Příliš dokonalí lidé bez empatie. Podívejte se na debatu Dejčmara a Rektora o psychopatech na CzechCrunch Offlajnu

dejcmar-rektor

Foto: Nguyen Duy McLavin/CzechCrunch

Investor a spolumajitel RSJ Václav Dejčmar a MUDr. Tomáš Rektor

0Zobrazit komentáře

Možná jste si už někoho takového ve svém okolí všimli – člověka, který se není schopný vcítit do emocí ostatních, bez empatie, který jde v uvozovkách přes mrtvoly za tím, co chce, ale zároveň s vysokou dávkou inteligence, charismatu a organizace. I to může být definice psychopata, byť se o klíčových rysech takového člověka mluví různě a někteří termín psychopat neuznávají vůbec.

Často psychopaty vnímáme jako zástupce nejhorších kriminálních živlů, například sériových vrahů nebo válečných zločinců, nicméně v reálném životě je vídáme všude kolem nás. Mohou být kvalitními lídry týmů, šéfy firem nebo třeba špičkoví chirurgové s minimálním stresovým vlivem.

Dost možná jste na ně tak narazili například v nějaké větší korporaci narazili a ani o tom nevíte. V CzechCrunchi jsme se proto rozhodli o tomto tématu pobavit a rozklíčovat rysy potenciálních psychopatů na dalším setkání CzechCrunch Offlajn, kam jsme si pozvali investora, spoluzakladatele finanční skupiny RSJ a autora dokumentu o psychopatech Ryba smrdí od hlavy Václava Dejčmara a uznávaného psychiatra a psychoterapeuta Tomáše Rektora.

„Jediná možnost, jak komunikovat s psychopatem, je útěk,“ shodují se oba pánové, jelikož vyhrát nad takovým typem člověka je podle nich v mnoha ohledech složité. Psychopat si o sobě navíc obvykle nemyslí, že je psychopat, je to spíše jako by něco potlačoval sám v sobě a nedával navenek znát žádné city a další emoce.

Pokud na někoho takového narazíte v osobním životě, dost možná vám bude připadat extrémně sympatický, takřka dokonalý, ale v některých situacích se dokáže chovat bezohledně a postupně vás může využít ke svému prospěchu. „Já když dnes potkám někoho na první pohled dokonalého, tak si hned raději dávám pozor,“ směje se Dejčmar, který se s psychopaty potkával právě při natáčení zmíněného dokumentu.

Dnes už se nicméně ani v medicínské terminologii slovo psychopat nevyužívá, vše se schovává za termínem antisociální porucha osobnosti a jen velmi složité najít hranici mezi potenciálním psychopatem a sociopatem. Právě o tom nejčastěji na Offlajnu mluvil Tomáš Rektor, který na jasnou definici oproti Václavu Dejčmarovi nevěří. Rektorova slova přitom vycházejí z jeho dlouholeté praxe.

ccofflajn8

K zakladateli zdravotnického zařízení Terapie.info chodí na terapii nespočet lidí, kteří vykazují podobné známky chování, ale většinou jde právě o sociopaty, kteří stále cítí nějakou, byť velmi malou, dávku empatie. „Sledoval jsem lékařské spisy mnoha masových vrahů ve Spojených státech. Všichni měli podobné rysy, problémy v dětství, které eskalovaly k hrůzným činům. Jen málokdy by ale mohlo jít o psychopaty, dokázali si jen své činy racionálně zdůvodnit,“ říká Rektor.

Jen málokdy se navíc stane, že si psychopat uvědomí, že je psychopat, a bude s tím chtít něco udělat. Takový člověk na terapii sám nepřijde a nebude problém řešit, proto se Rektor ve své praxi potkává zejména s jejich partnerkami a partnery. Přitom v pracovním životě může být v mnoha ohledech takový člověk užitečný, jelikož táhne věci kupředu. Dokáže se vyrovnat s nadměrným stresem, a proto postupuje v kariérním žebříčku nahoru.

„Psychopatické rysy má zhruba jedno procento populace, tedy alespoň to, o kterém víme. Korporátní psychopatie neustále narůstá, i proto jde o samostatný pojem,“ říká Václav Dejčmar. „Přesně se ale počet lidí mezi námi s takovou poruchou spočítat nedá,“ dodává. Největší vtip je totiž v tom, že ty, u kterých byly psychopatické rysy odhaleny, považoval kolektiv v práci za nejvíce přátelské a pozitivní.

ccofflajn4

Neřeší to ani komplexní psychotesty, které lze nějakým způsobem obejít. Dokonce jsou někteří z nich natolik inteligentní, že pokud o sobě jen vzdáleně tuší, že mají problém, záměrně odpovídají a chovají se v opačném duchu, aby bylo ještě složitější rozpoznat jejich pravou tvář.

Pokud byste se v pracovní sféře chtěli takovým lidem bránit, snažte se sami odhalit své slabé stránky dřív, než je proti vám bude moci takový člověk použít. Lépe pak poznáte, že vás využívá k něčemu, co nechcete. Sociopatů je pak navíc v populaci ještě o několik procent více, takže si je mezi sebou jednoduše dokážete splést. Velkým rozdílem mezi psychopatem a sociopatem je náchylnost k záchvatům vzteku, cítí i hněv nebo stres, který je značně ovlivňuje.

