Oddychnout si od pandemie nebo se o ní učit víc. Bill Gates radí, co si v létě přečíst, co sledovat a co hrát

Jiří SvobodaJiří Svoboda

billgates

Foto: Gates Notes

Bill Gates doporučuje letní četbu

0Zobrazit komentáře

„Jedna z nejlepších knih o byznysu, kterou jsem za poslední léta četl.“ Těmito slovy popisuje filantrop a spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates jednu z položek na svém novém seznamu literatury, kterou doporučuje na dlouhé letní dny.

Gates je známý jako vášnivý čtenář, který má navíc dar číst neuvěřitelně rychle. Podle dokumentární série na Netflixu dokáže přečíst 750 slov za minutu, 150 stránek za hodinu a tedy zhruba 15 knih za týden. Ostatně právě čtení přisuzuje i svůj kariérní úspěch.

Když tedy ve svém oblíbeném přehledu vypíchne jen několik málo knih, je jasné, že za přečtení opravdu stojí. V nejnovější kolekci, kterou zveřejnil na svém webu Gates Notes, se zaměřil jak na oddychnutí od hektických pandemických dní prostřednictvím románů, tak na knihu, která mu naopak pomohla pandemii pochopit ještě víc. Netradičně ovšem přidal i tipy na filmy a také online hru.

V případě pandemie ale nutně nemusí jít o novou literaturu. Gates si prý v poslední době znovu přečetl už šestnáct let starou knihu The Great Influenza od amerického historika Johna M. Barryho. Ta dopodrobna pojednává o pandemii španělské chřipky v roce 1918.

Kniha je podle Gatese dnes relevantnější než kdy dřív a čtenáři z ní zjistí, že se překvapivě musíme v době pandemie COVID-19 potýkat s podobnými problémy jako společnost před více než sto lety. A to nehledě na pokroky v medicíně.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Publikace tak popisuje třeba detaily, které jsou s děsivou přesností vidět i dnes. Také v roce 1918 totiž někteří z lídrů a lékařů zlehčovali špatné zprávy, aby zabránili panice veřejnosti. To ovšem vedlo akorát ke zhoršení situace. Na druhou stranu, i tehdy měli velký efekt dobrovolníci a rychlá reakce vědecké komunity.

S vidinou cenné retrospektivy Gates doporučuje i dokumentární sérii na Netflixu zvanou Pandemic: How to Prevent an Outbreak. I ta byla náhodou natočená už před pandemií COVID-19 a vydaná byla letos v lednu. Soustředí se tak především na chřipku.

bill

Foto: Netflix

Spoluzakladatel Microsoftu, miliardář a filantrop Bill Gates

Celou problematiku vypráví filmaři přes příběhy čtyř lidí, kteří na zastavení epidemií pracují v různých koutech světa a tak ukazují, jak lékaři a vědci tvrdě pracují i v těchto dnech. Zároveň ale pokrývají i témata vakcín (a jejich odpůrců) nebo se dotýkají epidemie eboly.

Životní jízda bývalého CEO Disney

Čtyřiašedesátiletý filantrop a miliardář se ale i přesto dále drží knih, které se více věnují byznysu, ekonomice a zkrátka oblastem, které jsou mu celé dekády blízké. Z této kategorie si přečetl i publikaci nazvanou The Ride of a Lifetime: Lessons Learned from 15 Years as CEO, jejíž autorem je dnes už bývalý šéf mediálního koncernu Disney, Bob Iger.

Gates tvrdí, že knihy o leadershipu nebo byznysu příliš nečte, protože podle něho většinou neobsahují skutečně to, co to znamená vybudovat organizaci. Prvotina Boba Igera je podle něj světlou výjimkou a nebál se ji nazvat právě jako jednu z nejlepších knih o byznysu, kterou za poslední léta četl.

923f67aa-891c-4249-b5a3-096170179572

Foto: Thomas Hawk / Flickr

Bob Iger, staronový CEO Disney

Přestože má pouze 261 stran, v knize Iger dokáže vtáhnout čtenáře do každodenní činnosti, při níž se snažil Disney budovat na jeho silných stránkách a eliminovat ty slabé. Dopodrobna vysvětluje, co stálo za rozhodnutími, jako byla akvizice Pixaru nebo vybudování streamingové platformy Disney+. Podle Gatese také skvěle vysvětluje, jak vypadá denní práce na pozici CEO.

Bill Gates nevynechal ani knihu od autorů, kteří získali minulý rok Nobelovu cenu za ekonomiku. Publikace nazvaná Good Economics for Hard Times se soustředí na problematiku nerovnosti a dělících linií v bohatých společnostech a s nimi spojenými tématy imigrace, pracovních míst nebo nerovných platů.

