Zlaté české ručičky v New Yorku. Proč startup Sharry uspěl se svým inovativním výtahem v největších mrakodrapech

Filip HouskaFilip Houska

sharry_cofounders-cerovsky-cibulka-reznicek-sachta

Foto: Sharry

Spoluzakladatelé Sharry Europe: Michal Čeřovský, Vladimír Cibulka, Jakub Řezníček a Josef Šachta

0Zobrazit komentáře

Ze Smíchova až na Manhattan. Tak jsme minulý měsíc uvedli náš článek o pražském proptechovém startupu Sharry, který dostal nejlukrativnější zakázku za dobu svého čtyřletého působení na trhu. Coby technologického partnera si tým Josefa Šachty najal developer ultramoderního mrakodrapu One Vanderbilt, jehož 397metrová silueta vzniká v nejrušnější části New Yorku.

Protože půjde o výškovou budovu nové generace, která má sloužit jako prototyp luxusních pracovních kanceláří 21. století, developerská společnost SL Green Realty musela mít maximální jistotu v tom, kdo jí bude zajišťovat technologické zázemí. Právě na inovativních systémech má celý komplex stát a rozhodně nechce lákat pouze svou prosklenou architekturou, která roste na rohu 42. ulice a Vanderbilt Avenue.

V loňském roce byl tedy vyhlášen tendr o toho nejschopnějšího technologického partnera, aby se okolo podzimu téhož roku rozhodlo, kdo se jím skutečně stane. A byť se startup z pražského Smíchova mohl jevit jako malý hráč v obklopení nabubřelé americké konkurence, ze síta prošel jako absolutní vítěz.

josef-sachta

Foto: Sharry

Josef Šachta, spoluzakladatel a šéf Sharry

Kdybychom však závěr popsali takto, vynechali bychom dlouhé měsíce tvrdé práce, díky nimž se Sharry na tento milník podařilo dosáhnout. Tomu všemu totiž předcházela nejen práce na „zkušební budově“, u níž navrhovali teoreticky proveditelné technologie, ale také řada schůzek, na kterých se newyorská byznysová smetánka na mladý český startup nejprve dívala skrze prsty a brala ji spíše jako inspiraci.

„Koncept, který přinášíme, velké hráče na trhu zajímá, protože je to něco inovativního, co ještě neviděli. Často pak mají tendenci zkoušet to sami, brzy ale přijdou na to, že je vše mnohem složitější, než se jim zpočátku zdálo,“ popisuje pro CzechCrunch Vladimír Mašinský, ředitel byznysového vývoje v Sharry. I přes to se však proptechovému týmu podařilo uspět a rozjet největší projekt ve své historii.

Nastartujte svou kariéru

Více na CzechCrunch Jobs

Začátkem června Sharry pro CzechCrunch zmínilo, že drtivá většina věcí, na kterých uvnitř mrakodrapu One Vanderbilt pracují, podléhá smlouvě o mlčenlivosti. Dosud tak přesně nevíme, jakými všemi technologiemi jednu z nejluxusnějších budov ve Spojených státech vybaví. Pravděpodobně tam však umístí nový výtah, respektive inovativní metodu, jak výtah ovládat zcela bezkontaktně.

onevanderbilt2-1

Foto: SL Green Realty

One Vanderbilt bude centrem těch nejmodernějších kanceláří

I ta nejmodernější stavení jsou zpravidla zaopatřena klasickým ovládáním výtahů, kdy zkrátka přijdete k výtahovým dveřím, stisknete tlačítko (nebo dotykem navolíte na obrazovce) a počkáte, než k vám přijede. Příliš často se tak inovace v tom, jak si výtah přivolat, neobjevují – to se výrobci raději předhánějí v rychlosti kabiny uvnitř šachty.

Sharry proto vyvíjí řešení, které tradiční zážitek zcela promění. Začíná to hned u vstupu do budovy, kde člověk projde mezi turnikety a na základě tohoto průchodu se mu výtah automaticky zavolá. Než dojde do míst, odkud jezdí, už tam bude připravený a bude vědět, v jakém patře dotyčný pracuje. V případě, že ujede, nebo se zaměstnanec rozhodne pro jiné patro, vše odbaví přímo ze svého telefonu.

pavel-sima-roivenue

Přečtěte si takéPavel Šíma z Roivenue: Startupy žijí v pokřivené realitě aneb jak jsem spadl na úplné dno, zase se zvedl a hodně se naučilPavel Šíma z Roivenue: Startupy žijí v pokřivené realitě aneb jak jsem spadl na úplné dno, zase se zvedl a hodně se naučil

„Nové bezdotykové řešení je plně kompatibilní se systémem vstupu pomocí telefonu, kterým Sharry výrazně zlepšuje zážitek z administrativních budov. Systém mobilního přístupu umožňuje nahrát si vstupní plastovou kartu jako virtuální kartičku do aplikace a používat tak ke vstupu jen vlastní telefon. Je to efektivnější, komfortnější a navíc bezpečnější, protože virtuální kartu lze předat online, není nutný osobní kontakt,“ vysvětluje Mašinský.

sharry-vytah

Foto: Sharry

Notifikace vás upozorní, vy pak jen ovládáte

I když Sharry na tomto systému pracovalo delší dobu, teprve s pandemií koronaviru se začala více skloňovat. Prakticky totiž eliminuje jakýkoliv nepřímý styk s jinou osobou a snižuje riziko přenášení viru. Současně je nedílným článkem pro rozšíření palety funkcí, s nimiž smíchovská firma operuje.

Proptechový ekosystém

Sharry klade obrovský důraz na to, aby všechny jeho vyvíjené proptechové (zkratka ze spojení property technology) technologie mezi sebou spolupracovaly. Integruje je do jednoho chytrého ekosystému, kam mimo jiné patří bezkontaktní odbavení návštěvníků v lobby pomocí QR kódu na telefonu, automatické rozpoznání příjezdu do garáží podle poznávací značky či kamer nebo sdílení zásadních novinek na obrazovkách v budově.

Všechny tyto prvky se pak ideálně hodí nejen do moderních mrakodrapů včetně One Vanderbilt, ale prakticky všem správcům a property manažerům. A jak se zdá, zlaté české ručičky jménem Sharry, do nichž vloni investoval desítky milionů korun český fond Bohemia Venture Capital, se v tomto rostoucím odvětví umí velmi dobře angažovat.

onevanderbilt1

Foto: SL Green Realty

Pohled na nový mrakodrap One Vanderbilt v New Yorku

CzechCrunch Jobs