Méně je více. Buffer zaexperimentoval se čtyřdenním pracovním týdnem a po dobrých ohlasech u něj zůstává
Způsoby práce prošly za koronavirové krize zásadní disrupcí, avšak některé společnosti se rozhodly nově nastavené podmínky posunout ještě dál. Jedním z nich je americký startup Buffer, který vyvíjí platformu pro práci se sociálními sítěmi a je proslulý pro svou inovativní firemní kulturu.
Když se jeho vedení zeptalo z počátku pandemie svých 89 zaměstnanců, co je nejvíce aktuálně drží od starání se o sebe a svou rodinu (což mnozí potřebovali během pandemie více), nejčastější odpovědí byl stres, nadměrná péče o děti, ale také pocit viny z toho, že by si měli vzít dovolenou.
Šéf startupu Joel Gascoigne se tak na základě průzkumu rozhodl, že na celý měsíc květen zavede v Bufferu čtyřdenní pracovní týden, samozřejmě bez toho, aby jakkoliv snižoval mzdy. Účelem mělo být dát lidem více času na rodinu a snížit hladiny stresu.
Výsledek? Experiment se podařil a členové týmu se díky jemu cítili ve finále lépe. Buffer je nechal na stupnici od jedné do pěti ohodnotit vlastní autonomii (zvýšení z 4,3 na 4,5), úroveň stresu (snížení z 3,3 na 2,7) a radost z vlastní práce (zvýšení z 3,9 na 4,2).
Protože nové pravidlo Buffer nastavil jako odpočinek v těžké pandemické situaci, nesledoval metriky, které by ukázaly, jak se měnila ve čtyřdenním pracovním týdnu produktivita. Přestože vedení čekalo její pokles, někteří kolegové naopak tvrdili, že změnu v produktivitě nepozorují. Jiní dokonce říkali, že jsou schopni se díky většímu odpočinku více soustředit a tedy i pracovat více. Další pozorovali větší energičnost, motivaci i úroveň spolupráce mezi jednotlivými týmy.