Od amerického fotbalového snu až k ekologii. Bratři Loudové nabírají přes 10 milionů korun na lepší recyklaci plastů

Ondřej HolzmanOndřej Holzman

tomas-louda-min

Foto: ETW

Tomáš Louda, výkonný ředitel recyklační společnosti ETW

0Zobrazit komentáře

Když budeme psát o tom, že bratři Loudové hráli dlouhé roky profesionálně americký fotbal, s Prague Lions získali několik titulů, s českou reprezentací se podívali na mistrovství Evropy, dařilo se jim také v Německu a mířili do zámoří, tak si možná budete myslet, že jste otevřeli špatný článek. Jenže právě tak začala cesta Tomáše a Petra Loudových k recyklačnímu byznysu.

Ve středočeské dvoutisícové obci Nelahozeves dnes bratři Loudovi čtvrtým rokem budují rodinnou společnost ETW, která se specializuje na recyklaci plastových odpadů a druhotných surovin. Výsledkem je výroba tzv. regranulátu, díky kterému se pak může materiál vrátit zpět do oběhu. Právě na to teď ETW získává důležitou investici.

Přes 10 milionů korun posílá do firmy skupina SFG Holding, která se sice pod vedením Michala Dědka zaměřuje na finanční poradenství a realitní projekty, ale důležitý je pro ni i zodpovědný přístup k planetě. Proto chce podpořit systémové řešení pro recyklaci zemědělských a komunálních plastů, se kterým ETW přichází jako v první v Česku.

Komunální či zemědělské plasty jsou nejčastěji fólie z palet či velkých balení PET lahví, které produkují jak domácnosti, tak průmyslové areály a zemědělská výroba. Jelikož bývají tyto fólie často velmi znečištěné prachem, pískem či papírem, ve většině případů končí na skládkách nebo ve spalovnách. To se však snaží ETW změnit, když je díky speciální technologii dokáže vyčistit, zrecyklovat a znovu využít.

michal-dedek-sfg-holding

Foto: SFG

Michal Dědek, výkonný ředitel SFG Holdingu

Dosud nikdo v tuzemsku zrecyklovat komunální a průmyslové fólie efektivně a ve velkém neuměl. Protože jde o silně znečištěné materiály, je potřeba speciální filtrační technika, kterou teď ETW díky nové investici nakoupilo a chce se do této recyklace pustit ve velkém.

Výsledkem budou například nákupní tašky vyrobené z regranulátu, který ve výrobě nahradí originální a k životnímu prostředí nešetrný ropný granulát. Recyklovaný regranulát se vyrábí drcením plastových fólií na malé fragmenty, které se pak perou ve speciální mycí lince. Následně se roztaví, vyčistí i od těch nejmenších nečistot a vzniká materiál, z něhož lze opět vyrábět.

Americký fotbalový sen

„Díky nové filtrační technologii, která umí znečištěné fólie až šestkrát vyčistit, budeme schopni recyklovat maximum fólií, s minimem odpadu a s nejvyšší možnou kvalitou výsledného regranulátu,“ uvádí sedmadvacetiletý šéf ETW Tomáš Louda. Se svým o dva roky starším bratrem přitom přišli k současnému byznysu tak trochu náhodou.

Tomáš Louda měl totiž naplánovanou kariéru profesionálního hráče amerického fotbalu. Z německé farmy se chtěl přesunout do kanadské univerzitní ligy a působit v nejprestižnějších zámořských soutěžích, jenže ještě v Německu mu vystavilo stopku zranění.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

„To mi můj americký fotbalový sen de facto ukončilo, a tak jsem se rozhodl, že se začnu naplno věnovat byznysu,“ popisuje pro CzechCrunch svůj přerod Tomáš Louda, který se do podnikání pustil stejně jako předtím do amerického fotbalu se svým bratrem Petrem. Osudovým se jim stalo setkání s americkým fotbalistou Griffinem Nealem, který v té době také působil v Německu.

Tomáš Louda si s Griffinem Nealem sedl. Oba jsou stejně staří a navíc sdílejí nejen vášeň k americkému fotbalu, ale také k podnikání. Neal je vnukem zakladatele obří společnosti R.D. Offutt, která patří k největším producentům brambor ve Spojených státech a vyrábí chipsy, hranolky a další bramborové produkty.

