Bezpečnost především. Komunikační aplikace Telegram má 400 milionů uživatelů a zavede i videohovory
Soukromí je hodnota, které si část uživatelů mobilních technologií považuje více než jakékoliv jiné. Právě proto může dál růst komunikační aplikace Telegram, která hlavně na soukromí a svobodě staví. Teď oznámila, že má po světě už 400 milionů denních uživatelů.
Pro srovnání, například Snapchat má 229 milionů, Twitter 195 milionů a nyní závratně rostoucí Zoom 300 milionů denních uživatelů. V případě Telegramu jde ale o lineárnější vzestup, mety tří set milionů dosáhl minulý rok a na trhu je už přes šest let. Dál každopádně roste i přesto, že se soustředil do této chvíle hlavně na chat, tedy na posílání textových zpráv.
„Globální pandemie ale ukázala, že je potřeba, aby existoval důvěryhodný nástroj na videokomunikaci. Videohovory v roce 2020 jsou jako chatování v roce 2013,“ píší tvůrci v tiskovém prohlášení s tím, že ještě letos přinesou na trh bezpečné a uživatelsky přívětivé skupinové hovory. Právě na bezpečnosti a šifrování zpráv Telegram zásadně staví a jinak by tomu nemělo být ani u videa.
Připomeňme, že funkcí videohovorů disponuje konkurence Telegramu dlouho. Facebook navíc tento víkend oznámil, že spouští aplikaci Messenger Rooms, která má pojmout až padesát účastníků najednou, a to zcela zdarma. Při rychlém růstu Zoomu tak začíná být i na tomto trhu těsno.
Telegram před necelými sedmi lety založil podnikatel Pavel Durov, taktéž tvůrce sítě VKontakte, ruské obdoby Facebooku. Podle něj je Telegram nejstahovanější aplikací v kategorii sociálních sítí ve dvaceti zemích světa a každý den se na něj připojí 1,5 milionu nových uživatelů.
Nastartujte svou kariéru
Více na CzechCrunch JobsDůvěru získává i díky tomu, že si drží stálý distanc od regulací či vládních nařízení. Například, jak uvádí magazín TechCrunch, přestože je aplikace zakázaná v Číně, Telegram ji sám vykazuje jako jeden z jeho největších trhů – pro tamní obyvatele se jedná o způsob, jak s pomocí VPN uniknout státně cenzurovanému WeChatu.
Alternativa k WhatsAppu
Ve zbytku světa ale soutěží v odvětví, kde by snad nemohla být větší konkurence – existují desítky populárních chatovacích aplikací a ty největší z nich, jako je WhatsApp, rovněž patřící Facebooku, přitahují více než 2 miliardy lidí. Durov sám patří k hlasitým kritikům WhatsAppu.
Sází proto na paletu unikátních funkcí, které konkurence ve velké míře nenabízí. Nedávno třeba oznámil praktickou možnost si uspořádat jednotlivé chaty do složek, například podle toho, zda jsou pracovní, nebo s přáteli. Jeho desktopová verze také funguje i bez telefonu připojeného k internetu, což WhatsApp vyžaduje.
You can watch Twitch streams in Telegram by tapping any Twitch link. Watching them in picture-in-picture mode lets you keep up in your meetings while enjoying everything island life has to offer. #TelegramTips pic.twitter.com/kokMvPSdIY
— Telegram Messenger (@telegram) April 22, 2020
Uživatele se snaží ale přitáhnout i díky gamifikaci – k chatům přidal možnost sledovat live streamy z sítě Twitch, masivní nálož dvaceti tisíc samolepek a svou anketní funkci rozšířil o možnost kvízů. Tu chce nyní využít k tomu, aby posbíral databázi vzdělávacích kvízu ze všech úrovní a předmětů, které by mohli využívat studenti, jež kvůli pandemii nemohou do školy. Mezi tvůrce těchto testů distribuuje 400 tisíc eur.
Už před rokem Telegram oznámil i jednu ze svých nejodvážnějších funkcí. Uživatelé mohou smazat jakoukoliv zprávu v privátním nebo i skupinovém chatu, a to nezávisle na tom, kdo a kdy ji odeslal. Zpráva navíc může dle přání uživatele zmizet na všech zařízeních, nejen její kopie v zařízení toho, kdo chce zprávu smazat. O budoucím se zaměření na videohovory se firma zmiňovala už tehdy.