Mapy.cz vás už nenechají stát v koloně. Chtějí být parťákem i při cestování po městě a spouští dopravní navigaci

Peter BrejčákPeter Brejčák

mapy-cz-vas-uz-nenechaji-stat-v-kolonach-min

Foto: Mapy.cz

Mapy.cz už nechtějí být jen pro turisty a představují nové funkce pro řidiče

0Zobrazit komentáře

Nasednete do auta, a jelikož se potřebujete dostat co nejrychleji do práce, zapínáte mobilní navigaci, abyste věděli, kudy se vyhnout kolonám a dojet nejrychleji do cíle. Většina řidičů dosud využívala zejména oblíbenou navigaci Waze či Google Mapy, ale nově se hlásí o slovo také tuzemské Mapy.cz.

Česká internetová jednička Seznam rozšiřuje svoji mapovou aplikaci o očekávanou novinku a začíná poskytovat informace o silniční dopravě s rozšířenými možnostmi navigace. Své uživatele, jejichž počet se podle sezony pohybuje mezi 500 tisíci a jedním milionem, tak upozorní na uzavírky, nehody, radary, kolony nebo stavby na silnici.

Jde o jeden z kroků, kterými se Mapy.cz chtějí stát plnohodnotnou aplikaci nabízející ucelené řešení pro každodenní cestování. Transformací z turistické aplikace, jak ji stále uživatelé podle jejího šéfa Martina Jeřábka vnímají, se přibližuje ke svým globálním konkurentům jako Google Mapy, Apple Mapy či Waze. Oproti nim si však Seznam zakládá na znalosti lokálního prostředí.

marvin_3-scaled-min

Foto: Seznam

Martin Jeřábek v Seznamu řídí Mapy.cz, Windy Maps a Jízdní Řády

Seznam navíc nemá ambici své globální konkurenční rivaly překonávat, naopak chce rozšířit nabídku možností pro stávající uživatele, kterým dopravní přehled v aplikaci chyběl. Navigování už teď v aplikaci využívají desítky tisíc lidí denně s meziročním nárůstem zájmu o 100 procent a od dnešního dne může veřejnost testovat beta verzi dopravních novinek v aplikaci Mapy.cz pro Android a iOS.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„Chceme být pro lidi parťákem nejen na víkendové výlety, ale i pro běžný život při cestování například po městě. Jsme na startovní čáře nové etapy a uvědomujeme si zodpovědnost, kterou na sebe spuštěním dopravy bereme, ale věříme, že lidi nezklameme a Mapy budou nadále s radostí používat,“ říká manažer týmu Mapy.cz Martin Jeřábek s tím, že údaje v dopravní mapě jsou zatím dostupné jen pro území Česka a do budoucna se počítá s jejich rozšířením.

Komunitní vytváření dopravní mapy

Pro Mapy.cz nejde o první krok o rozšíření informacích souvisejících s dopravou a navigací, koncem loňského roku zpřístupnily své mapové podklady do automobilového systému CarPlay a představily možnosti plánování trasy po placených úsecích dálnic či navigaci v pruzích.

Se spuštěním aktuální novinky umí Mapy.cz přizpůsobovat trasu aktuální dopravní situaci a během jízdy vyhledají nejrychlejší cestu s ohledem na aktuální dopravu včetně vyhýbání se problematickým úsekům na silnicích – tedy tak, jak jsme zvyklí u zmíněných konkurenčních aplikací.

mapy-cz-navigace

Foto: Mapy.cz

Dopravní navigace v Mapy.cz

Do budoucna Mapy.cz chystají také volby alternativních tras, čímž uživatelům nabídnou několik možností, jak se dostat do cíle, následující prioritou jsou pak omezení a uzavírky na trase. Další velkou výzvou je také tzv. dynamický routing. „Jedná se o kontrolní systém, který v čase vyhodnocuje, jestli v době dojezdu narazíte na nehodu, která je od vás aktuálně vzdálená třeba dvě hodiny,“ doplňuje Jakub Faifer, produktový manažer Mapy.cz.

Část dat o dopravě aplikace sbírá od Ředitelství silnic a dálnic, které automatizovaně převádí do mapových podkladů. Informace o kolonách počítá z dat externích leasingových flotil, do kterých plánuje zapojovat i data od uživatelů.

martin-jerabek-seznam-min

Přečtěte si takéUž nechceme být jen pro turisty, hlásí šéf Mapy.cz. S globálním rozvojem pomáhá i majitel Seznamu Ivo LukačovičUž nechceme být jen pro turisty, hlásí šéf Mapy.cz. S globálním rozvojem pomáhá i majitel Seznamu Ivo Lukačovič

„Jejich součinnost při vytváření dopravní mapy je jeden z našich současných cílů. Pomůže nám, až se naši fanoušci zapojí do společného vytváření dopravní mapy a dají nám vědět, pokud na cestě narazí například na uzavírku, kterou u nás neuvidí. Čím víc se jich zapojí, tím budou dopravní informace v Mapách aktuálnější,“ dodává Faifer. I to je známý komunitní prvek, na kterém staví například Waze.

Jedou z doplňujících novinek bude v Mapy.cz propojení dopravních informací s cykloturistikou, díky čemuž dá aplikace cyklistům vědět, kde mohou narazit na uzavírky na své trase. Do budoucna plánují Mapy.cz přesah dopravy i do využití v režimu offline.

