Český plicní ventilátor CoroVent slaví velký úspěch. Certifikace od americké FDA mu otevírá dveře do světa
Z jednoho pohledu to je „jen“ 161 dní, z druhého pohledu to bylo dlouhých více než pět měsíců. Důležité ale je, že se český plicní ventilátor CoroVent, který v době nejtěžší tuzemské i globální koronavirové krize vznikl pod vedením profesora Karla Roubíka na půdě ČVUT, může pyšnit klíčovou americkou certifikací. A třebíčská firma MICo tak snad konečně začne CoroVenty distribuovat do světa.
Unikátní plicní ventilátor se začal poprvé diskutovat v březnu. Tehdy se na něj mezi veřejností vybralo v rekordním čase kolem 15 milionů korun a jakmile byl jeho vývoj hotový, převzala ho do výroby třebíčská firma MICo. Její šéf Jiří Denner pro CzechCrunch už v dubnu hlásil, že je se svým týmem připraven vyrábět tisíce kusů denně, jenže to celou dobu mělo jeden háček.
Přestože CoroVent prokázal v řadě testů po celém světě, že dokáže bezpečně plnit svůj úkol a v případě nedostatku standardních ventilátorů potenciálně zachraňovat životy, chyběl mu na to oficiální štempl. Ten teď po náročném a dlouhotrvajícím procesu získal od americké FDA (Úřad pro kontrolu potravin a léčiv), díky čemuž se mu otevírá cesta na trhy po celém světě.
Plicní ventilátory v době krize vyvíjelo několik týmů z různých zemí, jelikož se ukázalo, že některé zdravotnické systémy nebyly dostatečně vybaveny a při jejich přetížení v důsledku hospitalizovaných pacientů s COVID-19 se právě plicní ventilátory ukázaly jako zásadně nedostatkové zboží. Podle dostupných informací se ale právě tým kolem profesora Karla Roubíka dostal v Evropě nejdále a certifikace od FDA to nyní potvrzuje.
Americká vládní agentura nyní potvrdila, že CoroVent splňuje všechna kritéria pro bezpečnost a svůj deklarovaný účel. Právě to by měl být signál pro mnoho států i dalších organizací, které v posledních měsících o český výrobek projevily zájem, avšak bez certifikace nebylo možné obchody dojednat. CoroVent je nyní od FDA schválen pro nouzové použití ve zdravotnických zařízeních k léčbě pacientů s COVID-19.