri, která klientům dokáže sdělit jejich zůstatek na účtu, nebo indexace pro Spotlight, respektive systémové vyhledávání. Na Apple TV si uživatelé naopak mohou přehledněji a ve větším zobrazení zjišťovat aktuální informace o svých investicích. Na televizi tak neočekávajte žádné složité zadávání příkazů, i tady se snažila Moneta danou platformu využít efektivně a tak, aby dávala smysl.

ipad-moneta

Foto: Moneta

Aplikace Smart Banky od Monety pro iPad

Ačkoliv teď Moneta potěšila hlavně fanoušky Applu, oči nezavírá ani před druhou, početnější skupinou klientů, kteří fungují na Androidu. Pro ně do budoucna chystá podporu notebooků Chromebook a také možnost stažení aplikace přímo do chytrých hodinek s operačním systémem Android Wear. Časový horizont pro tyto novinky se ovšem zatím neví.