Jak pak takové jednání psychopata v pracovní rovině vypadá? Časté střídání emocí, hněvu, agrese, absence morální roviny, lži s úmyslem ublížit druhým, veřejné ponižování a diskriminace, zadávání nesplnitelných úkolů s cílem selhání druhých, vyhrožování, sabotování práce nebo neschopnost přiznat vlastní chybu. To vše může poté oběti dostat do spirály zoufalství, ze které se nedokážou jednoduše vymanit ven.

Galerie z CzechCrunch Offlajnu s Václavem Dejčmarem a Tomášem Rektorem:

ccofflajn1
ccofflajn3
ccofflajn15
ccofflajn19
ccofflajn17
ccofflajn14
ccofflajn16
ccofflajn13
ccofflajn18
ccofflajn12
ccofflajn11
ccofflajn8
ccofflajn6
ccofflajn5
ccofflajn7

Foto: Nguyen Duy McLavin/CzechCrunch

CzechCrunch Offlajn jinak. Investor Václav Dejčmar a psychiatr Tomáš Rektor o psychopatech v byznysu i v životě

Nela VítováNela Vítová

vdtr_cc

Příští CzechCrunch Offlajn s MUDr. Tomášem Rektorem a investorem Václavem Dejčmarem

0Zobrazit komentáře

První letošní CzechCrunch Offlajn se tentokrát ponese v trochu jiném duchu než obvykle. Zabrousíme totiž do psychiatrie a věnovat se budeme velkému fenoménu psychopatie, respektive psychopatům a jejich výskytu v pracovním i osobním světě. Své názory a postřehy z dlouholeté praxe v této oblasti představí český investor, filantrop a tvůrce dokumentárního filmu o psychopatech Ryba smrdí od hlavy Václav Dejčmar a známý psychiatr a psychoterapeut věnující se komplexní péčí o duševní zdraví Tomáš Rektor.

Většina lidí si i díky vlivu médií a filmů pod pojmem psychopat představí násilníka, zabijáka nebo dokonce masového vraha. Ačkoliv takoví lidé často psychopatické vlastnosti vykazují, v reálném světě je psychopatů mnohem více. Většina odborníků se shoduje, že jde o člověka bez jakýchkoliv citů, empatie a strachu, schopného udělat cokoliv pro vlastní potřebu a uspokojení. Psychopaté jsou zároveň často velmi inteligentní a disponují specifickým charisma, kterým si v případě potřeby dokáží získat sympatie téměř kohokoliv. Ve většině případů je to však jen maska.

Právě díky specifickým vlastnostem jsou tito psychopaté často velmi úspěšní v profesním životě a dokáží skvěle fungovat na vysokých manažerských pozicích ve firmách či řídit světové instituce. Ostatně dle některých odborných studií je až jeden z pěti byznysových lídrů psychopat. Psychopaty často najdeme také v politice nebo zdravotnictví. Díky absenci strachu může být psychopat velmi schopným chirurgem.

tomasrektor

Foto: Nguyen Duy McLavin/CzechCrunch

Psychiatr a psychoterapeut MUDr. Tomáš Rektor, který se objeví na příštím CzechCrunch Offlajnu

Právě na rozsáhlou problematiku psychopatů v běžném i profesním životě se zaměří již na konci února naši hosté. V moderované diskuzi Václav Dejčmar a Tomáš Rektor vysvětlí, jak a zda vlastně lze psychopata poznat, čím je v osobním i pracovním životě nebezpečný, kolik psychopatů najdeme ve společnosti, ale dojde také na porovnání rozdílů mezi dobrým a špatným psychopatem. Na jakékoliv otázky týkající se tématu se odborníků samozřejmě budete moci ptát i vy z publika.

Co je CzechCrunch Offlajn

CzechCrunch Offlajn nabízí možnost poslechnout si názory zajímavých hostů a osobností z české technologické, startupové a byznysové scény. Těšit se tradičně můžete na neformální event s příjemnou atmosférou a diskuzí na zajímavé, nevšední a aktuální téma. CzechCrunch Offlajn se uskuteční ve čtvrtek 27. února, tradičně v sídle české technologické firmy STRV v pražském Karlíně.

Vstupenky můžete zakoupit na portálu GoOut za 250 korun, VIP vstupné pak za 800 korun. Kapacita je omezena na 220 hostů. Kromě vstupu na akci je součástí vstupenek také občerstvení, kde nebude chybět pizza ani něco zdravějšího. Zájemci o VIP se posadí na rezervovaném místě v první řadě a jako dárek obdrží vedle osobního poděkování také balení našich chytrých nootropik pilulek Limitless.

Všichni hosté zároveň získají přístup ke zhlédnutí dokumentu o psychopatech Ryba smrdí od hlavy, na jehož tvorbě se podílel právě Václav Dejčmar.

  • Kdy: 27. 2. 2020 v 19.00 hodin
  • Kde: STRV, Rohanské nábřeží 678/23, Praha 8-Karlín
  • Vstupné: 250 Kč
  • Událost na Facebooku zde.

Těšíme se na vás!