Opustila právo, aby mohla posílat satelity do vesmíru. Chceme na Měsíc a dál, říká Petra Chudíková ze Spacemanicu
Petra Chudíková a Jakub Kapuš ze startupu Spacemanic
Slovenku Petru Chudíkovou od dětství lákala profese právničky, po několikaleté praxi ve státních úřadech a soukromých společnostech však našla uplatnění v mnohem dynamičtějším segmentu. Z pozice provozní ředitelky česko-slovenského startupu Spacemanic pečuje o to, aby administrativně a operativně všechno správně klapalo a firma tak mohla naplňovat své poslání – vysílat do vesmíru malé satelity, třeba i na raketách od SpaceX.
Své řešení nabízí startup Spacemanic ve stylu „satellite as a service“, během kterého se postará o kompletně celý proces návrhu, výroby, logistiky a vynesení družic na oběžnou dráhu. Vize je ale mnohem ambicióznější, v průběhu let by tuzemské satelity měly kroužit nejen kolem Země, ale také Měsíce a časem i kolem Marsu.
Když Chudíková popisuje svou kariéru nad šálkem čaje v jedné z vinohradských kaváren, je zjevné, že profese právničky ji dostatečně nenaplňovala. „Jsem takový člověk, který si na všechno lehce zvykne, takže když jsem začala dělat právo, po chvíli jsem se nudila,“ usmívá se. Právničinu přitom úplně neopustila, ve Spacemanicu pořád řeší smlouvy a související administrativu.
Cestu do vesmírného startupu našla pomocí projektu skCUBE, první slovenské družice, který byl zčásti finančně podpořen také z rezervy tehdejšího slovenského premiéra, a protože šlo o státní peníze, bylo potřebné udělat výběrové řízení na společnost, která by satelit vynesla do vesmíru. Právě tuto oblast si třiatřicetiletá Chudíková vzala na starost, včetně další administrativy a finančního řízení.
Samotný Spacemanic založil Jakub Kapuš v roce 2014 a od té doby startup vede. Jeho myšlenka se však naplno začala realizovat až v roce 2018, rok po vynesení zmiňované družice skCUBE do vesmíru. Chudíková se do týmu naplno zapojila v polovině loňského roku, od té doby firma prošla inkubací v brněnské pobočce vesmírného akcelerátoru ESA BIC Prague a také vyhrála letošní soutěž Women Startup Competition.
Při otázce, co vlastně Spacemanic dělá, popisuje Chudíková jeho činnost relativně jednoduše. „Máme platformu a na ní dokážeme do vesmíru vynést všechno, co se do ní vejde. Tím pádem je okruh opravdu velký, od technických přes demonstrativní a reklamní až po vědecké projekty,“ říká startupistka a jako perličku dodává poptávku od pohřebního ústavu, který chtěl do vesmíru vynášet ostatky nebožtíků, což se však nakonec nerealizovalo. Třeba SpaceX už ale i takovou misi podniklo.
„Vyvinuli jsme platformu, která funguje ve formě plug and play. Skládá se jako LEGO.“
Zmiňovaná platforma Spacemanicu je ve formě takzvaných cubesatů, tedy malých satelitů o velikosti 10 × 10 × 10 centimetrů. Všechny přístroje je podle přání klienta nutné napasovat právě do tak malé „krabičky“, přičemž právě na standardizaci jednotlivých komponentů si tento startup, který sídlí v Bratislavě a Brně, buduje svůj byznys.
„Vyvinuli jsme platformu, která funguje ve formě plug and play. Skládá se jako LEGO, nový zákazník nemusí nic kreslit ani designovat. Jednotlivé komponenty se dají různě propojovat a systém se dokáže různým využitím přizpůsobit automaticky,“ přibližuje Chudíková s tím, že právě díky vývoji satelitů na klíč dokáže startup svým klientům výrazně snižovat náklady na podobné projekty, než kdyby si je dělali interně a navrhovali vše úplně od začátku.