Investiční aplikace Robinhood vsadila na mileniály a má za sebou rekordní měsíce. Teď nabírá dalších 200 milionů dolarů

robinhood-t

Foto: CzechCrunch

Investiční aplikace Robinhood

0Zobrazit komentáře

Dny, kdy se člověk musel složitě registrovat u jednoho z brokerů, aby mohl investovat na burze s poměrně vysokými poplatky, už jsou dávno pryč. Dnes lze vše zařídit prakticky na několik kliknutí – například přes rychle rostoucí fintech Revolut, který umožňuje mimo jiné právě nákup akcií, ale třeba i kryptoměn, případně přes americký Robinhood.

Právě ten v posledních měsících zažívá rekordní růst díky obrovskému přílivu nových, převážně nezkušených investorů s menší bariérou vstupu. Jen na začátku května hlásil Robinhood, že od ledna letošního roku přidal už tři miliony nových uživatelů, kdy polovina z nich nikdy předtím do akcií neinvestovala.

V druhém kvartálu se navíc zvedl počet realizovaných obchodních transakcí na více než dvojnásobek oproti prvnímu čtvrtletí, které v jeho poslední fázi postihla panika kvůli rostoucímu ohrožení novým koronavirem. Poslední měsíce tak chuť po nových investicích a krátkodobému zhodnocení roste a na burzách se dějí věci, které často nedokážou vysvětlit ani profesionální analytici.

robinhoodfounders

Zakladatelé startupu Robinhood

Robinhood ale chce situace využít naplno, a tak během včerejšího dne ohlásil novou investici ve výši 200 milionů dolarů, která posunuje hodnotu celého startupu na obřích 11,2 miliardy dolarů. Částka 200 milionů přichází do Robinhoodu krátce po předchozí investici ve výši 280 milionů dolarů, kterou firma ohlásila během července.

Peníze by měly jít především na vylepšení aplikace a uživatelského zážitku. Spekuluje se navíc, že by Robinhood mohl již brzy přijít s vlastním IPO, což by znamenalo, že se z rychle rostoucího startupu stane veřejně obchodovatelná společnost, která bude sama na burze.

„Dál se maximálně soustředíme na servírování co nejlepšího produktu, uživatelského zážitku a demokratizaci financí pro všechny,“ řekl při oznámení nové investice jeden ze spoluzakladatelů Robinhoodu Vlad Tenev.

Tradiční burzovní brokeři mají z americké služby pravděpodobně noční můry, jelikož se jen těžko vyrovnávají s obrovským růstem nejen uživatelů, ale i samotných transakcí. Robinhood totiž spojil celou svou platformu také se sentimenty pro obchodování, živými zprávami a informacemi z trhu, které mohou ovlivnit cenu akcií. Zároveň ukazuje i trendové akcie, do kterých se aktuálně vyplatí investovat, protože mají rostoucí tendenci.

Risk, na který Robinhood reaguje

Není tak výjimečné, že některé akcie rostou díky zájmu Robinhoodu i bez nějakého zásadního důvodu, což sice zlepšuje prostupnost začínajících investorů na burzovním trhu, ale zároveň je to posouvá do poměrně rizikové situace. Neznalost základních principů, nenastavení limitů pro krytí případné ztráty a investice jen podle pocitu mohou sice jako risk vyjít a přinést spoustu peněz, ale také mohou investory poslat do dluhové spirály.

robinhoodcrypto

Foto: Robinhood

Robinhood nabízí i nákup a prodej kryptoměn

Důvodem je i fakt, že Robinhood nabízí mimo jiné tzv. margin trading, kdy si víceméně peníze půjčujete přímo od startupu, abyste mohli svou pozici v některé z firem navýšit a tím tak potenciálně zvýšit i možný zisk. Pokud ale začne cena akcií prudce klesat, je třeba částku službě vrátit, včetně všech případných úroků. Ale takové riziko si velká část lidí vůbec neuvědomuje.

Služba se proto rozhodla například zobrazování akcií, které nejvíce trendují, zrušit. Další změny navíc chystá, aby snížila rizika, které popisujeme výše. Tak či tak se Robinhood postaral o jistou kultivaci trhu. Ve velkém vsadil na mileniály, kteří na nové a progresivní služby slyší, a zároveň se je snaží postupně vzdělávat jak přes aplikaci, tak přes znalostní bázi Learn, pravidelný podcast nebo newsletter, který odebírá přes dvacet milionů lidí.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina

Diskuze (0)

Novinka

Anonym