Internet z dvaceti kilometrů nad zemí. Startup Googlu vypouští balóny, které připojí odlehlé oblasti v Keni
Byť se to již dnes z našich končin může zdát jakkoliv nepředstavitelné, pro zhruba polovinu světové populace je připojení k internetu stále nedosažitelný luxus. Zejména na rozvojové země se tak soustředí čím dál tím více iniciativ, které mají pokrytí zvýšit, a angažují se v nich i největší technologické firmy světa.
Poslední naději v této oblasti je startup Loon, který spadá pod Alphabet, mateřskou společnost Googlu. Jeho technologie spočívá ve stratosferických balónech, přičemž každý z nich pokrývá z dvacetikilometrové výšky neuvěřitelných 11 tisíc kilometrů čteverečních 4G připojením k internetu. Od úterý tento ambiciózní projekt funguje pilotně v africké Keni.
Cílem balónů je tak dostat připojení na místa, kde se to jinými formami zatím nepovedlo. Napájeny jsou solární energií, algoritmus automaticky koriguje jejich polohu a ve vzduchu mohou vydržet až 100 dní bez přistání. S rychlostí stahování zhruba 19 Mbps a ve spolupráci s lokálním operátorem zvládli uživatelé přes technologii spustit i videohovory nebo streamovat filmy.
https://www.youtube.com/watch?v=OYRXmwM-NPk&feature=youtu.be
Celkem Loon obsluhuje v Keni 50 tisíc kilometrů čtverečních (dvě třetiny rozlohy Česka) a postupem času počítá s využitím flotily zhruba 35 balónů, aby zajistil konzistentní připojení. Jak napsal na svém blogu šéf firmy Alastair Westgarth, od počátku testování startup připojil přes stratosférické balóny více než 35 tisíc lidí.
„Tento milník je pro Loon v mnohém první. Jde o první využití mimo nouzové podmínky, první pokrytí internetem z balónu v Africe a první z mnoha použití balónů Loon po celém světě,“ píše Alastair Westgarth.