Wow, tam si někdo sedl a natočil video jen pro mě! Češi z Motionlabu mění personalizovanými videi marketing

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

jan-sekerkaStory

Foto: Motionlab

Jan Sekerka, spoluzakladatel startupu Motionlab

0Zobrazit komentáře

Zaujmout zákazníka je v dnešní době složité, obzvlášť když se o to snažíte ve světě internetu, kde na něj neustále skáčou odevšad reklamy, pohyblivé gify a člověk pomalu nestíhá ani sledovat, co si jeho přátelé píší na Facebook nebo Twitter. Musíte cílit přesně, ideálně tak, abyste zákazníka zaujali na první dobrou. Dokázat to můžete třeba tak, že mu vyrobíte video na míru. V českém startupu Motionlab by o tom mohli vyprávět.

Poprvé jsme se s Janem Sekerkou a jeho kolegy potkali před rokem. Už tehdy nedorazili na soutěž Startup World Cup & Summit (SWCS) jako typičtí startupisté. Přestože jejich firma fungovala teprve několik měsíců, měli první klienty, generovali slušné tržby, na rozdíl od jiných projektů ani nepotřebovali investici a už dokonce vystrkovali růžky za Atlantikem.

Motionlab zkrátka není úplně standardní startup a Jan Sekerka se při odpovědi na otázku, jak se jim v posledním roce dařilo, může jen spokojeně usmívat. „Chtěli jsme od začátku stavět životaschopnou firmu s globálním produktem a loni jsme si ověřili, že jdeme správným směrem,“ popisuje Sekerka. Na SWCS vyhráli regionální kolo a mohli se díky tomu podívat i do San Franciska.

Zatímco většina startupů si tam jede najít investora, Motionlab měl jiný cíl – v Mekce startupového světa chtěl dostat klíčovou zpětnou vazbu a posunout se zase dál. „Zjistili jsme, že na Ameriku musíme být opravdu perfektně připravení, protože je asi desetkrát rychlejší, než na co jsme zvyklí v Evropě. Rychleji jsme si ale díky tomu zvalidovali některé cesty, jak jít dál,“ říká Sekerka, který s týmem strávil v Americe ještě několik měsíců předtím v rámci akcelerátoru VentureOut.

motionlab-swcs2

Foto: SWCS

Spoluzakladatelé Motiolabu Filip Koubek, Jan Sekerka, Radek Pšurný

A čím že Motionlab tolik zaujal? Když se řekne personalizované video, asi vás to ze židle nezvedne. Jeho efekt ale přichází, jakmile si ho pustíte. „Kolegové říkají, že máme takový čučavý produkt,“ směje se Sekerka s tím, že nejlépe ho prodává tak, že ho zkrátka ukáže. Video, v němž vás postavy oslovují a na vizitkách nebo dokumentech se objevuje vaše jméno či jiné osobní údaje, může znít zdánlivě banálně, ale funguje to.

Před rokem se o tom přesvědčil i Jindřich Fáborský, když před sedmým ročníkem Marketing Festivalu návštěvníkům rozeslal personalizovanou videopozvánku, která se následně roznesla po sítích jako virální kampaň. Každému tehdy přišlo video, které shrnovalo jeho historii na největší oborové konferenci v zemi, a sám její pořadatel ho osobně zval na další ročník.

Moment, kdy zákazník řekne: Wow

„Každý rok zkoušíme na Marketing Festivalu nějaký experiment, nějakou zpravidla větší investici, u které sami nevíme, jestli bude mít efekt. A když jsem dostal od Motionlabu nabídku, respektive nápad na technologicky docela unikátní reklamní kampaň, zdálo se, že tohle je přesně ono. Vnímal jsem tam nějaká rizika, ale nakonec se nám to opravdu hodně vyplatilo,“ říká Jindřich Fáborský.

„Jde o ten moment, kdy si zákazník řekne: ‚Wow, tam si někdo sedl a natočil video jen pro mě,‘“ vysvětluje Jan Sekerka, v čem tkví kouzlo personalizovaných videí. Ostatně o personalizaci, tedy přizpůsobování obsahu všeho druhu na míru jednotlivým uživatelům, se mluví již dlouho. Do videa se ale tento trend dostává pomaleji, i proto, že vyprodukovat takové video, zejména ve velkém objemu, je mnohem náročnější.

I v tom ostatně tkví úspěch Motionlabu. Na personalizované video, kdy člověk na videu promlouvá přímo k vám nebo třeba sledujete nějakou grafiku, kde jsou vaše konkrétní údaje, jste již mohli narazit. Často však šlo o menší projekty různých firem, které byly zpravidla jednorázové. Motionlab vytvořil cloudovou platformu, která dokáže vytvořit jedno video třeba pro půl milionu lidí na míru doslova na pár kliků.

„Personalizované video se dá použít na kohokoliv, když ho chceme zaujmout. Je to reklama na steroidech,“ říká Sekerka, který právě zmíněný případ z Marketing Festivalu označuje jako jeden z nekonečného množství možných využití. Je to totiž skutečně především o kreativitě dané firmy, jak ji napadne personalizované video využít. V Motionlabu si na začátku vytvořili několik základních příkladů, ale teď už chtějí nechat většinu kreativy na svých klientech.

