Avast posílá na boj s koronavirem přes 620 milionů korun. Podpoří české plicní ventilátory i vývoj vakcíny
Avast má s viry mnoho zkušeností, a přestože se jedná o viry počítačové, bojovat chce i s těmi skutečnými. Jeho Nadační fond se rozhodl poskytnout celkem 25 milionů dolarů, tedy zhruba 625 milionů korun, na výzkumné projekty spojené s bojem proti onemocnění COVID-19, které teď nový typ koronaviru šíří po celém světě.
Avast se viru, který značným způsobem utlumil rychlost provozu na naší planetě, rozhodně nezalekl. Stejně jako u celé řady dalších firem si i jeho zaměstnanci museli zvyknout na nový online způsob vykonávání své práce, což ostatně ve svém komentáři popisovala sama bezpečnostní ředitelka Avastu.
A rekordní výsledky za první kvartál dokazují, že tyto změny, ani celý koronavirus Avast zatím příliš nerozházel. Tržby ve výši 5,3 miliardy korun spolu se ziskem 3 miliard korun jsou důvodem, proč mohou být v klidu i akcionáři Avastu, jelikož společnost neplánuje žádné změny ve vyplácení dividend.
Avast je navíc finančně natolik silný, že mu zbývá i dostatek prostředků na podporu vědeckého výzkumu a inovací v oblasti boje s onemocněním COVID-19.
„Jsme přesvědčeni, že nejrychlejší způsob, jak z krize ven, povede přes opravdový vědecký výzkum a inovace. Jedině systematický a dobře financovaný přístup k testování, léčbě a vakcinaci povede k uvolnění karanténních opatření a v konečném důsledku k záchraně více životů a minimalizaci ekonomických ztrát,“ uvedl na firemním blogu Ondřej Vlček, CEO Avastu.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsAvast proto začal hledat programy a iniciativy, které by mohl finančně podpořit a volba nakonec padla na koalici COVID-Zero, zastřešenou fondem Wellcome. Tento projekt se snaží shánět finanční prostředky na podporu testování, léčby a vakcinace skrze vědecký výzkum. Avast se jej rozhodl podpořit částkou ve výši 20 milionů dolarů, tady zhruba půl miliardou korun.
Celkem 12 milionů dolarů z celé této částky poputuje na program Therapeutics Accelerator, který byl spuštěn v březnu tohoto roku a stojí za ním i nadace Billa a Melindy Gatesových, kteří taktéž ve velkém podporují projekty bojující s koronavirem. Sám Bill Gates ostatně o podobném potenciálním ohrožení, které na lidstvo čeká, již dlouho mluvil a nyní se ve svých činnostech neorientuje na nic jiného než na pomoc v boji proti dalšímu šíření viru.
Druhá část daru Avastu, tedy 8 milionů dolarů, poputuje do CEPI, přední světové organizace ve výzkumu a vývoji vakcín. Ta se snaží devíti paralelními způsoby nalézt vakcínu proti COVID-19, což je rychlý, ovšem velice nákladný postup. Cílem CEPI je nalézt tuto vakcínu v příštích 12 až 18 měsících.
Peníze z Nadačního fondu Avastu ovšem neputují pouze do zámoří, ale pomáhají i některým tuzemským projektům. Svůj volný čas a technologické znalosti do některých z nich přinášeli sami zaměstnanci Avastu a také celá firma rozjela několik podpůrných projektů.
Podařilo se jí například doručit milion roušek určeným zdravotníkům a zdravotnickým či neziskovým organizacím působících v Praze. Pomáhala také kantýna Avastu, která po uzavření kanceláří neukončila svou činnost, ale jídlo původně určené pro zaměstnance začala dodávat osobám působícím v první linii.
Avast se podílel i na podpoře vývoje unikátního plicního ventilátoru CoroVent a podporoval řadu dalších projektů, jako jsou respirátory vyráběné 3D tiskem či celoobličejové masky. Nadační fond Avastu vyčlenil na podporu českých projektů částku ve výši 5 milionů dolarů, tedy přibližně 125 milionů korun.
„I když je situace velice vážná a krize zdaleka nekončí, mám opravdu radost, když vidím, jak lidé dokáží i v těchto těžkých dobách držet spolu a vzájemně si pomáhat. Též věřím, že naše kroky mohou motivovat jiné organizace i jednotlivce k podpoře dalších smysluplných iniciativ,“ uvádí Ondřej Vlček a dodává: „Ze strany Avastu a jeho Nadačního fondu mohu říci, že stojíme teprve na začátku cesty a jsme připraveni v pomoci pokračovat.“