Microsoft v Japonsku testoval čtyřdenní pracovní týden. Výsledkem byla téměř o polovinu zvýšená produktivita

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

microsoft-hq

Foto: Microsoft

Sídlo Microsoftu v Redmondu

0Zobrazit komentáře

Týden rozdělený na pět dnů práce a dva dny odpočinku o víkendu se může zdát jako samozřejmost, jedná se ale o poměrně nový koncept, ustanovený ve většině zemí až ve 20. století. Spolu se zvyšováním automatizace výroby, inteligence počítačových systémů a evidence vycházející ze studií i praxe se v současnosti čím dál tím více mluví o čtyřdenním pracovním týdnu. Microsoft ho letos v srpnu zkusil aplikovat v Japonsku a dosáhl skvělých výsledků jak pro zaměstnance, tak pro firmu.

Ačkoliv existuje významné množství lidí, kteří žijí svým zaměstnáním, pro velkou část populace je spíše nutnou součástí života a raději by trávili čas se svou rodinou a dalšími aktivitami. Náročnost zaměstnání spolu s jeho monotónností dlouhodobě zvyšuje úroveň stresu a chyb, obecně zhoršování mentálního stavu a snižování produktivity. Možných řešení existuje více, avšak čtyřdenní pracovní týden má pozitivní důsledky také pro další aspekty provozu firmy.

Program Microsoftu „Work-Life Challenge Summer 2019“ pro Japonsko zahrnoval několik změn oproti dosavadnímu standardu. Všichni stálí zaměstnanci, celkem 2 300 lidí dostali pět týdnů po sobě v pátek volno, přičemž jejich plat zůstal stejný. K tomu byla délka meetingů zkrácena na maximálně 30 minut a možná trochu překvapivě byla podněcována online komunikace místo osobním setkáním.

microsoft-takuya-hirano

Foto: Microsoft

Ředitel japonského Microsoftu Takuya Hirano

Jak vysvětluje magazín Bloomberg, Japonsko se potýká s nejdelšími pracovními dobami v rozvinutých zemích, což je do velké míry způsobeno nedostatkem pracovní síly a rychle stárnoucí populací. Celkem 92 % zaměstnanců bylo se zkráceným pracovním týdnem velmi spokojeno. Brali si o čtvrtinu méně volna a ačkoliv měli méně času, vykonali více práce, produktivita se totiž rychle zvýšila až o 40 %.

Ředitel japonského Microsoftu Takuya Hirano k experimentu řekl: „Pracujte krátkou dobu, dobře odpočívejte a hodně se učte. Chci, aby zaměstnanci přemýšleli a vyzkoušeli si dosažení stejných výsledků za o pětinu kratší dobu.“ Ve spojitosti s tím zkrácení pracovní doby zahrnovalo také seznam doporučení pro to, jak další volný čas trávit.

Microsoft kromě vyšší výkonnosti pracovníků profitoval také v jiných ohledech. o 23 % se snížil odběr elektřiny a v průběhu testu bylo vytištěno o 59 % méně stránek papíru ve srovnání se stejným měsícem o rok dříve. Spolu se snížením nákladů na provoz se tak snížil také jeho dopad na životní prostředí.

Japonský Microsoft další testování kratší pracovní doby plánuje v průběhu zimy. Tentokrát ovšem nebude plošně zaveden volný pátek, ale zaměstnanci budou více podněcováni k tomu, aby si sami od sebe brali více volna podle vlastního uvážení. Firma tím chce vyzkoušet flexibilnější rozložení práce.

Diskuze (0)

Novinka

Anonym