Sedm tisíc slepic ve vodách rotterdamských. U plovoucího kravínu v tamním přístavu zakotví i kurník
Drůbežárny jsou asi tím posledním místem, ve kterých by člověka napadlo hledat designové projevy. A přeci bude již brzy možné obdivovat jednu takovou designovou drůbežárnu, vznášející se na vodách rotterdamského přístavu Merwehaven. Ocel, sklo a polykarbonát zde tvoří farmu, která více než na efektivitu produkce myslí na spokojený život chovaných slepic a také obyvatele města, kterým nepřináší jen čerstvá vejce, ale i možnost trochu se vzdělat.
Čerstvá vejce a štiplavá řeřicha doplní čerstvé mléko a mléčné výrobky ze sesterské plovoucí mléčné farmy, která se v přístavu Merwehaven vznáší od roku 2019. Dnes 750 mililitrů svého mléka nabízí za 1,50 eura (asi 40 korun) a litr jogurtu za 2,10 eura (přibližně 56 korun).
Kombinace 40 dojnic a umístění farmy na vodní ploše, co nejblíže obyvatelům města, se stalo odpovědí na stále se zvyšující poptávku po zemědělských produktech, které musejí být do měst sváženy často i ze stakilometrových vzdálenosti, čímž přicházejí o svou chuť, konzistenci i výživové hodnoty. Logistickou a ekologickou náročnost netřeba zmiňovat.
Koncept rotterdamské plovoucí farmy se očividně osvědčil, a proto je hned v jejím sousedství plánována výstavba dalšího zemědělského objektu, který se tentokráte bude zabývat chovem slepic, produkcí vajec a pěstováním zelených řeřichových koberců, to vše v duchu maximální udržitelnosti.
Vejce od spokojených slepic
Zatímco klasické farmy zabírají značné množství okolního prostoru, projekt plovoucí kuřecí farmy tento prostor postrádal. Proto bylo nutné jít do výšky a také do hloubky, díky čemuž vznikla celková plocha 3,5 tisíce metrů čtverečních. Nejvyšší patro by mělo posloužit pro chov přibližně 7 tisíc slepic ve volném výběhu. Nejspodnější patro, umístěné pod hladinou chladných rotterdamských vod, poslouží pro pěstování řeřichy. A patro mezi nimi bude fungovat jako místo pro zpracování plodiny i vajec.
Pěstovaná řeřicha by měla vytvářet příjemně vlhké a teplé klima, které se dostane i do vyšších pater k chovanému kuru. Stejně jako u zmiňované mléčné farmy, i zde bude šetrně nakládáno s produkovaným slepičím odpadem, ze kterého se bude vyrábět hnojivo.
Plovoucí drůbežárna je další z budov plánovaného zemědělského komplexu vznášejícího se na vodní hladině
Byť je chování drůbeže na plovoucí farmě poměrně netradiční, chovaná zvěř by zde mohla najít daleko příznivější podmínky, než se kterými se setkává v podobných zařízeních klasického charakteru. „Architektonický design je založen na větší přívětivosti ke zvířatům než u tradičních farem,“ vysvětluje Wesley Leeman, spoluzakladatel architektonického studia Goldsmith, které navrhlo obří plovoucí kurník i mléčnou farmu.