Větší tabu než sex. Investicím Češi nerozumí a neumí o nich mluvit, říká Jan Hlavsa z Fondee

hlavsa-fondeeKomentář

Foto: Fondee

Jan Hlavsa, spoluzakladatel Fondee

0Zobrazit komentáře

Když jde o investice, Češi jsou spíše konzervativní. Milují hlavně spořicí účty, termínované vklady a stavební spoření. V kontrastu je k tomu pak skutečnost, že si zároveň na sebe často berou dost odvážné investice, o jejich riskantnosti nemají ani ponětí. A na vině není nic jiného než absence základního přehledu.

Tvrdí to alespoň Jan Hlavsa, spoluzakladatel českého startupu Fondee, který si dal za cíl naučit Čechy investovat. A v komentáři pro CzechCrunch popisuje, kde je vlastně největší problém.

***

Rozmohl se nám tu takový nešvar: ačkoli jsou Češi ve své podstatě konzervativní investoři, rádi investují do rizikových produktů. Jak je to možné? Odpověď je jednoduchá, spoluobčané to jednoduše netuší. Investicím nerozumí, a dokonce to přiznávají.

Náš průzkum pro Fondee potvrdil, že si více než polovina lidí uvědomuje, že by mohla investovat lépe. A zatímco se množí konzervativní „stavebka“ nebo naopak pálí úspory v kryptoměnách, jen málokdo využívá produkty na pomezí, které jsou rizikové středně. Tedy podílové fondy nebo jiné nástroje, které nabízí diverzifikované portfolio se slušnou návratností.

Na vině je historie, špatná výuka i nezájem

Kořeny mizivé vzdělanosti v oblasti investic částečně leží v historii. Vědomosti se nemohou jen tak předávat z generace na generaci, protože naši rodiče i jejich rodiče vyrůstali v prostředí, ve kterém se jednoduše neinvestovalo vůbec – takže investicím nerozumí a raději se o nich doma vůbec nebaví.

„Studenti se sice stihnou probrat všemi generacemi spisovatelů, ale nikdo jim neřekne, co jsou akcie.“

Investice jsou v rodinách větší tabu než sex a bazální vzdělání chybí i ve školách. Studenti se sice stihnou probrat všemi generacemi spisovatelů, ale nikdo jim neřekne, co jsou akcie.

Kombinací těchto faktorů se tvoří podivný vztah k investičním produktům. Na jedné straně je zde konzervativní většina, která má na spořicích účtech svá jistá 1–2 % za rok s pocitem, že sice porostou pomalu, ale jistě (což při inflaci 3–4 % není až tak úplně pravda), a na druhé straně jsou pak lidé, kteří by aktivně chtěli investovat, ale špatně vyhodnocují riziko.

manzele-hlavsovi-min

Foto: Fondee

Eva a Jan Hlavsovi opustili vysoké pozice v Londýně a budují vlastní fintech

Ti pak jdou často do poměrně riskantních řešení. Snadno uvěří finančním poradcům, kteří jim nabízí zcela nevhodné produkty pro jejich konkrétní situaci, a protože neumí položit ani základní otázky, tak jim takzvaně skočí na špek.

Dobrým příkladem je dnešní boom korporátních dluhopisů distribuovaných „renomovanými poradci“. Při jedné takové distribuci dluhopisů firmy Zoot v letech 2016 a 2017 drobní střadatelé zahučeli za 230 milionů korun, když firma následně skončila v insolvenci. Investovat do dluhopisů prodělečné firmy bez historie je extrémně rizikové a těch slibovaných 6,5 % ročně to dostatečně nekompenzuje bez ohledu na to, co poradce slibuje.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

A už zcela chybí informovanost, že poslat peníze do diverzifikovaného portfolia je sice o něco rizikovější, než je nechat ležet na spořicím účtu, ale že jde zároveň o méně odvážnou variantu, než je cpát do kryptoměn, které jsou víceméně náhodná loterie, nebo do výše zmiňovaných dluhopisů prodělečných firem bez historie.

Vlastní portfolio není žádná věda

Orientace v problematice investování přitom není žádná věda, jak se nám snaží podsouvat různé instituce a finanční poradci. Stačí mít základní představu o tom, co to jsou akcie nebo dluhopisy – a kdo získá, když se firmě daří, nebo kdo ztratí, když firma zkrachuje.

