Apple příští týden představí nové iPhony. Po letech mají změnit design a dostat rychlé 5G

Tomáš ChlebekTomáš Chlebek

mkbhd-iphone-12

Foto: Marques Brownlee/YouTube

Maketa možné podoby nového iPhonu 12

0Zobrazit komentáře

Když Apple lákal na zářijovou konferenci, na které představil nové Apple Watch a inovovaný iPad Air, vědělo se, že tam nebude pro iPhony místo. Pro svůj vlajkový produkt se totiž rozhodl uspořádat zvláštní keynote, dosud se ale nevědělo, kdy se bude konat. Teď už máme jasno. Nové iPhony 12 spatří světlo světa už příští týden, respektive 13. října.

Na tiskové konferenci, jež odstartuje v 19:00 našeho času, má Apple odhalit dosud nejširší nabídku iPhonů ve své historii. Podle řady ověřených zdrojů, na které se odvolává i expert Mark Gurman z agentury Bloomberg, půjde o rovnou čtyři nové modely s očekávanými přídomky 12 mini, 12, 12 Pro a 12 Pro Max.

Napříč celou čtveřicí se pravděpodobně objeví nový, hranatější design, který může dát vzpomenout na éru původních, čtyřpalcových iPhonů. Díky displeji na celé přední straně s výraznějším výřezem pro technologii TrueDepth a lesklým či matným sklem na zádech ale stále půjde o poměrně známý zážitek.

iPhony 12 se očekávají hned ve čtyřech velikostech

Novým základním modelem bude podle všeho iPhone 12 mini s 5,4palcovým displejem, který bude velikostí těla dokonce menší než letošní iPhone SE, potažmo iPhone 8. Další modely by mohly nabídnout displeje s úhlopříčkami 6,1 palce, 6,5 palce a 6,7 palce u největšího iPhonu 12 Pro Max. Poprvé snad celá řada dostane OLED displeje a s nimi spojené menší rámečky. Zda se dočkáme i zmenšení výřezu pro Face ID, je zatím jen téma spekulací.

Co se týče barev, opět to vypadá na výrazný rozdíl mezi standardními modely a modely edice Pro. iPhony 12 mini a 12 by mohly dostat šest barevných provedení: černé, bílé, modré, červené, oranžové a zelené. Varianty s přídomkem Pro si pak samozřejmě nechají černou, stříbrnou a nejspíš i zlatou, tmavě zelenou ale teoreticky může nahradit tmavě modrá.

Podpora 5G, A14 Bionic a senzor LiDAR

Mobilní sítě páté generace slibují revoluci v tom, jak a k čemu používáme internet, jejich výraznější rozšíření je ale stále poměrně daleko. Apple proto dodnes zůstává jediným z hlavních výrobců chytrých telefonů, který zařízení schopné vysoce rychlého připojení nenabízí. Změnit by se to mohlo právě za týden. 5G mají dostat všechny iPhony, avšak možná jen nejvyšší model zvládne tzv. mmWave 5G, tedy jeho nejrychlejší a nejméně rozšířenou verzi.

Pro většinu uživatelů ale budou důležitější komponenty jako procesor, displeje či fotoaparáty. V srdci nových zařízení bude biliony operací za vteřinu provádět čip A14 Bionic, který můžeme vidět v novém iPadu Air. Ten by měl oproti loňské generaci přinést navýšení výkonu a z toho plynoucí delší životnost a sofistikovanější funkce. Stejně významná je ale také lepší efektivita, promítající se do výdrže baterie na jedno nabití.

Po vzoru letošních iPadů Pro by pak klasicky vylepšené fotoaparáty ve stejné konfiguraci (dvě čočky u základních, tři u vyšších modelů) mohl doplnit LiDAR. Senzor schopný měřit hloubku prostoru je známý především z prostředí samořídících automobilů, kde palubnímu počítači umožňuje rychle určovat vzdálenosti mezi objekty. U iOS zařízení je pro většinu uživatelů spíše malým bonusem, ale potenciálně velkou věcí pro fanoušky virtuální a rozšířené reality.

iPhone 12 mini by mohl být dokonce menší, než letošní iPhone SE

Úterní prezentace by se ale nemusela omezit jen na iPhony. Apple na letošní vývojářské konferenci WWDC slíbil, že do konce roku odhalí první počítač s procesorem vlastního designu. Jelikož do Silvestra nezbývá moc času a firma dosud nikdy nepořádala prezentaci nových produktů později než koncem října, první Mac s ARM příští týden dává smysl.

Dlouho se ovšem spekuluje také o dalších zařízeních jako náhlavních AirPods, menším chytrém reproduktoru HomePod nebo AirTags, miniaturních přívěscích pro rychlé nalezení věcí. Tento koncept už v roce 2012 představil americký startup Tile. Podle nejnovějších úniků je ale dokonce možné, že pátým představeným produktem bude ještě další verze iPhonu.