Celebrita pražské MHD. Stylová tramvaj od Anny Marešové získala v Německu prestižní cenu za design

Filip HouskaFilip Houska

t3coupe

Foto: Anna Marešová designers

Legendární tramvaj T3 Coupé

0Zobrazit komentáře

Jsou tomu už dva roky, co do pražských ulic vyjela stylová a zároveň historická tramvaj T3 Coupé, o jejíž design se postarala česká designérka Anna Marešová. Za svůj tradiční modro-bílý vzhled a nadčasový interiér, kterému dominují bílé sedačky a dřevěná podlaha, již začátkem loňského roku obdržela tzv. designového Oscara, přičemž nyní se jí podařilo něco podobného.

Unikátní česká tramvaj, kterou si lze pronajmout k zážitkovým a komerčním jízdám, byla vyznamenána mezinárodní cenou German Design Award v kategorii Letectví, námořnictvo a železnice, kde se umístila na zlatém, respektive prvním místě. Po Red Dot Design Award tak jde o druhé významné mezinárodní ocenění za design, které T3 Coupé od studia Anna Marešová designers získala.

„Před dvěma lety jsme představili veřejnosti tramvaj T3 Coupé. Moc mě těší, že je o ni stále velký zájem. Během té doby získala hodně fanoušků a stále získává nové a nové. A tak mám samozřejmě velkou radost i z tohoto prestižního ocenění,“ řekla Marešová a reaguje na rozhodnutí poroty German Design Award, podle které jde o „inteligentní interpretaci historického vozidla a inovativního designu“.

tramvaj-t3-coupe2

Foto: Anna Marešová designers

Předek tramvaje T3 Coupé

Cena German Design Award se uděluje za excelentní, komplexní a inovativní designový počin, který je zásadním obohacením celého odvětví. A právě do těchto škatulek vyhlídková tramvaj od Marešové a jejího týmu podle odborné poroty zapadá. Oficiální udílení cen pak proběhne v únoru příštího roku.

Ačkoliv tento vůz, inspirovaný vzhledem legendárních tramvají Tatra T3 od Františka Kardause z 50. a 60. let, nejezdí podle klasický jízdních řádů a prakticky jej nelze vidět v běžném, každodenním provozu, je čím dál tím populárnější. Jak uvádí člen představenstva DPP a technický ředitel „povrchu“ Jan Šurovský, za uplynulé dva roky tramvaj T3 Coupé uskutečnila přes 400 jízd.

„Na nich jsme přepravili v součtu přes 6 000 lidí, kteří zkonzumovali téměř 3 500 litrů nápojů. Potvrzuje se tak, jak je důležité mít nejen flotilu historických vozidel, ale také designově zajímavé kousky, které osloví a k MHD přitáhnou další cílovou skupinu,“ dodává a současně zmiňuje, že aktuální pandemie zájem o tento unikátní vůz o něco snížila.

Jakmile ovšem toto krizové období skončí, očekává, že se lidé k poznávání tohoto skvostu, jezdícího pod hlavičkou Dopravního podniku hl. m. Prahy, opět vrátí. Čeká na ně totiž jak originální provzdušněný design včetně baru, tak řada drobnějších vychytávek. Třeba původní „analogový“ systém pro cvaknutí jízdenek nebo řidiči i obsluha vozu v tradičních uniformách, jež navrhl Česlav Jaroš.

tramvaj-t3-coupe3

Foto: Anna Marešová designers

Interiér

tramvaj-t3-coupe4

Foto: Anna Marešová designers

T3 Coupé v tradičních modro-bílých barvách