Základní logika pak není náročná a bohatě vystačí na to, aby se lidé uměli dobře zeptat v případě, že jim přijde nabídka nějakého produktu. Ve chvíli, kdy ji konfrontují s intuitivní logikou, už se stávají solidními protivníky a nejsou tak lehce zmanipulovatelní. Občas stačí položit jednoduchý dotaz, například „Kolik ta firma vydělala minulý rok?“, a celá diskuze končí, aniž je člověk odborník.

michal-mensik1-min

Přečtěte si takéLogistický startup DoDo je k nezastavení. Nově jde do Maďarska a letos chce utržit přes půl miliardy korunLogistický startup DoDo je k nezastavení. Nově jde do Maďarska a letos chce utržit přes půl miliardy korun

Nelze ale ze všeho vinit všeobecnou informovanost – jistě, za část špatných rozhodnutí může nevzdělanost, ale za současný stav je zodpovědná i sama nabídka trhu. Většina podílových fondů je dnes nesmyslně předražená a lidé na poplatcích často zaplatí tolik, že jsou až po pěti šesti letech investování na stejné částce, jako byla ta vstupní. Provize jsou gigantické a nelze se divit, že za takového stavu má málokdo chuť do podílových fondů investovat.

Jak se Český Honza obchodníkem na burze stal

Aktuální situace, kdy se trhy propadají, opět odhaluje stejný vzorec chování. Většina Čechů si neuvědomuje riziko, do kterého vstupují, a snaží se trefit ten vhodný moment na prodej nebo zainvestování. Přitom vystupovat z (nebo vstupovat do) pozic v době, kdy trh je volatilní, je ta úplně nejriskantnější hra, na které se už spálilo hodně profesionálních obchodníků.

V tuto chvíli jde především o to, zachovat chladnou hlavu, nepropadat panice a pamatovat na skutečnost, že nejvíce důležitá je dlouhodobá strategie. Za chvíli bude krize zapomenuta, stejně jako všechny předchozí.

Když se například podíváme na vývoj S&P 500, hlavního amerického akciového indexu, ten se v době globální ekonomické krize mezi lety 2007 a 2008 propadl. Ale již v roce 2012 byl opět na původních hodnotách a do konce roku 2013 vzrostl o dalších 30 %. A to se bavíme o systematičtějším propadu než v případě krátkodobé volatility kvůli koronaviru.

Tomáš Posker z Oscar Senior: Krize ukázala, že jen díky technologiím dokážeme seniorům poskytnout potřebnou péči

Tomáš PoskerTomáš Posker

tomasposkerKomentář

Foto: Oscar Senior

Zakladatel a šéf startupu Oscar Senior Tomáš Posker

0Zobrazit komentáře

Péče o seniory se radikálně mění. K lepšímu. Možná o trochu víc ve světě než u nás, ale přesto bude mít pandemie koronaviru nepopiratelný dopad na to, jakým způsobem péči seniorům v Česku poskytujeme. Pečovatelské služby i rodiny, které se o seniory starají, musely rychle přijít na to, jak o nejohroženější skupinu pečovat bezpečně.

O tom, co přesně se děje a jak se liší situace v pečovatelské průmyslu u nás a ve světě, teď pro CzechCrunch popisuje Tomáš Posker, ředitel české společnosti Oscar Senior, která přišla s technologickým řešením pro pečovatelské služby i rodiny, a ambasador organizace Aging2.0.

***

Ze dne na den jsme museli omezit osobní kontakt se seniory

Pečovatelské domy a rodiny byly postaveny před nelehký úkol. Jak zajistit péči a podporu těm nejstarším, když máme omezit osobní kontakt na minimum? S nedostatkem dezinfekčních a ochranných prostředků byla tato otázka ještě palčivější. Zahraniční, ale i český trh rychle pochopil, že východiskem ze situace je technologie, která jim umožní pečovat o seniory online bez osobních návštěv.

V průběhu let jsem si všiml, že je pečovatelský průmysl poněkud konzervativní. Krize ale dostala společnosti z jejich komfortní zóny. A jsem za to rád. Byť k tomu mohlo dojít za šťastnějších okolností. Věřím totiž, že nástroje vzdálené či online péče jsou naší jedinou nadějí pro zvládnutí populační a na ni navazující krize v pečovatelství, která nám už klepe na dveře.

oscarsenior

Foto: Oscar Senior

Aplikace Oscar Senior

Populace stárne, životní dráhy potenciálních rodinných pečovatelů se mění a nemáme dostatek lidí, kteří by si vybrali kariéru pečovatele. I proto, že jsou tyto pozice špatně placené a mnohdy extrémně mentálně i fyzicky náročné. Použití technologií je tak jediný způsob, jak poskytnout každému ve stáří péči, kterou si zaslouží a kterou potřebuje. Nebudeme mít totiž dostatek lidí, kteří by to zvládli osobně.