Například Jindřich Fáborský vsadil na to, že mu personalizovaná videopozvánka pomůže s posílením brandu Marketing Festivalu, protože prostě neotřelá forma zaujme a lidé si o tom budou povídat – a to vyšlo na sto procent.

„Spousta lidí se ptá na prodejní čísla, která ta kampaň měla slušná, ale já to popravdě vůbec neřeším. Získali jsme největší návštěvnost na webu za celou naší historii, o Marketing Festivalu se dozvěděla rozhodně nejširší skupina a zase jsme naše věrné zákazníky a kamarády něčím překvapili. A to má hodnotu mnohem vyšší než krátkodobá stimulace prodeje,“ vysvětluje Fáborský.

Nápad na podobou platformu vzešel ze studia Motionhouse, které se věnuje výrobě pohyblivé grafiky a personalizaci taktéž řešilo. Za ním stojí Filip Koubek s Radkem Pšurným, kteří se nakonec s Janem Sekerkou před necelým rokem a půl pustili do dalšího byznysu, do něhož přinesli své znalosti s kreativní tvorbou. O tom, že na trhu podobné řešení není, ale poptávka po něm je vysoká, dokázali hned první klienti, kteří do Motionlabu přišli.

„V každém z nás probudí interní egoista, kterého zajímá, co ho čeká dál.“

„Od začátku máme všechny zákazníky komerční, díky tomu dokážeme firmu financovat a dál růst,“ říká Sekerka, který se společníky na rozjezd vložil do projektu několik milionů korun, ale další financování prozatím Motionlab nepotřebuje. Veškeré vydělané peníze investuje zpátky do firmy a zatímco loni realizoval pár desítek úspěšných kampaní, letos jich má v plánu jen v Česku odbavit minimálně dalších padesát a připravuje se na růst za hranice.

Po své štaci ve Spojených státech, kde se zejména učila a osahávala si půdu, se totiž trojice zakladatelů rozhodla vybudovat pevné základy pro Motionlab v Česku. To se podařilo a teď by se firma ráda znovu vrátila na americký trh, kde vidí velký potenciál. Zároveň už u nás pracovala s mnoha nadnárodními společnostmi, přes které se může rovněž dostat do zahraničí.

Rozhýbání marketingu

Největší smysl dává využít personalizované video například v bankovnictví nebo pojišťovnictví, kde mají firmy o svých zákaznících nejvíce dat, které pak jdou ve videu využít. Zároveň jde o firmy, které potřebují na své klienty často komunikovat a hledají pro jejich oslovení nový kanál. „Zásadně jsme rozhýbali standardní marketingový mix, který firmy využívají,“ hlásí Sekerka.

Jeden z velkých benefitů, které dnes může Motionlab svým klientům prezentovat, je dokoukanost podobných videí. Zatímco běžný standard je u dokoukanosti běžných videí podle Sekerky jen v malých procentech, v Motionlabu prý neměli kampaň, který by měla horší výsledky než 60 procent. A to se pochopitelně projevuje i na úspěchu kampaně, ať už jde o konverzi, nebo třeba jen posílení znalosti značky.

„Videa jsou dokoukaná do konce, protože se v každém z nás probudí interní egoista, kterého zajímá, co ho čeká dál. Nefunguje to ale tak, že na každý záběr jen napíšete klientovo jméno a bude to fungovat. Je třeba přemýšlet, chytře pracovat s dostupnými daty a hrát si s příběhem,“ popisuje dvaatřicetiletý Sekerka. Využít jde personalizace přitom dobře jak v jednodušší grafice, tak i v hrané reklamě.

Další příklad přidává z retailu, kde personalizovanou videokampaň využil Microsoft ve spolupráci s Alzou. Tématem byl konec podpory Windows 7 a největší český e-shop se rozhodl, že osloví každého, koho se to týká, originálně. Tváří kampaně se stal moderátor Mikoláš Tuček, který promlouval přímo k zákazníkovi, který měl počítač právě s Windows 7, ten zároveň viděl na přihlašovací obrazovce své jméno a vše bylo podpořeno ještě personalizovanou zprávou a voucherem.

jan-barta

Přečtěte si takéJan Barta: V napjaté době je třeba zachovat klid aneb jak snižovat riziko vlivu koronaviru uvnitř vašich firemJan Barta: V napjaté době je třeba zachovat klid aneb jak snižovat riziko vlivu koronaviru uvnitř vašich firem

„Konec podpory operačního systému Windows 7 byl pro nás důležitým milníkem. Cílem této kampaně bylo oslovit primárně ty zákazníky, kterých se tato zpráva přímo týká, a proto jsme se rozhodli pro personalizovaná videa,“ říká Šárka Vostarková, Windows Category Sales Manager ve společnosti Microsoft. „Výsledky kampaně, zejména pak dokoukanost videí, předčily naše očekávání,“ dodává.

Jak Sekerka znovu opakuje, že i to je jen jedna z mnoha možností, jak takový formát využít. Hlavním úkolem Motionlabu je, aby jakmile má firma nápad, který v podobě videa zrealizuje, tak ho nahraje spolu s potřebnými daty do platformy, která vše propojí a dokáže vytvořit personalizovaná videa klidně ve statisících kopií. Právě v tom vidí tvůrci velkou unikátnost své platformy, když dokázali zkombinovat kreativní část s vývojem a nabízí tak dobře fungující platformu, kterou si rychle osvojí i kreativci.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina