Kancelářský prostor, nebo vesmírná loď? Nový projekt českého studia Perspektiv si vysloužil světová ocenění
Kancelářské prostory se ve vizuálních médiích často stávají prostředky metafor o monotónním, nepodnětném, ubíjejícím stylu života v korporátní sféře. Odstrašující příklady i ve skutečnosti jistě stále existují, ale v protikladu k nim stojí moderní prostory snažící se podnítit kreativitu a dobrý mentální stav. České designové studio Perspektiv se rozhodlo záležitost pojmout mnohem konceptuálněji a za pražské kanceláře EOH IT Hubu kombinující ideje mikro- a makrosvětů se mu dostalo nominace na prestižní ocenění Frame Award.
Sami designéři z Perspektivu, za nímž stojí Martin Stára a Jan Antal, si jsou kancelářského stereotypu dobře vědomi. Ostatně právě stereotyp byl prý hlavní motivací pro založení inovativního studia. Na svém webu píšou, že jejich snahou je vytvářet „inspirativní prostředí, které podtrhuje firemní kulturu, reprezentuje a vytváří ideální podmínky pro každodenní práci“.
Prvním projektem předvádějícím jejich imaginaci se staly pražské prostory společnosti STRV, kde se mimo jiné konají i naše akce CzechCrunch Offlajn, které se při současné situaci přesouvají Onlajn.
Každá vytvořená kancelář představuje trochu jiný koncept, takže například prostory brněnského Futured (dříve The Funtasty) vycházejí z kavárenské estetiky a pražské pracoviště firmy Arval má ve stropě součástky automobilu. Stěny v sídle tuzemské technologické společnosti Trask pak po vzoru brutalismu odhalují syrové kovy a beton. V případě interiérů pražského IT Hubu jihoafrické počítačové společnosti EOH však čeští designéři zašli dosud možná nejdále.