Z pohodlí gauče rovnou do muzea. Díky Googlu se můžete podívat do více než 500 muzeí a galerií z celého světa

Michal MarekMichal Marek

france-landmark-lights-night-2363

Slavné pařížské muzeum Louvre

0Zobrazit komentáře

Šíření koronaviru s sebou nese mimo jiné významné utlumení kulturního života. Odpustit si aktuálně musíme návštěvy kin, divadel i koncertů a objevuje se tedy mnoho různých snah a iniciativ, jak kulturu dostat lidem až do obýváku. Filmové premiéry míří třeba rovnou na Netflix či HBO GO a koncerty či divadelní představení lze často sledovat online. Věděli jste ale, že se z obýváku na pár kliknutí dostanete i do muzeí?

Rodinná víkendová vycházka do muzea je bohužel za současných okolností nedosažitelným luxusem. Díky Googlu si ale lecjaké muzeum či výtvarnou galerii snadno prohlédnete přímo u sebe doma.

Technologický gigant v rámci své platformy Google Arts & Culture zpřístupnil přes 500 kulturních institucí a lidé si tak nyní mohou procházet rozsáhlé expozice i v těchto těžkých chvílích.

arts-museum

Vybírat můžete z více než 500 muzeí a galerií

Virtuální prohlídka se samozřejmě jen stěží vyrovná fyzické návštěvě úchvatných míst, jako je pařížský Louvre či Guggenheimovo muzeum v New Yorku, a zajisté nepřinese plný kulturní zážitek jako návštěva národního folkového muzea v jihokorejském Soulu. Díky Googlu se ale na nejvýznamnější místa světové kultury můžete podívat teď hned, aktuální situaci navzdory.

Na projektu je krásné, že se technologicky nejedná o nic převratného. Google využívá klasickou funkci Street View, díky které se lidé již dlouhá léta mohou virtuálně procházet ulicemi měst a prozkoumávat okolí. Nyní se zkrátka mohou procházet i uvnitř výstavních uliček galerií či muzeí.

Některá muzea z nabídky zatím nenabízejí plnohodnotnou prohlídku s virtuální procházkou a místo toho návštěvníkům portálu poskytují obrázky toho nejzajímavějšího, což je solidní náhrada. Dá se ale očekávat, že řadu míst Google stále mapuje a prohlídek bude přibývat.

Solomon R. Guggenheim Museum

Foto: Ajay Suresh

Guggenheimovo muzeum

Jiné instituce ale virtuálním návštěvníkům naopak nabízejí multimediální obsah, díky kterému se člověk dostane i na místa, která by v reálném světě navštívit nemohl. Součástí virtuální expozice některých galerií a muzeí jsou jisté vycházky do zákulisí, leckde se člověk může dozvědět například podrobnosti o historii výstavby dané budovy a podobně.

cupr-tw

Přečtěte si takéTomáš Čupr a Rohlik.cz jsou k nezastavení. Nákup nově doručí po celém Česku a rozvezou jídla ze známých restauracíTomáš Čupr a Rohlik.cz jsou k nezastavení. Nákup nově doručí po celém Česku a rozvezou jídla ze známých restaurací

Nabídka muzeí k virtuální prohlídce je skutečně široká a je tedy těžké jich namátkou pár vybrat a doporučit. Google nicméně na svém portálu nabízí různé „sbírky“ vybraného obsahu, které uživateli pomohou se v nabídce zorientovat. Nechybí ani výběr TOP 10 muzeí pro okamžitou prohlídku ve Street View, což může být pro váhavého uživatele bez jasného kulturního cíle dobrým prvním krokem.

Ve výběru Googlu nechybí Britské muzeum v Londýně, Guggenheimovo muzeum v New Yorku, Muzeum Orsay v Paříži, Národní muzeum moderny a současného umění v Soulu, Pergamonské muzeum v Berlíně, Rijskmuseum v Amsterdamu, Muzeum J. Paula Gettyho v Los Angeles, Galleria degli Uffizi ve Florencii, Muzeum umění v São Paulu a Národní muzeum archeologie v Ciudad de México.

narodni-muzeum-praha

Foto: Prague City Tourism

Národní muzeum

Bylo by ale chybou omezit se jen na tuto desítku Googlem vybraných muzeí. V nabídce je opravdu mnoho skvostů a našince potěší, že nechybí ani virtuální prohlídka Národního muzea v Praze. Díky Google Street View si může každý z nuceného vyhnanství na vlastní gauč prohlédnout nejen známého plejtváka myšoka nebo busty a sochy Panteonu, ale také místa, která jsou zatím veřejnosti nepřístupná. A v těchto časech tuplem.

V rámci České republiky ve Street View najdete také například všechny tuzemské památky UNESCO, několik hradů i zámků, byt Jaroslava Foglara či Muzeum Járy Cimrmana.

Vrátíme-li se na skok zpět do světa, za pozornost určitě stojí také speciální 360stupňová prohlídka jeskyně Chavet na jihu Francie, kde si lidé mohou prohlédnout jedny z nejstarších nalezených lidských maleb. Právě tato virtuální prohlídka je příkladem toho, jak se lidé díky moderním technologiím mohou dostat na místa, která by jinak zůstala dostupná jen pro pár archeologů, a alespoň na videu tak vidět fascinující malby staré 36 000 let.