Největší elektrický letoun se odlepil od země. Bezemisní Cessnou se proletí až devět osob najednou

cessna-ecaravan2

Foto: AeroTEC

Do letadla se vejde až devět osob

0Zobrazit komentáře

Na první pohled se příliš neliší od svých sourozenců s konvenčním pohonem. Že je něco jinak, začne být jasné v okamžiku, kdy pilot nakopne vrtuli. Motory nezačnou vydávat ohlušující rachot, ale zvuk, který bychom čekali spíše u vozů automobilky Tesla. Cessna eCaravan je totiž vybavena elektrickou pohonnou jednotkou, díky které se jedná o největší elektrický letoun, jaký se doposud dokázal odlepit od země.

Ve své standardní verzi je Cessna 208 Caravan vybavena turbovrtulovým motorem společnosti Pratt & Whitney Canada PT6A-114A, který poskytuje výkon 496 kW. Letecká společnost AeroTEC, která na eCaravanu spolupracuje s výrobcem elektromotorů MagniX, se rozhodla jednotku nahradit daleko zelenějším řešením, díky kterému je letoun zcela bezemisní.

Dodaná jednotka Magni500, poskytující výkon 560 kW, se již před časem představila v hydroplánu Beaver a dokázala tak, že budoucnost elektrické aviatiky rozhodně není otázkou příliš vzdálené budoucnosti.

cessna-ecaravan1

Foto: MagniX

Letoun představuje další úspěšný milník elektrického letectví

Dostat do vzduchu letoun s rozpětím křídel v délce 16 metrů a kapacitou devět osob je o něco větší oříšek, než vzlétnout s hydroplánem. Zda je něco takového skutečně možné, se zástupci obou společností pokusili zjistit během včerejšího dne na letišti společnosti AeroTEC, které se nachází u města Moses Lake ve státě Washington.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Přesně v ten moment, kdy kola eCaravanu ztratila kontakt se zemí, se začala psát zcela nová kapitola elektrického létání. Elektrická Cessna se totiž díky své velikosti stala vůbec největším letadlem s nulovými emisemi, kterému se podařilo vzlétnout. Pilot, který byl jediným pasažérem, kroužil ve vzduchu několik desítek minut a poté se opět snesl v pořádku zpět na zem.

„Jsem hrdý na inovativní práci našich inženýrů, techniků a celého testovacího týmu. V podstatě neexistuje žádná jasně daná cesta, jak v testování a certifikacích elektrických letadel postupovat. Toto jsou nové hranice a AeroTEC stojí v čele rozvíjení procesů a postupů, které dláždí cestu elektrickému letectví,“ pochvaloval si výsledek testu generální ředitel společnosti AeroTEC Lee Human.

cessna-ecaravan3

Foto: MagniX

Elektrická pohonná jednotka z produkce MagniX

Kam přesně povedou další kroky tohoto poměrně mladého odvětví aviatiky, momentálně není jasné. Chybět u toho ale určitě nebude MagniX. Společnost totiž uzavřela partnerství s řadou významných hráčů. Jmenovitě například s izraelskou společností Eviation, jejíž elektroletadlo má mít dolet přes tisíc kilometrů. Své motory bude dále dodávat i největší nezávislé letecké společnosti ve Spojených státech Cape Air a pokračovat bude i spolupráce s Harbour Air, která provozuje výše zmíněný hydroplán Beaver.

Úspěch testu Cessny eCaravan je důležitý i proto, že se jedná o velice oblíbené a masově využívané letadlo po celém světě. Jeho konvenční verzi využívají letecké společnosti k přepravě osob i zboží na kratší vzdálenosti, a to i do těch nejodlehlejších míst. I proto je právě tento letoun, který poprvé vzlétl již v roce 1982, ideálním ambasadorem elektrické aviatiky.

dalibor-cicman

Přečtěte si takéObří investice na Slovensku. GymBeam nabírá 160 milionů korun a chce ovládnout celou střední a východní EvropuObří investice na Slovensku. GymBeam nabírá 160 milionů korun a chce ovládnout celou střední a východní Evropu

„První let eCaravanu je dalším krokem v cestě letounů se středním doletem k provozu za zlomek ceny, s nulovými emisemi a na menších letištích. Tato elektrická komerční letadla umožní nabízet služby letecké přepravy osob a zásilek způsoby, které dříve nebyly možné,“ nastínil svou vizi budoucnosti Roei Ganzarski, výkonný ředitel MagniX.

cessna-ecaravan4

Foto: AeroTEC

Cessna eCaravan

Cessna eCaravan by mohla vstoupit do provozu již během příštího roku. S letadlem je možné překonávat vzdálenosti dlouhé až 160 kilometrů, přičemž letadlo může dosáhnout rychlosti 183 km/h. Podle Ganzarskiho by provoz takovýchto letadel mohl být oproti těm současným přibližně o 40 až 70 procent nižší. Jak uvedl The Guardian, sám přitom doufá, že do 15 let budou veškeré lety kratší než 1 000 mil řešeny právě pomocí elektrických letadel.

K tomu bude nutné vyvinout dostatečně účinný pohonný systém, který letadlům dovolí takto dlouhé trasy absolvovat. Zapotřebí bude ještě několik let vývoje, který může vycházet z technologie klasických akumulátorů i síly vodíku, jak dokazuje ZeroAvia.