Vodní kino s elektrickými loďkami. Francouzi budou promítat film na hladině jednoho z pařížských kanálů

vodnikino

Foto: Le cinema sur l’eau

V Paříži se bude promítat nad hladinou kanálu

0Zobrazit komentáře

Plavba na loďce po stříbřité hladině řeky odrážející svit filmového plátna, za kterým se tyčí Eiffelova věž, může znít jako scéna z béčkového romantického filmu. Ve skutečnosti se může jednat o zcela reálný zážitek, který si již dnes vychutnají desítky šťastných Pařížanů.

Pokud má náročnější filmový fanoušek nějaké roční období ve větší oblibě než ty ostatní, rozhodně to bude léto. To totiž přináší více filmových premiér, a hlavně festivaly s programem, který bychom u mainstreamových kin hledali jen těžko. Letošní léto je ale v tomto ohledu docela jiné.

Kinosály jsou buď zavřené, nebo běží v omezeném režimu a filmové festivaly své letošní sezóny ruší, případně hledají náhradní termíny. Hlavním důvodem je problém v dodržování dostatečných vzdáleností, kvůli kterým se do hledišť vejde daleko méně diváků, než by provozovatelé potřebovali.

Proto se v poslední době objevila celá řada netradičních řešení, jak dostat diváka a plátno co nejblíže k sobě při dodržování veškerých předpisů. Filmové zážitky se přenesly například do počítačových her, velké oblibě se začaly těšit autokina a například český startup Artinii nabídl zájemcům možnost vychutnat si film na šlapadlech přímo z hladiny Vltavy.

vodni-kino2

Foto: Wikimedia

Bassin de la Villette

Podobný pohled na lodičky pohupující se před plátnem na vodě, jaký se nabízel během červnových podvečerů návštěvníkům Karlova mostu, se dnes naskytne také návštěvníkům pařížského kanálu Bassin de la Villette. Ten sloužil od 19. století Pařížanům jako zásobárna pitné vody, plavební kanál a v novém tisíciletí i k jejich vodním radovánkám.

Najdeme zde několik venkovních bazénů, prostor pro sportovní aktivity, doky pro pramice a kánoe, a rekreační zázemí v podobě sprch, toalet a malých písčitých či travnatých plácků s lehátky a slunečníky. V rámci akce nazvané Paris Plages, jejímž pořadatelem je přímo město, je od července do září v blízkosti pařížských toků k dispozici hned několik podobných míst, která nahrazují obyvatelům francouzské metropole absenci mořských břehů.

Kino na vodě

Letos se jim navíc dostane možnosti vychutnat si právě na Bassin de la Villette film promítaný na velkém plátně s rozměry 16 na 9 metrů, rozvinutém těsně nad hladinou kanálu. Diváci si budou moci film vychutnat z lehátek na břehu, ovšem ten největší zážitek slibují elektrické loďky, které je odvezou přímo před plátno v dostatečné vzdálenosti od ostatních diváků.

vodni-kino3

Foto: Marin d’eau douce

Poskytovatelem lodí je společnost Marin d’eau douce, která provozuje elektrické loďky nejen v Paříži

Celá událost, pojmenovaná Cinéma sur l’Eau (Kino na vodě), je pojata jako znovuzahájení pařížské filmové sezóny a oslava opětovného otevření pařížských kin, která byla až doposud z důvodu koronavirové pandemie uzavřena. Akce se zúčastní 150 diváků na souši a o zbytek se postará 38 elektrických loděk poskytnutých místní sharingovou společností.

Loďky by měly nabízet kapacitu 4 až 6 pasažérů, přičemž na jedné mohou plout pouze členové rodin či blízcí přátelé. Vstupenky na akci byly zdarma a jejich držitelé vybíráni losem.

oldrich-bajer

Přečtěte si takéPřed dvěma týdny hovořil o velkých plánech. Teď ale Oldřich Bajer v čele Mall Group nečekaně končíPřed dvěma týdny hovořil o velkých plánech. Teď ale Oldřich Bajer v čele Mall Group nečekaně končí

Samotné promítání by mělo být zahájeno v půl osmé večer a konec akce je naplánován na 10 hodin večer. K vidění bude francouzská komedie Le Grand Bain od režiséra Gillese Lellouche, která pojednává o mužských akvabelách, takže se k plovárenskému promítání skvěle hodí.

vodni-kino4

Foto: Paris

Paris Plage proměňuje břehy pařížských kanálů i samotné Seiny