Vzdálená a efektivnější péče o seniory

Naši platformu pro vzdálenou péči o seniory využívají hlavně pečovatelské společnosti v zahraničí, kde jsou vzdálenosti mezi pečovatelem a klientem větší než v Česku. Nicméně i u nás Oscar Senior už pomáhá třeba městu Jeseník jako aplikace pro objednávání jízd například k lékaři v projektu Senior Taxi a jedna pečovatelská společnost zase využívá naši platformu pro online videohovory s klienty místo pravidelných návštěv.

V aplikaci pro seniory je nejdůležitější, aby se dala používat intuitivně a aby byly ovládací prvky dostatečně velké. Senioři mají obvykle třes v rukou, se kterým je třeba počítat.

„Použití technologií je tak jediný způsob, jak poskytnout každému ve stáří péči, kterou si zaslouží a kterou potřebuje.“

Nástroje vzdálené péče obecně pomáhají pečovatelským zařízením zvýšit efektivitu a ušetřit náklady. V Americe totiž pečovatelé stráví 19 % času cestováním ke svým klientům a asi 20 % těchto návštěv pak trvá jen 15 minut. To je doslova plýtvání časem, protože takto krátké pravidelné preventivní návštěvy by se mohly odehrávat přes videohovory a další aplikace umožňující například nastavení připomínek léků, zadávání předpisů, online cvičení.

Pečovatelům a seniorům stačí chytrý telefon nebo tablet, aby poskytovatelé péče ušetřili až jeden pracovní den každého pečovatele týdně. To je hodně času, který by pak mohli věnovat skutečně akutním návštěvám nebo novým klientům. Proč tedy technologie nepřišly do pečovatelského průmyslu dřív?

Pečovatelské služby nemají peníze

V Česku i v zahraničí se objevila spousta iniciativ, které podporují rodiny a rodinné pečovatele, aby mohli zůstat s babičkami a dědečky ve spojení i v karanténě. Pečovatelské služby jsou na tom ale trošku jinak. I před karanténou se jim obtížně hledaly prostředky na jakékoliv investice.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Potíže s financováním pečovatelských zařízení jsou v Česku ještě větší než třeba v USA, Velké Británii nebo Austrálii. Současná generace seniorů, potažmo jejich dětí, není ochotná a ani schopná hradit poplatky za soukromou péči, takže jsou odkázáni na pečovatelská zařízení.

V Česku je adaptace nových technologií pro seniory pomalejší a obezřetnější než ve světě. Česká města by se však mohla inspirovat progresivním Jeseníkem, jehož zastupitelé se rozhodli usnadnit seniorům objednání jízdy Senior Taxi právě snadno ovladatelnou aplikací, se kterou zvládnou pracovat i ti nejstarší.

posker

Foto: Oscar Senior

Zakladatel a šéf startupu Oscar Senior Tomáš Posker

Financování takových zařízení je však komplikované a přeregulované. Nejen, že pochází z mnoha roztříštěných zdrojů, ale stát také určuje maximální výši poplatku za poskytnutí určitých služeb. Tyto poplatky však mnohdy nepokryjí ani podstatnou část provozních nákladů a navíc brání vytvoření konkurenčního prostředí, co se pečovatelských služeb a zařízení týče.

Pečovatelské domy tak často jednoduše nemají peníze na to, aby zaváděly technologické vychytávky, jakkoliv prospěšné by pro jejich fungování mohly být.

regiojet-vlak-min

Přečtěte si takéPřímý spoj na Jadran je zpět. RegioJet bude celé léto vypravovat vlaky z Prahy až do chorvatské RijekyPřímý spoj na Jadran je zpět. RegioJet bude celé léto vypravovat vlaky z Prahy až do chorvatské Rijeky

Nicméně koronavirové okolnosti pečovatele popostrčily a v podstatě donutily, aby si čas a prostředky na zavádění technologických pomocníků pro vzdálenou či online péči našli. Pokud by tak neučinili, selhali by naprosto ve všem, co slíbili svým klientům a jejich rodinám.

Udrží si technologie své místo v pečovatelském průmyslu i po krizi?

TRON: ARES

Přečtěte si takéVelký trailer na Tron: Ares láká na vizuály a hudbu Nine Inch NailsJe tu velký trailer na Tron: Ares. Láká na válku se stroji, originální vizuál a hudbu Nine Inch Nails

Kdo ví. My teď nabízíme naši platformu Oscar Senior na dva měsíce zdarma, otázkou zůstává, zda si budou moci pečovatelské společnosti dovolit platit za technologické pomocníky i po uplynutí této doby. Přesto věřím, že až uvidí, kolik času a finančních nákladů vlastně mohou s takovou platformou ušetřit, budou ochotnější v rozpočtu najít peníze na její zaplacení.

Byť nejde o žádné horentní sumy, jsou zásahem do už tak napjatých rozpočtů pečovatelských služeb v Čechách. A takový zásah si mnohdy jednoduše nemohou dovolit.