V Nealovi tak byly podnikatelské geny odmalička. Po škole si pak založil vlastní společnost Trumont, v níž se věnoval zejména realitám a v rámci další nohy také investicím, na něž dostal prostředky i z rodinného bramborářského impéria. A právě tam se nakonec sešel s Loudou. Toho totiž život zavál směrem k ekologii, což Griffina zaujalo.

tomas-louda2-min

Tomáš Louda, výkonný ředitel recyklační společnosti ETW

„Byla to víceméně náhoda, že jsme se dostali k recyklačnímu byznysu, ale velký vliv na to měla skutečnost, že jsem ve své první pracovní pozici po odchodu z Německa dělal pro jednu logistickou firmu, kde jsem měl jako klienta Nestlé. Z první ruky jsem viděl, kolik fólií generujeme, že je nikdo nechce a že končí ve spalovnách,“ popisuje první velký impuls pro start vlastního byznysu Louda.

Zároveň se o tom hodně bavil právě se zmíněným Griffinem Nealem, protože recyklace zemědělských a komunálních fólií byla velkým tématem i v jejich rodinném bramborářském byznysu. Nakonec slovo dalo slovo a po ostrém startu v roce 2017 se stal Nealův Trumont prvním investorem firmy ETW.

Teď do firmy ETW vstupuje i zmíněný SFG Holding, který nakonec za částku mezi 10 až 20 miliony korun nakoupil většinový podíl (51 procent). Bratři Loudové a Nealův Trumont drží každý po necelých 17 procentech.

Obrat zdesetinásobíme

V loňském roce dosáhlo ETW na obrat kolem 7 milionů korun a teď chce i díky novým technologiím vyrábět až 6 tisíc tun regranulátu ročně. To je zhruba pětina celkovém objemu tohoto odpadu v Česku a klíčové je to i s ohledem na nařízené Evropské unie o odpadové reformě. To ukládá členským státům povinnost do roku 2025 recyklovat 55 procent komunálních odpadů, do roku 2030 o pět procent více a do roku 2035 o dalších pět procent více.

„Urychlit recyklaci můžeme všichni tím, že budeme vyžadovat od obchodníků stoprocentně recyklované igelitové tašky, které jsou výrazně šetrnější než třeba tašky papírové, dají se používat opakovaně a lze je recyklovat skrze systém žlutých kontejnerů. Toto pochopili už třeba v Německu nebo Polsku, u nás jsme v recyklaci výrazně pozadu,“ podotýká Tomáš Louda, který sám v Německu zažil recyklaci na mnohem vyšší úrovni.

Právě pro výrobu nákupních tašek, odpadkových pytlů nebo fólií pro stavebnictví či k výrobě závlahového potrubí může regranulát od ETW dále sloužit. Recyklovaný výrobní materiál firma prodává výrobním závodům, ale pracuje také na systému zpětného odběru, kdy od firem na trhu odebere znečištěné fólie, ty zpracuje a firmám vrátí odpadkové pytle ze 100% recyklátu.

tramvaj-praha

Přečtěte si takéUž žádné zbytečné čekání. U tramvají v Praze půjde letos jednoduše zjistit jejich aktuální polohuUž žádné zbytečné čekání. U tramvají v Praze půjde letos jednoduše zjistit jejich aktuální polohu

„Nyní už například jednáme s některými obchodními řetězci a plánujeme také napojení na Pražské služby. Jsme přesvědčení, že potenciál naší práce leží nejen v ekologičnosti, ale také v marketingovém potenciálu. Tato kombinace nabízí firmám zajímavou příležitost,“ dodává Louda, jehož firma počítá během pár let se zdesetinásobením svého obratu, jak bude byznys narůstat.

„Přijde mi alarmující, že se ve společnosti řeší recyklace všeho možného, ale že tento zásadní problém zatím nikdo nedokázal podchytit,“ vysvětluje jeden z důvodů investice do ETW Michal Dědek, výkonný ředitel SFG Holdingu. Do jeho investičního portfolia již spadá i jiný z environmentálně udržitelných projektů, český startup Sens vyrábějící cvrččí mouku.

CzechCrunch Jobs