Vše navíc ve formě, která je čtivá a člověk rozhodně nemusí být ekonom, aby obsahu rozuměl. Gates tvrdí, že kniha pro něj byla i cenným pohledem do sociálních kruhů lidí, kteří žijí v chudobě v jedněch z nejbohatších zemí na světě.

Sci-fi román i akční film jako únik od reality

Z knih, které Gatese zaujaly více pro svou uměleckou hodnotu, vybral publikaci v češtině zvanou Atlas mraků. Tento postmoderní román britského autora Davida Mitchella obsahuje šest příběhů odehrávajících se v jiných místech a v jiných dobách, které ovšem propojují reinkarnované postavy.

Gates tvrdí, že jednotlivé příběhy spojuje hlavně motiv morálních dilemat. Ta ukazují, jak sobečtí a špatní, ale i jak podporující a hodní lidé mohou být. Ke knize existuje i filmová adaptace z roku 2012 s Tomem Hanksem v hlavní roli.

Když si Gates potřebuje oddychnout, z reality utíká i prostřednictvím seriálů a filmů. Zmínil například série This is Us nebo A Million Little Things. Pod druhou zmiňovanou se skrývá dramatický seriál, který sleduje osudy skupiny kamarádů v americkém Bostonu poté, co jeden z nich spáchá sebevraždu. Dojde jim však, že aby se s jeho ztrátou vyrovnali, musí žít své životy naplno.

dan-trzil

Přečtěte si takéSpotify koupilo největší podcastovou hvězdu a jde proti všem. Joe Rogan má přilákat miliony lidí, píše Dan TržilSpotify koupilo největší podcastovou hvězdu a jde proti všem. Joe Rogan má přilákat miliony lidí, píše Dan Tržil

Z filmových titulů doporučuje Gates film Spy Game, který podle svých slov viděl už dvanáctkrát. Film z roku 2001 s Bradem Pittem a Robertem Redfordem pojednává o agentovi CIA, který se má odebrat do důchodu. Na poslední chvíli ale na vlastní nebezpečí, bez podpory své agentury, vydává zachránit svého chráněnce z čínského vězení.

V neposlední řadě Gates doporučuje i trénování mozku – online verzi karetní hry bridge. Tu prý za normálních okolností rád hraje se svým přítelem, investorem a taktéž miliardářem, Warrenem Buffettem. Od doby, co se ale kvůli pandemii nevidí osobně, se uchýlili na online platformu Bridge Base.

Kompletní seznam knih, seriálů a filmů, které Gates doporučuje si lze přečíst na jeho blogu Gates Notes. Naposledy knihy podobně doporučoval před Vánoci a mezi své oblíbené autory zařadil i česko-kanadského vědce Václava Smila.

Vzdělávání po internetu. Univerzita v Cambridge bude učit online i celý příští rok, české univerzity se zatím připravují

Jiří SvobodaJiří Svoboda

cambridge-minInsider

Foto: Corpus Christi

Univerzita v Cambridge bude i v příštím roce fungovat hlavně na dálku

0Zobrazit komentáře

Že učit po internetu skutečně jde, ukázala ve velké míře až koronavirová pandemie. K bezprecedentnímu kroku teď ale přistoupila jedna z nejslavnějších vysokých škol světa, Univerzita v Cambridge. Své přednášky chce totiž dělat pouze po internetu i nadále, a to celý příští akademický rok. České univerzity zatím tak razantně nereagují a vyčkávají.

Uznávaná britská instituce své rozhodnutí odůvodnila tím, že „pravidla sociálního distancování budou nejspíš vyžadována i nadále,“ s tím, že výuka v menších skupinách bude povolená, pakliže učitelé zajistí jejich dodržování.

Univerzita si ještě vyhrazuje čas na případné pozměnění opatření, pokud by se situace výrazně proměnila. V těchto dnech v Cambridge probíhá formulace přesných pravidel, aby studenti nepřišli o podstatnou část studia, za které platí tučné školné. V posledních měsících přistoupily k přednáškám po internetu vysoké školy po celém světě a nyní už zkouší online řešit také zkoušky a testy.

cambridge2

Foto: Facebook / University of Cambridge / @mister_toodles

Anglické město Cambridge

České univerzity zatím ve svých opatřeních na další akademický rok tak razantní nejsou. Například brněnská Masarykova univerzita má zpracovanou metodiku na distanční výuku, chystá se zkušenosti z posledních měsíců implementovat i dál, avšak na podobné scénáře jako v Cambridge se zatím jen připravuje.

