Z polí rovnou do ulic. Český startup Agdata digitalizuje zemědělce a pouští se do měření kvality ovzduší v obcích

agdata6

Foto: Agdata

Jiří Večeřa, Jiří Musil a Lukáš Musil, zakladatelé startupu Agdata

0Zobrazit komentáře

Procházky Prahou jsou bezpochyby malebnou záležitostí, zvláště v těchto dnech bez obrovského návalu turistů. Z důvodu špatné kvality ovzduší však mohou představovat i určité zdravotní riziko, byť si to většina z nás asi ani nepřipouští. Tento problém se bohužel netýká pouze našeho hlavního města. Kolísavá kvalita ovzduší trápí i celou řadu dalších obcí v Česku. Pomocnou ruku v podobě možnosti měření intenzity znečištění ovzduší jim chce podat česká společnost Agdata.

Znečištění ovzduší ve městech nejčastěji způsobuje lokální průmyslová činnost, vytápění domácností a také silný provoz. Konkrétně Česká republika se nejvíce potýká se znečištěním způsobeným prachovými částicemi, uvolňovanými do ovzduší při vytápění tuhými palivy, činností elektráren a silným automobilovým provozem, který částečky prachu dále víří.

Na základě zjištění projektu Clear Air For Europe by měla Praha být z 30 měřených evropských metropolí dokonce tím nejvíce znečištěným městem prachovými částicemi. Ty člověk není mnohdy schopen svými smysly zaznamenat, což navyšuje jejich nebezpečnost. Jejich intenzitu je proto nutné měřit technikou a právě takové měření znečištění na určených lokalitách nabízí český technologický startup Agdata.

agdata4

Foto: Agdata

Instalace půdní sondy

Své řešení, které až doposud nabízel pouze českým zemědělcům, by nyní chtěl poskytnout také obcím, přičemž v některých z nich již zahájil pilotní monitoring. Agdata City, jak je řešení optimalizované pro použití ve městech nazýváno, je schopné pomocí na místě nainstalovaných čidel sledovat úroveň znečištění ve vybraných lokalitách, a to nejen prachovými částicemi.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Sledovat lze také koncentrací molekul oxidu dusičitého, oxidu uhličitého, oxidu siřičitého, oxidu uhelnatého, ozonu a kyslíku. K tomu je navíc v první fázi uvádění produktu na trh nabízena i meteostanice pro sledování počasí.

Teď nevětrejte

Sbíraná data mohou obce pravidelně monitorovat a nastavit si hraniční hodnoty, na jejichž překročení jsou následně upozorněni. Jedná se tedy o jakéhosi hlídače, který je schopen velmi rychle informovat, zda je kvalita ovzduší v ulicích v únosné míře, nebo je již zdraví nebezpečná. Tyto informace navíc nemusí sloužit jen vedení obce, ale mohou být dostupné každému, třeba prostřednictvím obecního webu.

agdata3

Foto: Agdata

Meteostanice posílá data přímo do mobilní aplikace

Příkladem využití tohoto systému v praxi jsou brněnské Popůvky, které se nacházejí nedaleko dálnice D1. Jak zde senzory pomáhají, vysvětluje jejich starostka Miluše Červená.

„V těsné blízkosti této dálnice máme postavenou školu i školku, proto jsme uvítali nabídku Agdata City na možnost měření kvality ovzduší v naší obci. V současné době máme v obci umístěna tři čidla, která nám umožní sledovat stav ovzduší. Můžeme tak operativně komunikovat s vedením školy a školky, kdy není vhodné větrat, nebo pobývat venku,“ říká starostka Popůvek.

Technologie pro farmáře

Projekt bratří Musilů a Jiřího Večery vznikl v roce 2016 a za tu dobu se vyvinul v komplexní systém pro řízení zemědělských podniků. Stejně jako v řešení pro města, tak také u systémů pro zemědělce se farmáři spoléhají na senzory, půdní sondy a čipy, které je zásobují důležitými daty. Z nich lze následně vyčíst, jak se daří polnostem a predikovat vývoj úrody. V roce 2018 celý projekt zaujal i investiční fond Pale Fire Capital, který do něj investoval částku ve výši 4,8 milionu korun.

virtual-lab

Přečtěte si takéJe to na zkoušku, ale vaše tělo vám neuvěří. Virtuální realita má šanci usadit se a posunout české zdravotnictvíJe to na zkoušku, ale vaše tělo vám neuvěří. Virtuální realita má šanci usadit se a posunout české zdravotnictví

Systém Agdata City již používá také obec Petrovice u Karviné. Ta se nachází v jednom z nejhůře postižených regionů znečištěným ovzduším v České republice, a proto je zde monitoring velice důležitý.

„Čidla jsou umístěna ve třech částech obce, ve kterých se nachází naše školní a předškolní zařízení. Těmto institucím tak umožníme získat důležité informace o momentálním stavu ovzduší tak, aby mohly bezpečně realizovat své venkovní aktivity s dětmi,“ uvádí příklad využití systému starosta Petrovic u Karviné Marian Lebiedzik, který vyzdvihuje i dostupnost řešení proti jiným produktům na trhu.

agdata1

Foto: Agdata

Lukáš Musil, Jiří Večeřa a Jiří Musil, trojice zakladatelů Agdata

Rychlé informování občanů se nabízí například prostřednictvím různých forem chytré obecní komunikace. „Propojením s těmito systémy mohou zástupci měst a obcí okamžitě informovat obyvatele a firmy v konkrétních lokalitách. Dlouhodobé měření jim zároveň poskytne důležitý nástroj pro silnější vyjednávací pozici v případě sporů s lokálními znečišťovateli,“ uvádí další výhodu systému Lukáš Musil, obchodní ředitel Agdata.

V této chvíli již nic nebrání tomu, aby starostové, kteří mají o systém od Agdata zájem, začali s objednávkami. Systém je nabízen jako služba, za kterou se platí měsíčně okolo 4 tisíc korun. V ceně je zahrnut přístup k datům, jejich skladování, API a také veškerý servis.

perspektiv-gopay-min

Přečtěte si takéPlně se opřít do udržitelnosti. Studio Perspektiv postaví pro GoPay jednu z největších dřevostaveb v ČeskuPlně se opřít do udržitelnosti. Studio Perspektiv postaví pro GoPay jednu z největších dřevostaveb v Česku

„Při pohovorech se se starosty radíme, abychom jim mohli systém ‚ušít na míru‘ a obce využily ty senzory, které opravdu potřebují. Samotní starostové nemusí být školeni v tom, jak s meteostanicemi či senzory nakládat, protože se o nic nemusí starat. Veškerou instalaci či úpravy provádí přímo Agdata. K samotným výstupům a nakládání daty máme zřízené webináře, ve kterých se snažíme zodpovědné osoby vzdělávat a poskytnout jim co největší informační servis,“ vysvětluje Jiří Musil, ředitel společnosti.

Na měření znečištění ovzduší a sledování počasí není potenciál Agdata City ani zdaleka vyčerpán. Společnost by se svou technikou chtěla v budoucnu monitorovat kvalitu městské zeleně, teplotu v ulicích či zajišťovat efektivitu městských služeb, například monitoringem spotřeby paliva u vozů MHD.

CzechCrunch Jobs