Zakladatel Spotify podporuje evropský sen. Přidává se k obří investici do startupu, který chce s bateriemi konkurovat Tesle

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

daniel-ek-northvolt

Foto: Northvolt/CzechCrunch

Zakladatel Spotify investuje do švédského výrobce baterií Northvolt

0Zobrazit komentáře

Když zakladatel Spotify Daniel Ek slíbil, že v průběhu následující dekády investuje miliardu eur do evropských startupů, mohlo to vypadat jako gesto pro pozvednutí jeho reputace. Svůj dlouhodobý slib ale začíná naplňovat už o týden později a pouští se rovnou do závodu s Elonem Muskem. Peníze totiž posílá do startupu Northvolt, který chce postavit největší továrnu na baterie v Evropě.

Jelikož něco podobného představuje velice ambiciózní projekt, v jeho základu musí stát snaha získat obrovské množství finančních prostředků. V nastupující éře elektromobility je ovšem zájemců o baterie více než dost, takže se švédskému výrobci nově podařilo získat celkem 600 milionů dolarů (téměř 14 miliard korun) od Volkswagenu, britské investiční firmy Baillie Gifford, banky Goldman Sachs, ředitele Spotify a dalších. 

Sám Ek minulý týden na startupové konferenci mluvil o širokém zavedení pojmu „evropský sen“ a o tom, jak je důležité podporovat rozvoj místních inovativních projektů. Evropani – na rozdíl od Američanů – podle něj mají tendenci smýšlet více v duchu vytváření dobra pro všechny. Rád by proto v budoucnu viděl „superspolečnosti“ sídlící na starém kontinentu, schopné konkurovat gigantům ze Silicon Valley nebo technologicky stále silnější Číny.

daniel_ek_4-min

Foto: Spotify

Spoluzakladatel a CEO Spotify Daniel Ek

Slíbil přitom, že vývoj tímto směrem chce podpořit jak slovy, tak činy, a v horizontu deseti let do evropských technologických startupů investuje celkem miliardu eur. Primárně by rád vyzdvihl zajímavé nápady, které jsou v začátcích a nemusí tedy zaujmout velké venture kapitálové firmy. Zároveň je však důležité konkurovat investicím z jiných kontinentů a udržet talent doma.

Švédský startup Northvolt spadá spíše do druhé kategorie, protože nouzi o získávání financí zjevně nemá. Jasnou spřízněnost s Ekovým pohledem ale demonstruje už samotný fakt, že je jeho cílem vytvořit jedno z evropských center produkce baterií, provozované místními lidmi. Navíc má skutečně potenciál stát se onou superspolečností a nakonec je ze Švédska, odkud pochází i sedmatřicetiletý šéf Spotify.

Závod o produkci baterií

Tesla stojící stále v čele revoluce v elektromobilitě se totiž sice může prezentovat vysokou bezpečností jejích aut, futuristickým designem nebo závratným zrychlením, bez kvalitních baterií je ale vše z toho k ničemu. Proto Muskova firma už několik let po celém světě buduje takzvané Gigafactory, obrovské továrny na akumulátory.

northvolt_labs_render_1-min

Foto: Northvolt

Vizualizace výzkumného střediska Northvolt Labs, které má vyrůst ve Švédsku

Jedna z nich začala letos v červnu vznikat nedaleko Berlín a naši východní sousedé mají začít produkovat baterie, pohonné jednotky i kompletovat vozy řady Model Y už příští rok v červenci. Celková cena německého projektu Tesly se odhaduje na čtyři miliardy eur a do budoucna by měl ročně produkovat až půl milionu automobilů v různých modelech. Navíc Elon Musk nedávno odhalil potenciálně revoluční novinky v oblasti baterií.

adam-hejl

Přečtěte si takéČeská startupová štika ze Sydney. Adam Hejl chce zjednodušit investování do akcií a má na to první milionyČeská startupová štika ze Sydney. Adam Hejl chce zjednodušit investování do akcií a má na to první miliony

Jak už to tak bývá, zakladatelé Northvoltu Peter Carlsson a Paolo Cerruti svůj nápad postavit největší evropskou továrnu na baterie dostali v Tesle, kde několik let pracovali na manažerských pozicích. Už loni se jim podařilo získat 350 milionů eur od Evropské investiční banky a uzavřít smlouvu na financování se skupinou Volkswagen, BMW a Goldman Sachs do výše 900 milionů eur.

Ještě před koncem roku pak začala stavba první obří továrny ve Švédsku a ohlášena byla rovnou druhá, tentokrát v Německu. Letos následovalo také několik dalších investičních kol dosahujících celkové hodnoty několika miliard eur.

To nejnovější, do něhož se zapojil právě i Daniel Ek, má startupu pomoci rozšiřovat kapacity, výzkum a vývoj a v neposlední řadě i zlepšovat recyklační procesy. Do oběhu se má dostávat už použité lithium, kobalt, nikl, mangan a další kovy.

northvolt_ett_render_2-min

Foto: Northvolt

Vizualizace továrny na baterie Northvolt Ett, která má vyrůst ve švédském Skellefteå

„Právě se nacházíme uprostřed závodu o zavedení výrobní kapacity v Evropě. Já věřím, že nejúspěšnější v tom budou společnosti, které jsou nejlepší v přitahování talentovaných lidí a kapitálu a zároveň nejrychleji rozšiřují své návrhy,“ řekl Carlsson. Northvolt chce do roku 2030 ovládat čtvrtinu trhu ve svém oboru, přičemž polovina materiálů pro výrobu má pocházet z recyklovaných baterií.

Před rokem se spuštění výroby v první továrně Švédů předpokládalo na rok 2021 a tento termín přes aktuální pandemický stav platí i nadále. Počáteční výkon má dosahovat 16 GWh v celkové kapacitě baterií vyprodukovaných za rok, při plném výkonu se pak má toto číslo zvýšit na 40 GWh. Podobných hodnot v současnosti dosahuje jedině americká Gigafactory 1, do níž investuje Tesla společně s Panasonice. Podle všeho tak má Northvolt skutečně potenciál sen o „evropském snu“ naplnit.

Rubriku Startupy podporujíjt-retina