„Přes veškeré uvolňování situaci na zahraničních univerzitách sledujeme a připravujeme se i na možnost, že by přišla druhá vlna pandemie. V tuhle chvíli ale určitě plošně neříkáme, že bude univerzita až do léta 2021 zavřená,“ popisuje pro CzechCrunch mluvčí MUNI Tereza Fojtová.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Podobně se k situaci staví i pražská Karlova univerzita. „Takový scénář v tuto chvíli není na stole a počítáme s návratem výuky do běžného režimu, pakliže se nenaplní nějaké katastrofické scénáře. V některých oborech se ale metody online výuky osvědčily a mohou tak pokračovat i dál,“ uvádí mluvčí UK Václav Hájek.

Ministerstvo distanční metody podpoří

Na Univerzitě Palackého v Olomouci už v dobíhajícím semestru více než 80 % předmětů bylo vyučováno online, a tak škola počítá s možností, aby mohla fungovat stejně i do budoucna. „Konkrétní doporučení vyplynou z aktuální situace. Nyní se připravujeme na fakultách na to, abychom také v příštím akademickém roce mohli plnohodnotně zajišťovat výuku s využitím distančních prvků,“ vysvětluje mluvčí UPOL Gabriela Dvorníková Sýkorová.

cambridge1

Přednáškové sály na Univerzitě v Cambridge zůstanou ještě nějakou dobu zavřené

Ministerstvo školství zatím nevydává opatření, která by souvisela s příštím akademickým rokem, a soustředí na ten právě dobíhající. „Prioritu má samozřejmě prezenční výuka. Nicméně na vysokých školách byly vytvořeny různé podpory distančního vzdělávání, které by bylo vhodné využít i v budoucnu, říká mluvčí MŠMT Aneta Lednová s tím, že takové snahy ministerstvo podporuje.

V zahraničí už se některé univerzity uchýlily k plně online výuce alespoň na následující podzimní semestr, nicméně na námi oslovených univerzitách zatím ani takové rozhodnutí nepadlo. V září nebo říjnu se na půdu svých fakult studenti nevrátí například v Manchesteru, Montrealu nebo na Kalifornské státní univerzitě.

Ztráta prestižního benefitu

Odlišné přístupy univerzit k online výuce po světě zaregistroval i Ondřej Kania, který v rámci své organizace JK Education vysílá české studenty na zahraniční vysoké školy. Pro CzechCrunch uvedl, že například na amerických univerzitách se uvažuje o začátku podzimního semestru ještě online, následoval by přílet studentů a pokračování výuky v běžném režimu.

leadspicker

Přečtěte si takéZ vlastní potřeby globální byznys. Český Leadspicker automatizuje rutinní činnosti a nabírá 50 milionů korunZ vlastní potřeby globální byznys. Český Leadspicker automatizuje rutinní činnosti a nabírá 50 milionů korun

„Krok Cambridge chápu trochu jako marketingový, protože to oznámili první. Na druhou stranu pravděpodobnost, že by se v Anglii v září sešli studenti z celého světa, je minimální a je to tedy pochopitelný krok,“ říká Kania, který teď výuku na dálku nasadil i na vlastních středních školách, které provozuje v České republice a na Slovensku.

Podle sedmadvacetiletého podnikatele přináší dlouhodobý online režim jak benefity, tak i problémy. V pozitivním duchu to znamená, že například hostující profesoři nebudou muset dojíždět na univerzity osobně.

lekarska_fakulta-kampus

Foto: MUNI

Na lékařské fakultě MUNI vede Dobrovolná oddělení environmentální fyziologie

Kromě příjmů například z internátů ale školy jako Cambridge přijdou dočasně také o jeden ze svých největší benefitů – networking a komunitu, ze kterého nejlepší studenti světa čerpají celý život. Kania tvrdí, že pokud by měly v online režimu být dlouhodobě, mohou právě proto přicházet o svou prestiž.

V případě studentů přijíždějících do Česka nastává taktéž problém. Zástupci dvou největších českých univerzit shodně pro CzechCrunch uvádí právě zahraniční studenty jako ty, na které se s ohledem na online výuku chtějí nyní soustředit.

Kania doplňuje, že zájmem univerzit je do Česka studenty dostat mimo jiné i kvůli financím, protože na tuzemských veřejných univerzitách zahraniční studenti mnohdy platí školné. „Budeme muset vymyslet, jak sem zahraniční studenty dostat, protože jinak mohou některé obory v Česku přijít o desítky procent rozpočtu,“ doplňuje Kania.