Kuře, které vám vytiskne 3D tiskárna. KFC začíná s ruskými vědci vyvíjet kuřecí kousky budoucnosti
Když spatříte ikonické logo Plukovníka Sanderse na bíločerveném podkladu, hned víte, o čem je řeč. Víte, že na vás uvnitř každé z více než 24 tisíc světových poboček KFC čeká jejich „proklatě dobré kuře“, které je osmaženo v křupavé strouhance a ochuceno proslulou směsí. Na podzim však slavný fast food čeká velký krok, jenž může bohatou, přes 70 let starou tradici změnit.
Protože se moderní gastronomie v posledních letech ubírá směrem šetrnějšího zacházení se zvířaty a zvýšené ohleduplnosti k životnímu prostředí, čím dál více podniků vyvíjí takzvané „maso“ budoucnosti. V praxi jde o autentické náhražky jinak ryze živočišných surovin, které se snaží chuť skutečného masa replikovat tak, aby nešlo poznat, co je ze zvířat a co z laboratoře.
Názorů na tento trend je celá řada. Na jedné straně stojí mladí, uvědomělí lidé, kteří takovou změnu vítají, na straně druhé jsou v zástupu principiální odpůrci, jež neholdují zbytečným alternativám a zastávají názor, že maso má být „masem“, nikoliv směsí luštěnin, sóji a dalších ingrediencí. Tak či tak, když se objeví náznak možné gastrorevoluce, jen málokdo reflektuje předsudky jiných.
Jedním z hráčů na poli alternativní masové stravy je zmíněné KFC, které ohlásilo, že ve spolupráci s ruskou laboratoří 3D Bioprinting Solutions začíná pracovat na procesu 3D tisku kuřecích nugetek. Ty by byly produkovány na základě kmenových buněk kuřete a rostlinného materiálu, díky kterému by držely konzistenci a tvářily se jako opravdové kuřecí kousky.
Nic pro vegetariány
Spousta lidí si pod pojmem „náhražka masa“ představí vegetariánskou, potažmo veganskou alternativu. KFC ale jasně popisuje, že o nic takového nepůjde, jelikož jejich novinka bude vycházet ze živočišných jednotek, s nimiž se tyto typy strávníků nemohou ztotožnit. Na druhou stranu chce naznačit, že v 3D tisku jídla je budoucnost, a posílit pozitivní vliv, co se dopadů na planetu týče.